Praktické tipy, ako si poradiť s kúpou auta a následnou starostlivosťou

0
Praktické tipy, ako si poradiť s kúpou auta a následnou starostlivosťou

Kúpa auta môže byť zložitá, časovo náročná a v mnohých prípadoch aj cenovo nákladná záležitosť. Auto, ktoré si vyberiete, bude vaším každodenným spoločníkom niekoľko rokov, preto je dôležité nerobiť urýchlené rozhodnutia a dôkladne sa na kúpu pripraviť.

Na čo všetko myslieť a ako sa o auto následne starať, aby vydržalo čo najdlhšie?

Tipy na kúpu vhodného auta

Viete, podľa akých parametrov vyberať auto? Pretože farba naozaj nehrá tú najdôležitejšiu rolu. Zamerať sa musíte na viacero vecí.

Posúďte vaše potreby

Pri výbere toho správneho auta by ste sa mali zamerať viac na funkčnosť a praktickosť ako na zbytočné vychytávky. Sústreďte sa na to a zamyslite sa, za akým účelom budete auto využívať. K tomu vám môžu pomôcť nasledujúce otázky:

● Koľko cestujúcich potrebujete prepraviť?
● V akých podmienkach budete jazdiť (sneh, ľad)?
● Budete šoférovať po meste alebo na dlhé trate po diaľnici?
● Koľko kilometrov ročne asi najazdíte alebo plánujete najazdiť?
● Budete autom dochádzať do práce a voziť deti na krúžky?
● Bude to súkromné alebo služobné vozidlo?

Vytvorte si zoznam

Porozmýšľajte o tom, aké auto sa vám páči a aké by ste chceli a vytvorte si zoznam, aby ste mali všeobecný prehľad:

● Značka
● Model
● Generácia / rok vydania
● Štýl karosérie ( sedan, hatchback, kupé, kombi a pod.)
● Typ paliva
● Objem a výkon motora

Zvážte váš rozpočet

Pri kúpe auta rozhoduje nielen kvalita, ale aj cena. V tomto bode by ste sa mali zamyslieť nad tým, koľko peňazí môžete použiť na kúpu auta a či vaše mesačné náklady ohľadom auta budú v poriadku.

Všetko si prepočítajte, aby ste neboli prekvapení. Ku kúpnej cene nezabudnite pripočítať aj pravidelné mesačné náklady, tankovanie, servisné poplatky, ceny za náhradné diely a podobne.

pixabay.com

Nové alebo jazdené auto?

Túto otázku si pravdepodobne položí väčšina z vás. Názory sú však rôzne. Niekto by si ojazdené auto nekúpil ani za svet, iní zase považujú kúpu nového auta za zbytočné mrhanie peniazmi.

Dnes už existuje obrovská ponuka kvalitných jazdených áut, ktoré rovnako splnia vaše kritéria a potreby ako nové auto. Ak si chcete kúpiť luxusnejšie auto, jednoznačne sa vám oplatí kúpiť ojazdené. Ak si ale plánujete kúpiť auto bežnej značky, môže byť pre vás dobrou voľbou aj kúpa nového.

Inšpirácia: Záleží vám na dizajne auta? Vyberte si štýlové hliníkové disky!

Urobte si prieskum

Ponuka áut sa každým rokom rozrastá, preto zvážte celú ponuku, nie len značku. Urobte si prieskum, hľadajte a porovnávajte. V súčasnosti existuje množstvo informácií, ktoré nájdete online vrátane odborných a spotrebiteľských recenzií, nástrojov na porovnávanie cenových ponúk vozidiel a informácií o bezpečnostných a technologických funkciách. To vám pomôže vybrať si auto, ktoré bude pre vás to pravé.

Všímajte si výbavu auta

Čím modernejší model, tým vyššia úroveň vybavenia. GPS, parkovacia kamera, pohon 4×4, klimatizácia, ergonomické sedadlá, automatická alebo manuálna prevodovka. Premyslite si, čo by vaše auto malo mať a čo je „nice to have“.

Určite sa nenechajte zlákať výdobytkami, ktoré možno ani nepotrebujete. Nájdite také auto, ktoré bude mať pre vás postačujúcu výbavu.

Vyberte sa na testovaciu jazdu

Ak ste našli auto, ktoré sa vám zdá byť vhodné, naplánujte si testovaciu jazdu. Pri nich sa často príde na maličkosti, ktoré vás buď presvedčia, alebo odhovoria od kúpy vozidla. Je rozdiel auto si len obzrieť alebo si s ním spraviť menší výjazd.

Pri testovacej jazde by ste mali všímať:

● ako auto jazdí na strmých kopcoch
● ako auto brzdí, aký je zvuk motora
● či sa v aute cítite pohodlne, máte dostatok miesta
● ako sa dá manipulovať so sedačkami a podobne

Po skúšobnej jazde viacerých áut by mala byť vaša voľba jasná.

Kúpa auta

Ak ste sa konečne rozhodli pre niektoré auto, prichádza čas na kúpu a s ňou spojené aj papierovačky. Venujte dostatočnú pozornosť všetkým dokumentom. Pred podpisom kúpnej zmluvy si dôkladne prečítajte a skontrolujte, či obsahuje všetky dohodnuté náležitosti, od výbavy auta až po záruku. Ak sa vám niečo nezdá alebo vám nie je jasné, požiadajte predajcu o objasnenie.

Nezabudnite na poistenie automobilu

Uzatvorenie povinného poistenia je potrebné. Ideálne je to spraviť čo najskôr po kúpe, najlepšie však hneď s kúpou nového auta. Neskôr môžete zvážiť aj rôzne iné poistenia alebo havarijné poistenie.

pixabay.com

Aký typ auta zvoliť, ak ste:

Nezadané a bezdetné – menšie, bezpečné auto ideálne do mesta, s dostatočným batožinovým priestorom a atraktívnym dizajnom (Ford Mustang, Mitsubishi Outlander)
Maminy – rodinný model, do ktorého bezpečne dostanete aj tri detské sedačky, s pohodlným nastupovaním a s dostatočne veľkým kufrom pre veľkú rodinu (Škoda Octavia, Nissan Qashqai, Volkswagen Passat alebo Audi A4)
Podnikateľky – reprezentatívne auto s elegantným dizajnom a skvelými jazdnými vlastnosťami (Mercedes-Benz, BMW X5, Land Rover)
Staršie dámy – bezpečný model s pohodlným nastupovaním, ktorý je praktický a komfortný zároveň (Dacia Sandero, Hyundai Bayon, Kia Stonic)

Vedeli ste, že kúpa auta veterána môže byť niekedy aj výhodná investícia?

Názvy a skratky, ktoré by ste mali poznať

Keď sa pustíte do výberu vozidla, narazíte určite na množstvo skratiek – a ak nie ste v nákupe áut zbehlí, môže sa stať, že niektoré pre vás budú nové. Nižšie pre vás prinášame vysvetlenie aspoň niektorých z nich.

ABS

Skratka ABS (Antilock Braking System), označuje podporný systém, ktorý bráni zablokovaniu kolies v prípade brzdenia na klzkom povrchu.

AEB

AEB (Autonomous Emergency Braking) je systém automatického núdzového brzdenia, ktorý vizuálne a zvukovo varuje vodiča v prípade, ak sa pred ním nachádza prekážka. Systém AEB je schopný automaticky aktivovať brzdy a vozidlo bezpečne pred prekážkou zastaviť.

BAS

BAS brzdový asistent, rozoznáva núdzové brzdenie od bežného a skracuje brzdnú dráhu vozidla. Systém BAS umožňuje v prípade núdzového brzdenia vyvinúť brzdný účinok bez ohľadu na silu a dokáže vytvoriť maximálnu brzdnú silu v priebehu niekoľkých milisekúnd.

Centrálne zamykanie

Ide dnes už o bežný systém zamykania všetkých dverí či dvierok od nádrže naraz.
DSM (driver status monitoring)
DSM, driver status monitoring, slúži na monitorovanie aktuálneho stavu šoféra, ako napríklad mikrospánok a obsah alkoholu v dychu.

ESP

ESP, Electronic Stability Program, je elektronický stabilizačný systém, ktorého účelom je zvýšiť bezpečnosť jazdy v kritických situáciách a pri prejazde zákrutami.

Head-up displej

Tento displej umožňuje premietanie informácií o jazde, napríklad o rýchlosti, či zobrazenie navigácie na čelné sklo. Nemusíte tak sledovať iné zariadenia a stále pozeráte na cestu a pred seba.

Infotainment

Táto doplnková výbava vozidla umožňuje spárovať telefón, pripojiť sa na internet alebo zverejniť krátke správy, ako počasie na displeji na palubnej doske.

ISOFIX

ISOFIX systém zaisťuje najbezpečnejší, najjednoduchší a najrýchlejší spôsob úpravy upevnenia detskej autosedačky v aute bez použitia bezpečnostného pásu.

Tip: Viete ako si vybrať vhodnú autosedačku?

VIN

VIN číslo predstavuje dôležitý údaj, ktorý budete potrebovať napríklad pri uzatváraní poistenia auta. VIN, Vehicle Identification Number, je kombinácia znakov a čísel, ktorá identifikuje vozidlo s výrobcom.

pixabay.com

Starostlivosť o auto

Autá sa často považujú za prevažne mužskú doménu, preto sa väčšina vodičiek cíti vydesená, keď príde na údržbu auta. Strach zo zlého spravovania niečoho na aute, môže viesť k neochote riešiť problém s autom.

Nedajte sa však vystrašiť. Ak chcete zachovať dlhovekosť vášho auta, pravidelná starostlivosť je dôležitá.

Spoznajte svoje vozidlo

Príručka k autu pravdepodobne nebude vašou prvou voľbou pri čítaní pred spaním. Je však dôležité prečítať si všetky dôležité informácie o vašom aute. Keďže každé je iné, môže si vyžadovať špecifickú starostlivosť.

Príručka môže ponúknuť tipy na starostlivosť o vozidlo a taktiež vysvetliť, čo znamenajú výstražné kontrolky a symboly na palubnej doske.

Dodržiavajte servisný plán

Z malých problémov sa veľmi rýchlo môžu stať veľké. Preto je vždy najlepšie nechať si auto pravidelne prekontrolovať v servise, aby ste sa vyhli problémom, ktoré môžu výrazne znížiť hodnotu vozidla.

Počas pravidelnej kontroly dbajte v servise na to, aby postupovali presne podľa servisného plánu a nič nevynechali.
Majte so sebou núdzovú súpravu
V aute by ste mali mať viac než len povinnú výbavu auta. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Okrem zdravotníckych pomôcok a reflexnej vesty je vhodné mať aj funkčný pár prepojovacích káblov, správne nahustenú rezervnú pneumatiku, baterku, lepidlo, kompresor a ďalšie pomocné náradie.

Tip: Viete koľko reflexných viest je potrebné mať v aute a kde v aute ich najlepšie umiestniť?

Olej vymieňajte pravidelne

Pravidelná výmena oleja je efektívna, relatívne lacná a môže zabrániť problémom so samotným motorom. Motorový olej maže, chladí a konzervuje. Dbajte na správny typ oleja a viskozitu.

Všímajte si nezvyčajné zvuky motora

Divné zvuky motora sú často náznakom problémov s vaším autom. Klepanie, rinčanie alebo prerušované zvuky však môžu naznačovať vážnejšie problémy s motorom. Ak tieto problémy zachytíte včas, dajú sa opraviť za minimálne náklady. Hneď, ako ich budete počuť, dajte si všetko skontrolovať.

Najsilnejšie sa motor opotrebováva na prvom kilometri po studenom štarte. Vyhnite sa preto opakovaným krátkym jazdám, pri ktorých sa motor nestihne zohriať. Taktiež obmedzte vysoké otáčky, ktoré znamenajú vyššie opotrebovanie. Viac pretáčať motor sa odporúča iba pri predbiehaní či prudkom stúpaní.

auto
pixabay.com

Nájdite autu domov

Garáž, prístrešok alebo miesto pod holým nebom? Miest, kde zaparkovať vaše auto je niekoľko a každé z nich ponúka výhody aj nevýhody. Auto zaparkované v garáži je chránené jednak pred nepriaznivými vplyvmi počasia (chlad, teplo, slnečné žiarenie, vietor, krúpy, prudký dážď a snehové búrky) a nečistotami z okolia. Ak máte garáž, určite ju používajte.

Ak garáž nemáte, skvelým pomocníkom je napríklad aj prístrešok pre auto, ktorý by mal byť dostatočne robustný, aby odolal drsným podmienkam počasia a súčasne pred nimi ochránil aj vaše auto.

Tip: Nemáte garáž no rozmýšľate o jej prenájme? Viete na, čo si dať pozor?

Auto niekoľkokrát ročne navoskujte

Voskovanie auta by ste si mali naplánovať niekoľkokrát do roka. Nielenže tak chránite povrch auta, ale pomôžete mu dlhšie udržať farbu a lesk. Ak chcete, aby vám auto dlho vydržalo, zvážte aj konzervovanie dutín a dno karosérie, či už voskom alebo silikónovými prípravkami.

Odstráňte zápach, myslite na čistotu a pravidelné upratovanie

Existuje niekoľko tipov a trikov, ako sa jednoducho zbaviť zápachov v aute. Tým najjednoduchším je posypanie sedadiel a kobercov sódou bikarbónou, nechať cez noc pôsobiť a nasledujúci deň povysávať.

Pravidelné čistenie a dezinfekcia interiéru vám tak pomôže nielen odstrániť nepríjemný pach, ale zbaviť sa možných plesní, baktérií a škvŕn.

Chráňte pneumatiky

Opotrebované pneumatiky môžu spôsobiť nebezpečnú jazdu najmä pri zlom počasí. Dbajte preto na ich ochranu. Venujte pozornosť štýlu vášho šoférovania. Tvrdá jazda môže viesť nielen k opotrebovaniu pneumatík, ale aj k trvalému poškodeniu určitých častí vozidla.

Tip: Viete, kedy je najlepší čas na prezutie pneumatík?

Výhody starostlivosti o vozidlo

● Vhodnou starostlivosťou môžete predchádzať poruchám a predčasnému starnutiu automobilu
● Auto bude dokonale čisté a lesklé
● Komponenty a karoséria auta zostanú dlhšie v kondícii
● Môžete sa vyhnúť niektorým zbytočným opravám a tak ušetríte

Kúpa auta sa môže zdať ako komplikovaná vec, pretože si chcete vybrať to správne – za dobrú cenu, s dobrou kvalitou, ktoré vám vydrží. Myslite na seba aj na vašich blízkych, na komfort aj bezpečie celej posádky.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Foto na titulke: https://pixabay.com/sk/photos/podnikateľka-audi-r8-v10-829497/

žiadne príspevky na zobrazenie