Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ TIPY INVESTÍCIE MAGAZÍN PR ČLÁNKY

Prvé bývanie a mladomanželská pôžička: už ste o nej počuli?

REDAKCIA
Zdieľať

Vzrušenie z manželstva nekončí svadobnou cestou. Veľa mladomanželov tiež sníva o tom, že si spoločne kúpia svoj spoločný domov. No nie vždy sú si úplne vedomí toho, že takáto kúpa ich môže veľmi výrazne ovplyvniť na mnoho rokov dopredu.

Takže je veľmi dôležité ubezpečiť sa, že bude vyhovovať ich potrebám aj rozpočtu.

Ešte predtým, ako sa začneme obzerať po domoch, treba prehodnotiť naše priority – pretože nesprávna kúpa môže ovplyvniť náš životný štýl a financie na mnoho ďalších rokov dopredu.Treba mať jasno v tom, na čo budeme peniaze potrebovať. A tak si môžeme zvoliť buď úver, vybaviť hypotéku alebo novomanželskú pôžičku.

Mladomanželská pôžička

Mladomanželskú pôžičku môžu novomanželia využiť na financovanie bytu, rodinného domu a iných stavebných úprav bytu. Je poskytovaná Štátnym fondom rozvoja bývania, aby si páry za tieto peniaze mohli zaobstarať bývanie. Finančnú podporu zo Štátneho fondu je možné získať iba jedenkrát.

Kto môže požiadať o mladomanželskú pôžičku?

O pôžičku môžu požiadať manželia, ktorí majú v deň podania žiadosti menej ako 35 rokov a ich žiadosť je podávaná do roka od uzavretia manželstva.

Manželia taktiež:

– musia byť; občanmi Slovenskej republiky
– musia mať minimálne osemnásť rokov
– nemajú nedoplatky na daňovom úrade, sociálnej poisťovni
– mali by mať stály príjem

Žiadosť o pôžičku

Požiadať o pôžičku môžu mladomanželia na mestskom úrade alebo vyplniť formulár na webovej stránke Štátneho fondu rozvoja bývania – tam nájdu aj presné informácie o možnej výške pôžičky, účel a podobne. Vyplnený formulár treba zaniesť na okresný úrad podľa miesta nehnuteľnosti.

Úrad overí žiadosť a do 10 dni od overenia bude odoslaná na Štátny fond rozvoja bývania. Po prijatí žiadosti, ŠFRB rozhodne či žiadosť bude prijatá alebo odmietnutá. Treba sa však pripraviť a byť trpezlivý, tento proces môže trvať aj niekoľko týždňov. Ak ŠFRB rozhodne pozitívne, v stanovenej lehote budú odoslané finančné
prostriedky na uvedený bankový účet a mladomanželia ich môžu čerpať.

Financie sa môžu využiť napr. na kúpu bytu v bytovom dome, kúpa staršieho bytu v bytovom dome, či na stavebnú úpravu bytu.

Mladomanželská pôžička je vhodná pre všetkých tých, ktorí si zariaďujú prvý/ nový byt alebo dom. Dnes už takúto pôžičku poskytuje veľa bánk a veľká výhoda je v tom, že mladomanželia získajú určitú zľavu z úroku, než ostatní. Samozrejme, že musia spĺňať dané podmienky. Napriek jej výhodám, je potrebné myslieť na to, že to je aj finančný záväzok, ktorý je nutné splatiť. A ak sa nám už podarí získať vysnívané bývanie môže byť dôležité zamyslieť sa aj nad poistením svojej nehnuteľnosti.

Tagy
REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X