Poznáte ich? Internetové služby pre rôzne oblasti života, ktoré šetria životné prostredie aj vaše peniaze

0
Poznáte ich? Internetové služby pre rôzne oblasti života, ktoré šetria životné prostredie aj vaše peniaze

V dnešnej dobe, keď sa stále viac ľudí zaujíma o udržateľnosť a ochranu životného prostredia, už aj mobilné aplikácie a internetové služby začínajú reflektovať túto zmenu v myslení. Nové trendy prinášajú aplikácie, ktoré nielenže pomáhajú ľuďom žiť udržateľnejšie, ale aj šetria ich peniaze.

Tieto trendy vám umožnia aktívne prispievať k ochrane životného prostredia a zároveň získavať výhody pre seba. Dnes, na Svetový deň životného prostredia, si pripomeňme, čo už máme ako spotrebitelia na Slovensku k dispozícii. Tu nájdete prehľad piatich menej známych služieb, ktoré sú dostupné každému zadarmo aj na Slovensku:

MOBILNÉ TELEFÓNY

Elektronický odpad je najrýchlejšie rastúcim typom odpadu na svete. Elektronika, ktorá predčasne skončí na skládke alebo je nedostatočne recyklovaná, veľmi zaťažuje prírodu. Pri výrobe má vysoké emisie CO2 a spotrebúva vzácne materiály. A na konci svojej životnosti je toxická pre životné prostredie. Cieľom preto je používať elektronické zariadenia, ako sú smartfóny, čo najdlhšie, a po ich opotrebovaní ich poriadne zrecyklovať.

Swappie

Potrebujete nový iPhone? Či už chcete novšiu technológiu, lepšiu výdrž batérie, alebo sa váš iPhone rozbil, všetko vyrieši Swappie. U Swappie môžete speňažiť svoj starý iPhone – v ich vlastných laboratóriách ho opravia a posunú ďalej. A keďže smartfóny nemajú dátum spotreby, môžete si cez Swappie kúpiť iPhone nový, respektíve repasovaný. Ušetríte tak 78% emisií CO2, ktoré vznikajú najmä na pri výrobe a prvom roku používania iPhonov. Swappie tiež zrecykluje 99% vymenených súčiastok. Pomôžete však nielen životnému prostrediu, ale aj svojej peňaženke – repasovaný telefón bude vždy lacnejší ako nový. Nič tým neriskujete – máte možnosť vrátenia telefónu bez udania dôvodu a k tomu 12-mesačnú záruku.

POTRAVINY

Jedlo tvorí jednu z najzásadnejších položiek domáceho rozpočtu a zároveň sa ním stále plytvá. Vzniká tak zbytočný odpad, ktorý sa na skládke rozkladá na metán, zbytočne sa plytvá cennými zdrojmi a aj našimi peniazmi. Nikto nechce zbytočne vyhadzovať jedlo, no všetci sme zároveň zaneprázdnení. Je náročné udržať si prehľad o tom, akému jedlu v chladničke práve končí spotreba. S riešením prišli aplikácie ako Nosh alebo NoWaste. Sú zdarma, aj keď na ich používanie je potrebné vedieť základné slovíčka po anglicky.

Nosh alebo NoWaste 

Tieto aplikácie vám pri troche investovanej snahy a času prinesú perfektný prehľad o tom, čo máte v chladničke, mrazničke, špajzi či lekárničke. Integrujú v sebe celý rad funkcií – zapíšete si do nich, čo ste kúpili a akú to má spotrebu. Na oplátku vás upozornia, keď sa bude dátum spotreby blížiť. Aby vám uľahčili spotrebu danej potraviny, pripravia vám aj recepty z daných surovín a navyše vám pred ďalším nákupom vytvoria nákupný zoznam. Upozornia vás tiež na to, čoho kupujete zbytočne veľa. Najlepšou funkcionalitou ale je, že do appky môžete pridať viacerých členov domácnosti, a tak si jednoducho bez zbytočnej námahy rozdelíte nakupovanie potravín medzi sebou.

Munch

Podobné appky sú v zahraničí hitom a konečne si môžeme prvú tohto druhu užiť aj na Slovensku. Maďarský Munch je platforma, pomocou ktorej reštaurácie, pekárne a hotely predávajú nepredané, ale kvalitné potraviny so 40-70% zľavou. V službe Munch môžete nájsť potraviny za dobrú cenu, ale aj ľahko zabrániť plytvaniu jedlom. Appka vám ukáže aktuálne ponuky jedál a balíčkov potravín aj s cenou v reštauráciách a obchodoch vo vašom okolí.

Munch zatiaľ funguje v Bratislave a v Trnave. Dúfajme, že sa rozrastie na celé Slovensko a zvýši sa aj počet reštaurácií, z ktorých sa stále čerstvé a nespotrebované potraviny dostanú na stôl ľuďom a neskončia na skládke.

CESTOVANIE

Ďalšou významnou oblasťou, v ktorej appky priniesli vyššiu udržateľnosť, sú cestovateľské mobilné aplikácie. Vďaka pokroku v tejto oblasti môžu ľudia efektívnejšie plánovať svoje cesty a minimalizovať spotrebu paliva, alebo svoje cesty spojiť s inými ľuďmi.

BlaBla Car 

Vo väčšine áut na slovenských cestách sedí len vodič. Je to neekologické aj neekonomické.

Už niekoľko rokov na Slovensku úspešne funguje BlaBla car – appka, ktorá prináša riešenie – spája šoférov a pasažierov, aby spoločne cestovali a rozdelili si náklady na cestu. Ideálna je pre ľudí, ktorí majú pri cestovaní radi spoločnosť a radi sa spoznávajú s novými ľuďmi.

Cesta vás ako pasažiera tak môže vyjsť dokonca lacnejšie ako vlakom alebo autobusom a môže byť oveľa pohodlnejšia, pretože niektorí vodiči a vodičky vás radi zavezú od dverí k dverám. Vodiči a pasažieri sa navzájom hodnotia, a tak sa najmä pri aktívnych používateľoch BlaBla caru nemusíte obávať pustiť niekoho do auta alebo si sadnúť s niekým za volant. Zostane vám nielen viac peniažkov, ale najmä dobrý pocit z ušetrených emisií.

KNIHY

Životný priestor je najmä v mestách to najdrahšie, čo si v podobe metrov štvorcových v nehnuteľnostiach kupujeme. Obrovské knižnice sa tak pri čoraz menších bytoch stávajú luxusom a ľudia si doma držia len knihy, ku ktorým ich viaže skutočne silné puto.

Knihobot

Knihy, ktoré nám neprirástli k srdcu, alebo jazykové  učebnice, ktoré už nepotrebujeme. Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako ich posunúť ďalej a získať za nich peniaze, je internetový antikvariát Knihobot. Stačí odfotiť kopu kníh naraz, zadať svoj email do formuláru na webe a stlačiť tlačidlo poslať. Knihy od vás zadarmo prevezme zásielkovňa. V prípade, že ponúkate viac ako 50 kníh, v Bratislave ich dokonca zadarmo vyzdvihne Knihobot taxi pri vašom dome.

Tento český startup, ktorý už pôsobí aj na Slovensku, vaše knihy ponúkne na predaj. Keď sa kniha úspešne predá, prídu vám peniaze – získate 60% z ceny predanej knihy, mínus 1,19 €. Doma tak rýchlo uvoľníte potrebný priestor. A možno si aj sami nejakú knihu z ich ponuky vyberiete.

žiadne príspevky na zobrazenie