Pred rokom neznáma mama, dnes autorka bestselleru o detskom sebavedomí

0
Pred rokom neznáma mama, dnes autorka bestselleru o detskom sebavedomí

Michaela Ray je Slovenka žijúca v Belgicku. Je mamou ročnej Olívie a troch bonusových detí, NLP koučkou a autorkou knihy Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia. Dva týždne po vydaní knihy bol už prvý náklad skoro vypredaný a objednávala sa dotlač. Do kníhkupectiev sa nestihla ani dostať. Michaela tiež založila skupinu na podporu začínajúcich autorov, kde nájdu na jednom mieste informácie ohľadom písania a vydávanie kníh, spolu s kontaktmi na profesionálov z brandže.

Kedy si sa začala venovať písaniu?

Začiatky písania siahajú do roku 2014, keď som riešila, v čom robím chybu, keď sa mi opakujú neuspokojivé vzťahy s mužmi. Po štúdiu neuro lingvistického programovania na NLP Univerzite v Kalifornii som si uvedomila, že kvôli nízkemu sebavedomiu som sa priveľmi snažila uspokojovať potreby druhých, aby som získala lásku a uznanie.

Postupne som sa zmenila a zvýšila som si sebavedomie. Potom prišiel do môjho života aj milujúci manžel a dlho vytúžené dieťa. Neskôr som začala pomáhať aj iným ženám. Pri tejto práci (NLP koučing) som si všimla, že pôvod problémov sa často opakoval a súvisel s podobnými situáciami z detstva. Keď sa mi narodila dcéra, rozmýšľala som, ako ju bezpečne previesť týmito oblasťami. A tak prišiel nápad na knihu, aby som sa s týmito zisteniami podelila aj s inými rodičmi.

O čom je tvoja kniha a pre koho je určená?

Kniha Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia je pre deti 3-8 rokov na spoločne čítanie s rodičmi. Každému pilieru je venovaná jedna rozprávka, ktorá končí námetmi pre rodičov. Cez rozprávkový svet sa rodičia priblížia k detskej duši a odpovedia na otázky, ktoré sa deti nevedia samé opýtať. Hoci ich veľmi túžia počuť. Citlivo vybrané myšlienky sprostredkované hlasom rodičov programujú v deťoch sebaúctu a lásku. Naplnením týchto emocionálnych potrieb sa posilňuje aj ich sebavedomie.

Išla si cez vydavateľstvo alebo si si knihu vydala sama?

Plánovala som samovydanie. Mala som zhruba tušenie, čo na to treba. Trochu som sa obávala toho, ako sa o knihe ľudia dozvedia a ako budem riešiť posielanie, kedže žijem v Belgicku. Cítila som to však ako moje poslanie prispieť tak k lepšiemu životu ľudí. Preto som si povedala, že nájdem cestu.  

Zhodou okolností som robila rozhovory s autorkami pre magazín Akčné mamy, a tak som sa zoznámila s Katarínou Brňákovou, ktorá je majiteľkou vydavateľstva TOP1 knihy s.r.o. Samu ma prekvapilo, ako ľahko vznikla naša spolupráca. Verím, že keď je človek otvorený možnostiam a veci idú akoby samy od seba, je to tá správna cesta.

Ako na knihu reagujú čitatelia?

Teší ma, ako pozitívne knihu prijali čitatelia, predovšetkým deti. Keď dostávam emaily od mamičiek ako vďaka knižke ich bojazlivé dieťatko prvýkrát samé zaspalo, alebo ako knižka uľahčila situáciu pre najstaršie dieťa, ktoré sa cítilo menej ľúbené po príchode mladších súrodencov, tak ma tieto správy úprimne dojmú.

Napríklad Monika E. mi napísala:

“Knižka je veľmi pekne a jednoducho zo života napísaná a je krásne ilustrovaná. Môj skoro 6 ročný syn mi nechcel dovoliť prestať čítať a ako jedna z mála posledných kníh sa mu tak páčila, že povedal, že ju bude chcieť čítať zas. Bol pri čítaní pozitívne naladený, rozprávali sme sa, pozreli sme si spolu fotky z obdobia keď bol maličký a stále sa usmieval a stískal nás. Manžel sa hneď pýtal, čo je to za knižka.”

Čo považuješ za svoj doteraz najväčší úspech?

Pre mňa je najväčší úspech, že kniha prináša pozitívne zmeny do života detí, lebo tým plním svoje poslanie. Chcela by som, aby sa dostala do čo najviac rodín, aby sme si ako Slováci zdvihli sebavedomie. Sme šikovní a schopní ľudia ale v porovnaní s niektorými národmi sa často podceňujeme.

Pred rokmi som si napísala, čo všetko chcem v najbližších piatich rokoch dosiahnuť. Napríklad aj nájsť si manžela, mať dieťa a napísať bestseller. Keď mi vydavateľka pred týždňom oznámila, že ideme objednať dotlač knihy, bola som zaskočená. “Čo už teraz, však sme len pred dvoma týždňami uviedli knihu na trh?!” Potom som si však uvedomila, že sa mi práve splnil další sen (úsmev).

Založila si skupinu na podporu začínajúcich autorov. Ako ti to napadlo?

Keď som sa pripravovala na samovydanie knihy, hľadala som informácie pracne na internete, ale bola to mravenčia robota. Chýbali mi kontakty na ilustrátorov a grafikov a proces sa naťahoval do nedohľadna. Cítila som sa demotivovaná a nemala som sa na koho obrátiť. Vtedy mi skrslo v hlave:  “Škoda, že nie sú všetky informácie na jednom mieste”.

Keďže som také miesto nenašla, vytvorila som ho ja. Založila som vzdelávaciu skupinu, kde sa prepájajú autori s profesionálmi z brandže.

V sekcii GUIDES nájdete články a kontakty z týchto oblastí:

  1. Marketingová spolupráca autorov
  2. Databáza editorov, grafikov, ilustrátorov
  3. Písanie kníh
  4. Vydanie a distribúcia kníh
  5. Marketing
  6. Účtovníctvo a dane pre autorov

Odvtedy som sa zoznámila s ďalšími ľuďmi, ktorí mi medzi rečou spomenuli, že tiež zamýšľajú napísať knihu, ale ešte nevedia ako na to. Všetkých potešilo, že existuje takáto skupina. Jedna autorka sa poďakovala, že tu našla informácie ako na zlatom podnose, stačí si len vybrať (úsmev).

Skupinu si poskytla zdarma, hoci ťa jej príprava stála veľa času. Prečo?

Riadim sa pravidlom veľkorysosti. Vyberám si však oblasti, ktoré ma zaujímajú a napĺňajú, lebo môj čas je obmedzený. Podelím sa s ďalšími s tým, čo som zistila, viem že im to ušetrí veľa času a pomôže priblížiť sa k ich snu.

Veľkorysosť mi prináša zúročené výhody, aj keď dopredu neviem v akej forme a od koho prídu. Mám vďaka tomu spolupráce s ľuďmi, vrátane vydavateľstva, ktoré by som asi ťažko získala, keby som myslela len na seba. Aj vďaka podpore mnohých ľudí sa stala kniha bestsellerom, sama by som taký výsledok nedosiahla.

Kto sa môže prihlásiť do skupiny a čo tým získa?

Sme komunita autorov a profesionálov z oblasti tvorby, publikácie a predaja kníh. 

Začínajúci autor tu nájde užitočné informácie ako vydať knihu, vrátane kontaktov. Skúsený autor tu nájde nápady na marketing a možnosti spolupráce, vďaka čomu sa jeho kniha dostane k väčšiemu počtu čitateľov. Profesionál alebo freelancer tu získa priestor propagovať svoje služby napríklad: jazykovú úpravu, ilustrácie, grafiku, tlač, PR, branding, knižný blog, či správu sociálnych sietí.

Pridajte sa k nám a napíšte do skupiny, čo hľadáte, respektíve čo ponúkate do spolupráce.

Chcete napísať knihu? Príďte na náš webinár so Soňou Borušovičovou

žiadne príspevky na zobrazenie