Príbehy z Ukrajiny: Ženy mesiace nevedeli, či sú ich muži nažive. A potom…

0
Príbehy z Ukrajiny: Ženy mesiace nevedeli, či sú ich muži nažive. A potom…
Unsplash.com

Príbehy, ktoré píše sám život. Nemuseli by sa ale vôbec odohrať, keby Rusko nevyvolalo krutú a nezmyselnú vojnu. V dôsledku nej došlo k zajatiu mnohých mužov. Lenže Rusko a Ukrajina si nedávno vymenili takmer 300 zajatcov. Medzi nimi boli aj bojovníci z Azovstaľu.

Práve ich ženy boli celé mesiace v strachu a napätí, či sú ešte vôbec nažive. Túto hrôzu pozná aj Alina Volovyk. Jej manžel Artem Volovyk je ukrajinský námorník, ktorý statočne bojoval v oceliarni Azovstaľ.

Často nevedela od strachu ani späť a už si ani nemyslela, že svoju lásku ešte niekedy uvidí. No zrazu sa stala veľká vec. Zavolal jej. „Najprv som nechápala, čo sa deje a kde je,“ povedala Alina pre CNN. „Zlato, už som na Ukrajine! Došlo k výmene!“ povedal jej Artem.

 „Zdá sa mi, že je to sen a čoskoro sa zobudím. Nemohla som spať do 5:00, pretože som bola zaplavená emóciami,“ uviedla. „Teraz som tá najšťastnejšia žena na svete,“ odkázala. Od samotného šťastia sa jej roztriasli ruky.

Rovnaký pocit pozná aj Ruslana Volynska. O výmene zajatcov sa dozvedela prostredníctvom médií.  „Neskôr sa Serhii ozval a ja som ho počula. Bola to bezhraničná radosť, šok, šťastie! Všetky emócie boli zmiešané! Plakala som od šťastia a nemohla som uveriť, že tento deň prišiel,“ uviedla plná nadšenia.

Veľké napätie teraz vzniklo aj na druhej strane. V Rusku. Mnohé rodiny sa lúčia so svojimi mužmi – buď idú do vojny alebo pred ňou utekajú. Ruský prezident Vladimir Putin totižto nariadil čiastočnú mobilizáciu. Podľa ministra obrany Sergeja Šojgu sa mala týkať 300 000 záložníkov s vojenskými skúsenosťami, no povolávacie rozkazy skončili aj u bežných civilistov. V Rusku ľudia vo veľkom protestujú, mnohí utekajú a prakticky sa búri celá verejnosť.

žiadne príspevky na zobrazenie