Poznáte príbeh sv. Lucie? Svoj majetok rozdala chudobným

0
Poznáte príbeh sv. Lucie? Svoj majetok rozdala chudobným

 jucia Syrakúzska (283 – 304), nazývaná aj Svätá Lucia (lat. Sancta Lucia), známejšia ako Svätá Lucie, bola kresťanská mučeníčka, ktorá zomrela počas diokleciánskeho prenasledovania. V katolíckej, anglikánskej, luteránskej a východnej ortodoxnej cirkvi ju uctievajú ako svätú.

Je jednou z ôsmich žien (vrátane Panny Márie), ktoré si katolíci výslovne pripomínajú v omšovom kánone. Jej tradičný sviatok, v Európe známy ako Deň svätej Lucie, oslavujú západní kresťania 13. decembra. Lucia Syrakúzska bola uctievaná v stredoveku a zostala známou svätou v ranom novoveku v Anglicku.

Spolu s Agátou Sicílskou, Agnes Rímskou, Cecíliou Rímskou a Katarínou Alexandrijskou je jednou z najznámejších panenských mučeníčok.

Historické zdroje

Najstarší záznam o jej príbehu pochádza zo Skutkov mučeníkov z piateho storočia. Jediný fakt, na ktorom sa rôzne správy zhodujú, je, že sklamaný nápadník obvinil Luciu, že je kresťanka, a bola popravená v Syrakúzach na Sicílii v roku 304 počas Diokleciánovho prenasledovania.

Jej úcta sa rozšírila do Ríma a v šiestom storočí do celej Cirkvi. Najstaršie archeologické dôkazy pochádzajú z gréckych nápisov z katakomb svätého Jána v Syrakúzach. Legenda Aurea od Jacobusa de Voragine bola v stredoveku najčítanejšou verziou legendy o Lucii. V stredovekých zdrojoch boli svätej Lucii vydlabané oči pred jej popravou. Najstaršie archeologické stopy, ktoré možno pripísať kultu svätej Lucie, boli prenesené späť na Sicíliu, najmä do Syrakúz a sú zachované v archeologických múzeách mesta.

Svätá Lucia od Domenica Beccafumi, 1521, wikipedia.org

Život Lucie

Podľa tradičného príbehu sa Lucy narodila bohatým a vznešeným rodičom v roku 283 nášho letopočtu. Jej otec bol rímskeho pôvodu, ale zomrel, keď mala päť rokov, čím Lucia a jej matka zostali bez ochrancu. Zdá sa, že meno jej matky Eutychia naznačuje, že pochádza z gréckeho prostredia.

Ako mnohí raní mučeníci, aj Lucia zasvätila svoje panenstvo Bohu a dúfala, že rozdá svoje veno chudobným. Avšak Eutychia, ktorá nevedela o Luciinom sľube a trpela poruchou krvácania, sa bála o Luciinu budúcnosť. Vybavila Lucii sobáš s mladým mužom z bohatej pohanskej rodiny.

Eutychia bola presvedčená, že by mohla podniknúť púť do Catanie do svätine svätej Agáty, v nádeji na vyliečenie. Svätyňa sa nachádzala necelých 50 míľ od Syrakúz a prilákala množstvo pútnikov, na jej príhovor sa údajne stalo veľa zázrakov.

Rozdelila bohatstvo chudobným

Keď tam prišli, svätá Agáta prišla za Luciou vo sne a povedala jej, že vďaka jej viere sa jej matka vylieči a že Lucia sa stane v Syrakúzach slávnou. Keď bola matka vyliečená, Lucia využila príležitosť a presvedčila svoju matku, aby jej dovolila rozdeliť veľkú časť svojho bohatstva medzi chudobných.

Lucia pred sudcom, od Lorenza Lottu, 1523–32, wikipedia.org

Správa o rozdávaní dedičstva a šperkov prišla k Luciinemi snúbencovi, ktorý ju udal Paschasiovi, guvernérovi Syrakúz. Paschasius jej prikázal zapáliť obetu k obrazu cisára. Keď odmietla, Paschasius ju odsúdil.

Kresťanská tradícia uvádza, že keď si ju strážcovia prišli odniesť, nemohli s ňou pohnúť, ani keď ju zapriahli do záprahu volov. Potom okolo nej nahromadili balíky dreva a zapálili, ale nezhoreli. Nakoniec sa dočkala smrti mečom vrazeným do hrdla.

Predpovedala ukončenie prenasledovania

Podľa neskorších správ pred svojou smrťou predpovedala Paschasiov trest a rýchle ukončenie prenasledovania a dodala, že Dioklecián už nebude vládnuť a Maximianovi sa podarí dosiahnuť svoj koniec. To Paschasia tak nahnevalo, že prikázal strážam, aby jej vypichli oči. V inej verzii si Lucia sama vyberá oči, aby odradila vytrvalého nápadníka, ktorý ich obdivoval. Keď bolo jej telo pripravené na pohreb v rodinnom mauzóleu, zistilo sa, že jej oči boli zázračne obnovené. To je jeden z dôvodov, prečo je Lucia patrónkou ľudí s očnými chorobami.

Časti jej tela sú prítomné na Sicílii, najmä v Syrakúzach, ktoré ich zachovali zo staroveku. Zvyšné relikvie zostávajú v Benátkach: boli prenesené do kostola San Geremia. O storočie neskôr, 7. novembra 1981, zlodeji ukradli všetky jej kosti, okrem hlavy. Polícia ich našla o päť týždňov neskôr, v deň jej sviatku. Ďalšie časti mŕtvoly si našli cestu do Ríma, Neapola, Verony, Lisabonu, Milána, ako aj Nemecka a Francúzska.

Patronát

Latinské meno Lucia zdieľa koreň (luc-) s latinským slovom pre svetlo, lux. V mnohých tradíciách je symbolický význam sv. Lucie ako nositeľky svetla v tme zimy, jej sviatok je 13. december. Pretože niektoré verzie jej príbehu hovoria o tom, že jej oči si odstránila buď ona sama alebo jej prenasledovatelia, je patrónkou nevidomých.

Vo Švédsku sa často oslavuje sviatok sv. Lucie procesiou

Je tiež patrónkou autorov, nožiarov, sklenárov, robotníkov, mučeníkov, roľníkov, sedlárov, predajcov, vitráží a talianskej Perugie. Je vzývaná proti krvácaniu, úplavici, chorobám oka a infekciám hrdla.

Svätá Lucie je patrónkou mesta Syrakúz na Sicílii v Taliansku. Na Piazza Duomo v Syrakúzach sa v kostole Santa Lucia alla Badia nachádza obraz Pohreb sv. Lucie od Caravaggia. Je tiež patrónkou pobrežného mesta Olón v Ekvádore v Kolumbii, ktoré oslavuje týždňovým festivalom, ktorý vyvrcholí na sviatok 13. decembra. Zároveň je patrónkou mesta Guanes, Santander, Kolumbia.

Je po nej pomenovaný karibský ostrov Svätá Lucia, jeden z ostrovov v Malých Antilách.

Na obrazoch je svätá Lucie často zobrazená, ako drží oči na zlatom tanieri. Lucy bola zastúpená v gotickom umení držiaca misku s dvoma očami. Tiež drží palmovú ratolesť, symbol mučeníctva a víťazstva nad zlom. Medzi ďalšie symbolické obrazy patrí lampa, dýka, meč alebo dva voly.

Zdroj: wikipedia.org

 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu