Pre Slovákov sú Vianoce časom tradícií a zvykov, ako je to s Čechmi?

0
Pre Slovákov sú Vianoce časom tradícií a zvykov, ako je to s Čechmi?
pixabay.com

Ako oslavujeme Vianoce a aké sú naše tradície? Čo zvykneme mať na večeru a aký stromček stojí v našej obývačke? Sú nejaké rozdiely v trávení Vianoc medzi nami a našimi susedmi, Čechmi? Nie je prekvapením, že vianočné tradície majú Slováci aj Česi takmer rovnaké. Rozdiely sú iba v type vianočného stromčeka.

Tieto výsledky prinášajú výskumy spoločnosti Nielsen Admosphere, ktoré sa uskutočnili medzi českými a slovenskými respondentami z aktívnej internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Na čo sa Slováci najviac tešia?

Respondenti uviedli, že počas vianočných sviatkov sa tešia predovšetkým na čas strávený so svojimi blízkymi a na odpočinok. Slováci sa ďalej tešia na vianočné tradície (59 %) a tiež na rozprávky (53 %), jedlo a pitie (51 %) a darčeky (46 %). Česi sa tešia na rozprávky (55 %), vianočné jedlo a pitie (50 %), a v neposlednej rade na tradície (45 %) a darčeky (44 %).

Čo nájdeme na štedrovečernom stole?

Vianočné tradície na Slovensku (59 %) dodržujú respondenti taktiež v spojení so štedrovečernou večerou. Neodmysliteľne k nej patrí zemiakový šalát (85 %) a obľúbená kapustnica (79 %). Vianočná kapustnica je na Slovensku dokonca tradičnejšia ako štedrovečerný kapor, ktorého večeria iba 36 % Slovákov. Česi si zemiakový šalát taktiež skoro nikdy neodpustia (večeria ho 93 % ľudí) a kapra má 47 % ľudí, ktorý je najobvyklejším typom pri výbere mäsa. Alternatívou kapra je potom v oboch krajinách napríklad iná ryba alebo rezeň.

Prečítajte si aj článok o tom, či zvykneme nakupovať darčeky na poslednú chvíľu

vianocna vecera
Foto: pixabay.com

S akou skladbou si spájame Vianoce?

Respondenti oboch národov sa zhodli taktiež na najobľúbenejšej vianočnej piesni, ktorou je Tichá noc. Tá je označená za najobľúbenejšiu pri 40 % slovenských respondentoch a pri 16 % českých respondentoch. Ďalšie obľúbené sú slovenské a české koledy a taktiež niektoré zahraničné vianočné piesne (v prvej desiatke slovenského rebríčka sa napríklad objavuje popová Last Christmas od Wham!).

Aký máme radi vianočný stromček?

K tradíciám vianočných sviatkov neodmysliteľne patrí ozdobený vianočný stromček, u ktorého sa slovenskí a českí respondenti názorovo rozchádzajú. Zatiaľ, čo Česi to majú pol na pol medzi živým (46 %) alebo umelým (45 %) vianočným stromčekom, Slováci jednoznačne preferujú umelý (79 %). Živý stromček má na Slovensku iba pätina opýtaných.

Kedy zvykneme baliť naše darčeky?

Na vianočné darčeky sa síce slovenskí aj českí respondenti tešia o niečo menej ako napríklad na tradície, rozprávky alebo jedlo, ale v oboch krajinách poctivo riešia ich balenie. Väčšina respondentov (77 %) darčeky balí ešte pred Štedrým dňom. Na Štedrý deň ich balí 13 % Čechov a 14 % Slovákov. Nájdu sa ale aj takí, ktorí vianočné darčeky nebalia vôbec. V Česku ich je 5 %, na Slovensku o 2 % viac.

 

žiadne príspevky na zobrazenie