Počas Dúhového Pridu 2022 testovali účastníkov na HIV, syfilis a hepatitídu B a C

0
Počas Dúhového Pridu 2022 testovali účastníkov na HIV, syfilis a hepatitídu B a C

29.7.2022 (Webnoviny.sk) – V priebehu festivalového týždňa Dúhového Pridu navštívilo testovacie miesta prevádzkované občianskym združením Dom svetla Slovensko celkom 133 ľudí. Oproti poslednému testovaniu v roku 2019 to bol nárast o 21 osôb.

Celkovo vyhodnotili 386 testov

Testovanie prebiehalo v piatok 22. augusta v checkpointe Babušková a v sobotu 23. augusta v mobilnom testovacom checkpointe na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Zdravotníci urobili 133 testov na HIV, 130 na syfilis, 111 testov na hepatitídu C a 12 na hepatitídu B. Celkovo sme vyhodnotili 386 testov. Všetky uvedené infekcie sa prenášajú nechráneným pohlavným stykom alebo krvou,“ informuje v tlačovej správe občianske združenie.

Najväčší záujem o testovanie mali osoby vo vekovej skupine 20 až 29 rokov (70 osôb) a 30 až 39 rokov (28) osôb. Otestovať sa prišlo 81 mužov, 42 žien a 10 osôb označilo iné pohlavie. Najviac záujemcov o testovanie prišlo z Bratislavského kraja (87 osôb).

Nechránený sex bol najčastejším dôvodom

Najčastejším dôvodom návštevy testovacieho miesta bol nechránený sex pod vplyvom alkoholu. Občianske združenie Dom svetla Slovensko pripravuje otvorenie nového testovacieho checkpointu v Nitre, a to v Poliklinike Chrenová Fatranská 12.

Občianske združenie Dom svetla Slovensko vzniklo v roku 2012 ako mimovládna nezisková organizácia. Hlavným cieľom združenia je odstránenie stigmatizácie ľudí žijúcich s HIV, obhajovanie a presadzovanie ich ľudských práv. Neoddeliteľnou súčasťou činnosti je aj prevencia šírenia HIV/AIDS v SR.

Viac k témam: Dúhový pochod PRIDE, Hepatitída C, HIV, Ochorenie syfilis, Testovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Počas Dúhového Pridu 2022 testovali účastníkov na HIV, syfilis a hepatitídu B a C © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie