Prečo môže byť ťažké opustiť násilný vzťah?

0
Prečo môže byť ťažké opustiť násilný vzťah?
pixabay.com

Keď ľudia zistia, že je niekto v násilnom vzťahu, často sa čudujú, prečo daná osoba jednoducho neopustí svojho partnera. Realita však často nie je taká jednoduchá pre niekoho, kto je v takejto situácii.

Opustenie násilného vzťahu je proces, ktorý môže byť desivý, komplikovaný a zdrvujúci. Osoba sa môže v skutočnosti pokúsiť opustiť svojho partnera niekoľkokrát, kým sa jej konečne podarí ukončiť vzťah a dostať sa preč.

Tento článok skúma niektoré z dôvodov, prečo môže byť ťažké opustiť násilný vzťah.

Dôvody, prečo môže byť ťažké odísť

Toto sú niektoré z dôvodov, prečo môže byť pre niekoho ťažké opustiť nezdravý vzťah:

  • Dúfate, že sa veci zlepšia: Môže vám stále záležať na partnerovi alebo pociťujete nádej, že sa veci zlepšia. Váš partner vám možno sľúbil, že sa zmení, a požiadal vás o ďalšiu šancu. Zneužívanie môže byť často cyklické a po fáze zneužívania môže nasledovať fáza medových týždňov, kde sa všetko zdá úžasné. Fáza medových týždňov však môže byť klamlivá a môže viesť k ďalšej epizóde zneužívania.
  • Prežívate traumu z minulosti: Ľudia, ktorí prežili celý život traumu alebo zneužívanie, môžu zažiť zmrazenie alebo disociačnú reakciu, kedy sú otupení a neschopní spracovať, čo sa deje. To môže sťažiť ich schopnosť reagovať, keď dôjde k zneužitiu.
  • Ste manipulovaní alebo vystavení gaslightingu: Môžete sa cítiť zmätene, spochybňovať svoju realitu, rozmýšľate, či nie ste za svoje zneužívanie zodpovední, a cítiť sa neschopní urobiť niečo sami po tom, čo zneužívateľ spôsobil, že sa cítite bezcenní a bezmocní. To vám sťažuje sebadôveru na odchod.
  • Zdravotné problémy: Môžete mať zranenia alebo zdravotné problémy – niekedy v dôsledku zneužívania – ktoré vám môžu sťažiť odchod.
  • Pocit izolácie: Násilníci často izolujú svojich partnerov od svojich priateľov a rodinných príslušníkov, takže môžete mať pocit, že nemáte kam ísť. Je veľmi ťažké urobiť takýto krok bez podporného systému.
  • Máte spolu deti: Opustiť spolurodiča môže byť ťažké, pretože nechcete narušiť životy detí, rozbiť rodinu a odobrať ich druhému rodičovi. To môže byť obzvlášť ťažké, ak je daná osoba dobrým rodičom, ale zároveň násilným partnerom. Môžete sa tiež báť, že stratíte svoje deti, najmä ak sa vám druhý rodič vyhrážal alebo navrhol, že by vám mohol deti odobrať.
  • pixabay.com

    Ste finančne závislá: Ak nemáte príjem alebo úspory alebo ak má váš partner kontrolu nad vašimi financiami. Nemáte prístup k hotovosti, kartám alebo svojim bankovým účtom.

  • Čelíte hrozbám: Násilník sa vám mohol vyhrážať, že vám ublíži, ak sa pokúsite odísť. Hrozby sa môžu rozšíriť aj na vašich rodinných príslušníkov, priateľov alebo domácich miláčikov.
  • Ste v nebezpečenstve: Násilné vzťahy môžu byť v skutočnosti nebezpečné. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je jedna z piatich vrážd spôsobená intímnymi partnermi. CDC tiež poznamenáva, že viac ako polovicu ženských obetí vrážd v Spojených štátoch zabili bývalí alebo súčasní intímni partneri.
  • Nerozspoznanie zneužívania: Pre ľudí môže byť niekedy ťažké rozpoznať, že sú zneužívaní, najmä ak s tým žili mnoho rokov. Ak ste neboli v zdravom a rešpektujúcom vzťahu, možno ste si neuvedomovali, že činy ich partnera nie sú prijateľné. To platí najmä vo vzťahoch, ktoré zahŕňajú emocionálne zneužívanie, ale nie fyzické alebo sexuálne zneužívanie.
  • Čelíte tlaku, aby ste zostali spolu: Spoločnosť má tendenciu povzbudzovať ľudí, aby sa nevzdávali vzťahov a vydržali, nech sa deje čokoľvek. Rozvod často priťahuje spoločenskú stigmu a dokonca aj rozchody sa považujú za osobné zlyhania. Na dokonalý vzťah je kladený veľký tlak.
  • Nechcete si priznať zneužívanie: Tí, ktorí boli zneužívaní, sa niekedy obávajú a hanbia sa priznať to ostatným. Skutočnosť, že obete sú často obviňované zo zneužívania, nepomáha.
  • Pre zneužívaného môže byť ešte ťažšie pomenovať svojho násilníka, ak je jeho násilník mocná osoba alebo je náhodou v komunite obľúbený.
  • Máte právne ťažkosti: Možno ste sa aj pokúsili požiadať o pomoc, ale úrady to mohli zamietnuť ako domáci spor. Alebo môžete byť právne znevýhodnená, čo vám môže sťažiť požiadať úrady o pomoc. Napríklad partner podal falošnú sťažnosť alebo môže ísť o prisťahovalca, ktorý sa bojí deportácie.
pixabay.com

Hlavné varovné príznaky domáceho zneužívania

Ak ste v násilnom vzťahu a uvažujete o odchode, je potrebné mať na pamäti tieto faktory:

1. Nie je to vaša chyba: Váš partner vás možno presvedčil, že ste za situáciu nejako zodpovední alebo že ste si to nejakým spôsobom zaslúžili. Možno si myslíte, že je na vás, aby ste veci napravili alebo že všetko bude v poriadku, ak dokážete byť nejakým spôsobom lepším partnerom. Pamätajte, že to nie je vaša chyba a nie ste zodpovední za činy svojho násilníka.

2. Zneužívanie nie je láska: Váš partner vás môže presvedčiť, že zneužívanie, žiarlivosť alebo pokusy ovládať vás sú ich spôsobom, ako vám ukázať svoju lásku alebo vášeň. Násilný vzťah však nie je zdravý ani normálny. Láska si vyžaduje vzájomnú starostlivosť a rešpekt.

3. Zneužívanie sa často stupňuje: Násilie medzi intímnymi partnermi sa často eskaluje a zhoršuje. Aj keď to začína ako emocionálne týranie, môže prejsť do fyzického týrania, ktoré sa s každou epizódou zhoršuje. Situáciu musíte opustiť hneď, ako to budete môcť bezpečne urobiť.

4. Nie ste zodpovední za svojho násilníka: Ak vám na násilníkovi záleží, môžete sa ho pokúsiť presvedčiť, aby vyhľadal pomoc, alebo si myslieť, že s ním musíte zostať, ak sa snaží byť lepší. Násilníci niekedy manipulujú svojich partnerov, aby zostali, tým, že sa im vyhrážajú, že si ublížia alebo že ich partner bude mať pocit, že to nedokážu sami. Nie ste im však nič dlžní a musíte uprednostniť svoju bezpečnosť a pohodu pred ich.

Ak ste vy alebo váš blízky v situácii zneužívania, odchod nemusí byť taký jednoduchý, ako si ľudia myslia. Môže to byť proces, ktorý môže trvať týždne alebo mesiace, niekedy dokonca roky. Je však dôležité vytvoriť bezpečnostný plán a pracovať na ňom. Je viacero organizácií vám môže pomôcť poskytnúť prístrešie a podporu, ktorú potrebujete.

Pred odchodom je dôležité urobiť si bezpečnostný plán, ak sa bojíte, že by vám partner mohol ublížiť alebo ak sa vám v minulosti vyhrážal. Zvážte kontaktovanie miestneho azylového domu alebo iných zariadení, ktoré vám pomôžu vytvoriť plán.

žiadne príspevky na zobrazenie