Existuje jediná pravá láska alebo 8 mýtov o intímnych vzťahoch

0
Existuje jediná pravá láska alebo 8 mýtov o intímnych vzťahoch
Foto: pexels.com

Nikdy ma neprestanú zaujímať spôsoby, akými sa ľudia hľadajú, budujú alebo ničia svoje vzťahy. Nanešťastie, v každom vzťahu existuje veľa elementov, ktoré podkopávajú šance na jeho fungovanie.

Jednými z najbežnejších sú vopred stanovené očakávania, ktoré majú ľudia o tom, ako by mal vzťah fungovať. Tieto vedomé alebo nevedomé presvedčenia môžu ovplyvniť ich schopnosť vidieť realitu.

Ak si uchádzači o vzťah neuvedomujú tieto potenciálne obmedzenia, s vysokou pravdepodobnosťou zopakujú správanie, ktoré v minulosti nefungovalo. Zhromažďujú v sebe mýty z detských rokov a životných skúseností, a tie im potom bránia pri budovaní vzťahov.

Existuje nespočetné množstvo príkladov týchto „zámkov“ a každý jednotlivec vstúpi do vzťahu so svojím jedinečným súborom. Často sú neviditeľnými vodičmi, ktorí vytvárajú neidentifikované očakávania.

Následne si môžete prečítať osem mýtov. Ak ich použijete ako príklady, opýtajte sa seba a svojho partnera, či sa niektorý z nich vzťahuje na váš vzťah. Potom si položte otázku, ako tieto presvedčenia ovplyvnili vaše partnerstvo.

Mýtus 1: Existuje iba jedna pravá láska

Zriedka existuje len jedna osoba, ktorú môžete milovať. Realita je taká, že dokážete hlboko a úprimne milovať mnoho rôznych ľudí rôznymi spôsobmi a v rôznych fázach svojho života. Ešte pravdivejšie je, že spôsob, akým milujete a učíte sa z týchto záväzkov, určí, či budúca „pravá láska“ je ešte lepšia ako tá v minulosti.

Niektorí ľudia si neuvedomujú, že našli toho „pravého“ až potom, čo obaja tvrdo bojovali o to, aby ich vzťah uspel. Puto, ktoré spolu vytvorili ako partneri v emocionálnych zákopoch ťažko vytvoreného, ​​vzájomného rešpektu, je silnejšie ako pri začiatku vzťahu.

Videla som, ako sa ľudia milujú a potom strácajú vzťah, ďalej milujú iných, potom opustili tieto vzťahy a nakoniec skončili znova spolu. Ten, koho boli schopný niekedy nechať, sa teraz stáva tým „pravým“.

Prečítajte si aj: Je vášnivá láska pocitom, ktorý vyprchá?

laska par
Foto: pixabay.com

Mýtus 2: Keď nájdete dokonalého človeka, je navždy zaručená láska

Vášeň je v novom vzťahu bežná. Zvyčajne tento ošiaľ trvá asi šesť mesiacov, aj keď je chémia medzi vami jedinečná. Láska, ktorá trvá, je niečo iné, je to vzťah s mnohými aspektmi, ktoré prevyšujú pôvodnú vášeň, ktorú prežívajú noví milenci.

Partneri, ktorí budujú dlhotrvajúce úspešné partnerstvo, majú veľa pevných väzieb a pracujú na ich zlepšovaní.
Ak máte vy a váš partner spoločné záujmy, priateľov, ktorých máte radi, rodiny, ktoré nezasahujú, spoločné sny, finančné dohody, fyzické potešenie jeden z druhého a primeranú mieru odolnosti, budete mať najlepšiu šancu na vytvorenie tohto „navždy“.

Úspešní, dlhodobí partneri nikdy nemilujú svoju lásku, svoju dostupnosť, ani svoj záväzok. Vedia, že tieto sľuby musia byť neustále objavované a sľubované.

Mýtus 3: Boj je pre vzťah prirodzený a dobrý

Hoci nezhody sú neoddeliteľnou súčasťou každého vzťahu, nie vždy zlepšujú vzťah. Aby boli nápomocné, musia byť v konečnom dôsledku vyriešiteľné, lebo inak môžu poškodiť vzťah.

Boj je negatívny, ak pozostáva z nekonečného doliečovania starých sporov. Tieto opakované konflikty rýchlo strácajú nádej na vyriešenie. Rýchlo eskalujú na vinu, rezignáciu, šikanovanie alebo vyhrážanie.

Spory môžu mať na vzťahy pozitívny účinok, keď sa obaja partneri navzájom rešpektujú, snažia sa im porozumieť a prijať ich.

Mýtus 4: Sexuálna chémia je nevyhnutným predpokladom úspechu vzťahu

Aj keď fyzická príťažlivosť zvyšuje úspešnosť akéhokoľvek vzťahu, trvanie sexuálnej vášne nie je vždy potrebné, aby bol vzťah úspešný.

Spôsob, akým sa človek pozerá na život, jeho schopnosť vydržať a odraziť sa od ťažkostí a prijať klady a zápory druhého, sú často lepšími ukazovateľmi toho, či láska v priebehu času vydrží a prehĺbi sa.

Neveriaci partner môže svoje správanie racionalizovať tvrdením, že dôvodom rozchodu je strata telesnej príťažlivosti. To je však zriedka skutočná príčina zrady. Nuda, aspekty povahy, ktoré boli predtým ignorované, zásahy do rodiny, finančné stresy, neočakávané straty alebo požiadavky alebo negatívne prekvapenia akéhokoľvek druhu, sú často skutočnými dôvodmi, prečo jeden partner hľadá vzťah mimo svojho aktuálneho vzťahu.

Videla som, ako sa vzťahy rozpadajú, keď sa stráca sexualita. Videla som však aj ľudí, ktorí sú hlboko zamilovaní, a hoci si nedokážu udržať fyzickú vášeň, majú zvýšenú citlivosť a lásku.

Prečítajte si aj: Láska je slepá, toto dievča je toho dôkazom!

laska par mladych ludi
Foto: pixabay.com

Mýtus 5: Odpustenie a zabudnutie sú najlepším spôsobom, ako prekonať ťažkosti

Táto požiadavka je jedným z najviac nepochopených očakávaní reakcie na bolestivý zážitok.

Vinný partner, ktorý žiada druhého, aby jednoducho odpustil a zabudol, nemôže požiadať partnera, aby sa posunul ďalej bez skutočného riešenia.

Úspešní partneri častokrát hľadajú u seba chyby a skúmajú faktory, ktoré ich viedli k tomu, aby sa stali, a plánujú zmenu správania v budúcnosti, aby sa im zabránilo.

Najlepším spôsobom je zmeniť očakávania z „odpustenia a zabudnutia“ na „pamätať a nechať to odísť“. Týmto spôsobom môže pár využiť to, čo sa naučil, a pochopiť svoj vzťah a vyvíjať sa. To pripraví pôdu pre lepšie riešenie budúcich potenciálnych sklamaní. K „nechať to odísť“ môže dôjsť iba vtedy, keď partner, ktorý spôsobil partnerovi bolesť, cíti skutočné výčitky svedomia.

Mýtus 6: Vždy je lepšie vyriešiť problém ihneď

Často sa hovorí, že páry by sa nikdy nemali dlho hnevať. Realita je taká, že často sa zdá, že terajšia bolesť pramení zo súčasného vzťahu, ale v skutočnosti bola vyvolaná niečím, čo sa udialo v tých minulých. Ak sa spor rýchlo rozrastie a ani jeden z partnerov už nemôže ani cítiť toho druhého, je to častejšie nevyriešený konflikt z minulosti, ktorý sa premieta do súčasnej skúsenosti.

Aby sa partneri oddelili od minulosti, musia mať čas na vychladnutie, premýšľanie o vlastnej zodpovednosti a uvedomiť si, čo skutočne chceli svojim bojom dosiahnuť. Najmä ak je jeden z partnerov cholerický, je lepšie, ak hneď nereaguje, ale sa vzdiali a porozpráva sa s partnerom až keď trochu vychladne.

Mýtus 7: Nepokúšajte sa zmeniť svojho partnera

Čerstvo zamilovaní ľudia sú často chytení v romantickej predstave o druhom partnerovi, ktorý je pre nich dokonalý. „My Funny Valentine“, je klasická pieseň, ktorá dáva novému partnerovi pokyny presne s týmto úmyslom, je vlastnou poctou tomuto mýtu.

V skutočnosti chce byť väčšina milovaná presne tak, ako je, a zároveň chce zmeniť druhú osobu tak, aby bola presne tým, čím chce. Samozrejme, že by radšej tieto zmeny prichádzali automaticky a bez boja, to sa však zriedka stáva.

Väčšina ľudí, ktorí sa navzájom milujú, chce dať druhému všetko, čo chce, ale z mnohých dôvodov sa nemôžu alebo nemusia vždy chcieť obetovať. Musí sa objaviť dobrá schopnosť vyjednávania a musí sa ten druhý vždy rešpektovať, ale aj napriek najlepším úmyslom nemôžu byť partneri vždy alebo robiť to, čo ostatné potrebujú alebo vyžadujú.

Partner by mal počúvať druhého partnera bez súdenia a nemal by ho nechať, aby sa cítil nehodným, keď sa u neho objavia nejaké chyby, ktoré nie sú nikoho vinou, a môžu začať milovať to, čo je k dispozícii, a akceptovať obmedzenia s dôstojnosťou a láskavosťou.
 
laska ruky
Foto: pixabay.com

Mýtus 8: Správny druh lásky je dobrý pre všetkých

To, čo je definované ako dobré pre jednu osobu, nemusí byť dobré pre inú osobu. Láska má toľko definícií, že dokonca aj ľudia, ktorí sa navzájom hlboko milujú, sa na nich nemusia dohodnúť.

Niektorí môžu definovať lásku ako jednoduchú pripútanosť k niekomu, t.j. milovaný je niekto, s kým chcete byť. Iní kladú dôležitosť na nežnosť a blízkosť druhej osoby. Mnoho ľudí môžu milovať iba keď je vernosť, lojalita, vášeň, úcta a oddanosť automatické súčasti balíka.

Pravou láskou môže byť aj spoľahlivosť, istota a záväzok navždy, pre iného môže byť láskou zase to, že mu niekto odpustí priestupky alebo že ochotne privíta jeho členov rodiny.

Správny druh lásky je láska, ktorá funguje väčšinu času pre oboch partnerov. Lieči, regeneruje a je prísľubom toho, čo obaja partneri potrebujú, že sa cítia naplnení a udržiavajú vieru vo vzťah.

Záver

Každý človek sa stretol s niektorými mýtmi o vzťahoch už od detstva. Ak o nich nevedia, premietnu tieto očakávania do svojich vzťahov s dospelými bez pochopenia toho, čo robia. Vy a váš partner môžete spoločne preskúmať tieto mýty a porozprávať sa, či ste niektorý z nich priniesli aj do vášho vzťahu.
 
Zdroj: psychologytoday.com
 
Predošlý Prečo ženy nedôverujú lekárom? Lebo o nás veľa nevedia
Pokračovať Farebná dominanta naturálnej izby
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu