Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

DOMÁCNOSŤ MAGAZÍN VYCHYTÁVKY

Pozor, v týchto piatich veciach si môžete domov priniesť ploštice!

REDAKCIA
Zdieľať

5 vecí, ktoré ste si kúpili, môžu do vášho domu priniesť ploštice, hovoria odborníci. Ak by ste si tieto predmety priniesli domov bez náležitej kontroly, mohlo by dôjsť k zamoreniu.

Od maloobchodných predajní po päťhviezdičkové hotely nájdete ploštice kdekoľvek, kde sa vyskytuje ich obľúbený zdroj potravy: ľudia. Podľa správy Národnej asociácie pre ochranu škodcov bolo 97 percent odborníkov na škodcov povolaných na miesto, kde mali vyhubiť práve tento druh hmzyu – ploštice.

Rovnako sa zistilo, že 84 percent opýtaných odborníkov na škodcov uviedlo, že šli pôvodne vyhladiť iný druh škodcov, a nakoniec zistili, že obydlie bolo napadnutie plošticami. A 66 percent odborníkov na škodcov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, uviedlo, že sa počet prípadov výskytu ploštíc zvyšuje.

Aj keď nie je ľahké zbaviť sa týchto nepríjemných škodcov, keď už obsadili váš domov, je jednoduchšie zabezpečiť, aby sa tam nikdy nedostali. Čítajte ďalej a dozviete sa, ktoré veci podľa odborníkov na škodcov pozvú ploštice do vášho domova.

1. Kufre

Možno sa vraciate z dlhých pracovných ciest domov, a namietso oddychu nakoniec musíte zápasiť s neželaným hmyzom. Entomologička Nancy Troyano, PhD, tvrdí, že ploštice často priťahuje batožinu a po návrate majiteľov domov zamorujú ich domy.

Aby sa tomu zabránilo, odporúča Troyano pri vstupe do hotela otvárať kufre ďaleko od čalúneného nábytku. „Pred odložením kufra skontrolujte posteľ a po ceste skontrolujte, či v kufri, batožine alebo iných veciach nie sú chrobáky,“ hovorí.

Nancy Troyano tiež odporúča, aby ste obsah kufra nechali prejsť cyklom sušičky na vysokej teplote po dobu 15 minút, „aby ste zabili všetky ploštice, ktoré by s vami mohli odviezť domov“. Ťažko však kufor vopcháte do práčky, a tak môžete využiť napríklad parný čistič.

Shutterstock

2. Oblečenie

Nevešajte nové oblečenie do svojej skrine, kým ho najskôr poriadne neskontrolujete kvôli plošticiam.

„Určite si oblečenie pred zakúpením prezrite – ale je možné, že ploštice alebo vajíčka ploštice ani nezbadáte,“ hovorí odborníčka Nancy Troyano. Aby ste zabránili tomu, aby sa ploštice prišli z obchodov s odevmi s vami domov, radí: „Nechajte všetko oblečenie v sušičke a zapnite program s vysokou teplotou po dobu 15 minút, aby ste pred bežným pracím cyklom všetky ploštice zabili.“

3. Nábytok

Nádherné čalúnené čelá postele môžu skrývať nemilé prekvapenia – najmä ak kupujete použitý nábytok.

„Nábytok – obzvlášť mäkký a čalúnený – z neznámych zdrojov – môže obsahovať ploštice alebo vajíčka ploštice, ktoré možno hneď ani neuvidíte,“ hovorí Nancy Troyano. Jej odporúčanie? „Ak nájdete skvelý vintage predmet, ktorý si musíte doniesť domov, porozprávajte sa s odborníkom na ochranu proti škodcom o vykonaní kontroly, ktorá vám dá istotu.“

Shutterstock/Wirestock Creators

4. Peňaženky a kabelky

Ak sa chcete ubezpečiť, že do svojho priestoru nepovete ploštice, dôkladne skontrolujte všetky kabelky a peňaženky, ktoré si prinesiete domov.

Podľa Národnej asociácie pre ochranu škodcov (NPMA), keď sú peňaženky umiestnené na nábytku alebo na zemi, ploštice sa môžu nepozorovane uhniezdiť vo švíkoch a vreckách a potom prejsť do iných častí domu, kým sa u vás natrvalo neusídlia.

Prečítajte si aj: Ako úspešne bojovať proti komárom?

5. Plyšové zvieratá

Tieto pekné mäkkučké zvieratá môžu vyzerať roztomilo, ale mohli by sa v nich skrývať ploštice, ktoré vniknú do vášho domu.

NPMA hovorí, že ploštice sa môžu uhniezdiť v plyšovej zvieracej srsti a potenciálne spôsobiť zamorenie v každom dome, do ktorého sa následne dostanú. Ak chcete, aby sa tak nestalo, asociácia odporúča nechať plyšové zvieratá pri ich prvom príchode do domácnosti prejsť programom v sušičke.

Shutterstock/MoisesBR

Zdroj: bestlifeonline.com

REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X