Prechádzajú si peklom a nikto o tom ani netuší: Znaky domáceho násilia

0
Prechádzajú si peklom a nikto o tom ani netuší: Znaky domáceho násilia
Zdroj: Unsplash.com

Väznenie mladej ženy v Poprade, ktorého sa mal dopustiť muž a jeho rodičia, dalo do pozoru širokú verejnosť. A to najmä kvôli statočnosti, ktorú poškodená prejavila. Zachránila si vlastný život a prostredníctvom jednoduchého gesta dala polícii najavo, že je obeťou domáceho násilia. 

Je však jedna z mnohých. Bolo už niekoľko prípadov, kedy istý párik pôsobil navonok ako perfektné spojenie, no to, čo sa dialo za zatvorenými dverami…to by nepriali ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Nie vždy sa dá s určitosťou povedať, kto potrebuje pomoc. Koniec-koncov, obete domáce násilia často skrývajú svoje rany a konanie agresora ospravedlňujú. Lenže či chcú alebo nie, napriek tomu vysielajú navonok znepokojivé signály.

Podľa WebMD patrí medzi znaky domáceho násilia: ospravedlňovanie poranení, zmena osobnosti – napríklad, keď bol niekto vždy sebavedomý, a teraz ledva prehovorí, neustále kontrolovanie partnerom, nikdy nemá peniaze, príliš vystrašená osoba, ktorá sa snaží každému vyhovieť, vynechávanie práce, školy alebo iných povinností, nosenie nevhodného oblečenia – napríklad nosenie trička s dlhým rukávom v lete.

Ak máte dojem, že je niekto obeťou domáceho násilia, riešte to. Život dotyčnej osoby môže byť totiž v ohrození. Pýtajte sa, či je všetko v poriadku, pýtajte sa aj na to, čo vám nesedí a hlavne – dajte obeti pocítiť, že ste tu pre ňu a ochotná pomôcť.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu