Prečo ženy nedôverujú lekárom? Lebo o nás veľa nevedia

0
Prečo ženy nedôverujú lekárom? Lebo o nás veľa nevedia

Lekárska komunita už celé storočie vie, že ženy žijú v neustálych bolestiach. Neurobili s tým však stále nič.

Je frustrujúce mať otázky, na ktoré nedostanete odpoveď. A úplne znepokojujúce zistiť, že niektoré otázky ešte neboli ani položené.

Endometrióza bez odpovede

Keď mi v 23 rokoch diagnostikovali endometriózu, nevedela som klásť správne otázky. Predpokladala som, že môj gynekológ má všetky odpovede, a pozorne som počúvala jeho premyslené vysvetlenia. Myslela som si, že o tom všetko viem. Bol to však omyl.

Často som trpela pocitmi slabosti, druhoradosti, podozrenia z hypochondrie. Neverili mi. Trvalo viac ako 10 rokov, kým som sa naučila formulovať adekvátne otázky. Tentokrát to však nebolo o tom, čo sa deje s mojím telom. Smerovali k tomu, ako mohol byť taký nedostatok vedomostí o chorobe, ktorá je viac ako storočia zaradená v lekárskych učebniciach.

Diagnostika a lekárska veda stále netuší, čo spôsobuje endometriózu alebo ako funguje. Stále nie sme bližšie k liečbe. Ako je to možné? Hoci je mnoho lekárov pracuje v odbore úzko súvisiacich s endometriózou, sú aj mnohí, ktorí túto chorobu ignorujú, prípadne veria starým mýtom o tomto ochorení a ľudí s týmto ochorením považujú za hysterických. Tak ako mňa kedysi.

Nečakané zistenia

Krátko potom, ako som sa začala touto oblasťou zaoberať, zistila som, že problém je horší, ako som si vôbec predstavovala. Ako som písala v svojej knihe Bolesť a predsudok, ženy čakajú dlhšie na liečbu bolesti, ako aj na diagnostiku rakoviny. Je pravdepodobnejšie, že u žien fyzické symptómy sú pripísané problémom duševného zdravia. Taktiež kardiovaskulárne choroby sú nesprávne diagnostikované. Ženy často trpia chorobami, ktoré sú často ignorované alebo popierané.

Zistila som, že existuje 10 stavov chronickej bolesti, postihujúce prevažne ženy s veľmi podobnými príznakmi. Zvyčajne, ak človek niečo z toho má, pridá sa k tomu niečo ďalšie. Endometrióza, fibromyalgia (ochorenie s dlhotrvajúcimi bolesťami pohybového aparátu – svaly, šľachy; symptómy aj poruchy spánku a depresia), syndróm chronickej únavy, syndróm dráždivého čreva, syndróm bolestivého močového mechúra, migréna, chronická tenzná bolesť, bolesť v dolnej časti chrbta a vulvodynia (vaginálne ochorenia) postihujú najmenej 50 miliónov amerických žien.

Veľa z vyššie uvedeného sa však dá zvládnuť, ak sa veci včas podchytia.

Prečítajte si aj rozhovor Petra Nottná: Ľudia myslia na svoje zdravie až vtedy, keď pociťujú problém

Prečo sa so ženami stále zaobchádza ako s hysterickými, príliš emotívnymi, úzkostlivými a nespoľahlivými svedkami vlastného blaha? Prečo nám lekári nedôverujú?

Odpoveď sa javí celkom jednoducho. V skutočnosti o nás veľa nevedia. „V porovnaní s mužskou biológiou vieme o všetkých aspektoch ženskej biológie menej“, povedala pre New York Times Dr. Janine Austin Clayton, riaditeľka amerického úradu pre výskum zdravia žien.

Pri pohľade do minulosti som zistila, že už dávno sa liečba ženy v porovnaní s liečbou muža, považovala za menejcennú. V staroveku to bolo lono, ktoré predstavovalo všetky druhy neduhov, ktoré ženy zažívajú. Platón lono charakterizoval ako nenásytné zviera putujúce po ženskom tele, nasávajúce jeho životnú silu. V ranom novoveku medicína presunula pozornosť na nervový systém a ženy obviňovala z choroby „slabých nervov“. Na začiatku 20.storočia pri objavení endokrinného systému, sa zase stali vinné zúriace hormóny.

Všetky biologické teórie sa použili na ospravedlnenie podriadenosti žien mužom. Vychádza sa z myšlienky, že reprodukčné procesy žien (menštruácia, tehotenstvo, dojčenie, menopauza) spotrebujú toľko energie, že pozornosť venovaná akémukoľvek inému úsiliu by ich jednoducho zbavila ženskosti a plnenia role dobrých manželiek a matiek.

Diskriminácia pri testovaní

Ženy boli zapojené do klinických štúdií až v 90. rokoch. Aj keď tvoríme 70% pacientov s chronickými bolesťami, 80% liekov proti bolesti bolo testovaných iba na mužoch. Aj v predklinických štúdiách s bunkovými líniami a hlodavcami boli muži uprednostňovaní pred ženami. Vedci túto zaujatosť odôvodnili tvrdením, že estrálne cykly u samíc hlodavcov – a menštruačné cykly u ľudských žien – by mohli potenciálne poškodiť výsledky.

Osem z 10 liekov na predpis, ktoré americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (Food and Drug Administration) uviedol na trh v rokoch 1997 až 2000 v dôsledku závažných nepriaznivých účinkov, spôsobilo väčšie zdravotné riziká u žien ako u mužov. Štúdia z roku 2018 zistila, že išlo o výsledok „závažných predsudkov mužov v základnom, predklinickom a klinickom výskume“.

Čo je ešte horšie, študenti medicíny sa o tejto zaujatosti nedozvedia od svojich profesorov.  Nahlas sa nevysloví skutočnosť, že takmer všetko, čo vieme o ľudskej biológii, pochádza zo štúdia mužov. A pritom je veľa žien, ktoré čakajú v lekárskych ordináciách, sú choré, potrebujú pozornosť a trpia bolesťou. Lekárska veda nemá pre ne odpoveď. Na druhej strane sú oblasti, kde vďačíme za milióny zachránených životov, napr. v oblasti rakoviny prsníka či pôrodníctva.

Trápia vás problémy s chrbticou? Prečítajte si odpovede odborníčky na neurochirugiu.

Ženy si zaslúžia viac

Ale ženy sú oveľa viac ako len „reprodukčné mašiny“. Dôkazy ukazujú, že chronická bolesť vedie k úzkosti, depresii a samovraždám. Mnohé ženy sú nútené byť doma, mimo práce a nemôžu sa plnohodnotne zúčastňovať na živote.

Bolesť žien sa často neberie vážne. Až príliš veľa žien má bolesti a trpí. Tieto argumenty boli dôvodom, prečo som sa rozhodla napísať knihu Bolesť a predsudok. My ženy si zaslúžime viac.

Zdroj: www.theguardian.com

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie