Prezidentka Čaputová prijala holandského kráľa Viliama-Alexandra s manželkou, čaká ich nabitý program (video+foto)

0
Prezidentka Čaputová prijala holandského kráľa Viliama-Alexandra s manželkou, čaká ich nabitý program (video+foto)

7.3.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 7. marca 2023, 14:20

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok predpoludním prijala na trojdňovej oficiálnej návšteve Slovenska holandský kráľovský pár, kráľa Viliama-Alexandra a kráľovnú Maximu. Je to prvá kráľovská návšteva na Slovensku po takmer po 13 rokoch.

Symbolická návšteva po 13 rokoch

Slávnostný ceremoniál po príchode holandského kráľovského páru do Prezidentského paláca začal prehliadkou čestnej stráže na nádvorí paláca.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová prijala holandského kráľa a kráľovnú (fotografie)

„S Holandskom nás spájajú hodnoty ako ochrana demokracie, právneho štátu alebo menšinových práv,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom vyhlásení po prijatí holandského kráľovského páru. Naša hlava štátu má veľkú radosť, že po trinástich rokoch k nám na jej pozvanie opäť zavítala kráľovská návšteva, ktorá sa navyše odohráva na 30. výročie našich diplomatických vzťahov.

Podľa hlavy štátu je návšteva symbolická aj v tom, že naše krajiny spolupracujú v mnohých oblastiach, pričom zdieľame mnohé spoločné hodnoty.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Priestor pre rozšírenie spolupráce

Holandsko patrí podľa Čaputovej medzi jedného z najväčších investorov na Slovensku, a tiež je to exportný trh pre mnohých slovenských podnikateľov. Prezidentka však vidí priestory pre rozšírenie tejto spolupráce v rôznych oblastiach, či už v zdravotníctve, alebo v hospodárstve.

Spoločne s kráľom Viliamom-Alexandrom otvoria zajtra podnikateľské fórum, ktoré bude príležitosťou práve na výmenu skúseností, ale aj na nadviazanie spolupráce najmä v oblasti zelenej tranzície.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Ide o jedno z najväčších podujatí tohto druhu, pretože pozvanie prijalo viac ako 122 podnikateľov z oboch krajín,“ skonštatovala prezidentka, podľa ktorej z toho budú aj konkrétne výstupy. Jedným z nich bude podpísanie memoranda o bližšej spolupráci medzi nemocnicami a inštitúciami, ktoré sa venujú napríklad detskej onkológii.

Spoločne sme silnejší než predtým

Dôležitou témou návštevy je aj ochranu ľudských práv, osobitne ochrana menšín. „To, čo potrebujeme posilniť v našej spoločnosti je tolerancia k menšinám a zvýšenie ochrany všetkých menšín vrátane témy rodovej rovnosti,“ uviedla prezidentka, podľa ktorej je Holandsko tolerantná a otvorená spoločnosť.

„Slovensko sa rozvinulo do sebavedomej krajiny so silným prepojením v rámci Európy. Za uplynulých 30 rokov sa Slovensko a Holandsko postupne približovalo a naša návšteva podčiarkuje priateľstvo, ktoré je medzi nami,“ povedal po prijatí holandský kráľ Viliam-Alexander, podľa ktorého sme spoločne silnejší ako kedykoľvek predtým a spoločne tvoríme bariéru voči ruskej agresii.

Slovensko-holandské kľúčové témy podľa kráľa zahŕňajú klimatické zmeny, biologická diverzita či obehové hospodárstvo, teda veci, ktoré sú pre Slovensko dôležité a Holandsko s nami rado spojí sily k udržateľnejšej budúcnosti.

Ďalší program na utorok

V utorok popoludní si kráľovský pár ešte uctí pamiatku obetí totality pri pamätníku Brána slobody na Devíne a prejde sa historickým centrom Bratislavy v sprievode primátora Matúša Valla. Spolu s prezidentkou SR si kráľovský pár uctí aj pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri pamätníku na Námestí SNP.

Prvý deň návštevy vyvrcholí štátnou večerou podávanou prezidentkou SR na počesť holandského kráľovského páru v Slovenskej filharmónii.

Viac k témam: Holandská kráľovská rodina, holandský kráľ, oficiálna návšteva, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová prijala holandského kráľa Viliama-Alexandra s manželkou, čaká ich nabitý program (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie