Prvé kolo predčasných volieb vo Francúzsku podľa prvých odhadov vyhrala Marine Le Penová

0
Prvé kolo predčasných volieb vo Francúzsku podľa prvých odhadov vyhrala Marine Le Penová

30.6.2024 (SITA.sk) – Prvé kolo predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku podľa prvých projekcií vyhralo krajne pravicové Národné združenie Marine Le Penovej.

Prognózy agentúr pre prieskum verejnej mienky naznačujú, že Národné združenie má dobrú šancu po prvý raz získať väčšinu v dolnej komore parlamentu, keďže mu odhadujú jednu tretinu hlasov. To je takmer dvojnásobok jeho 18 % v prvom kole parlamentných volieb v roku 2022.

Národné združenie buduje na úspechu z európskych volieb na začiatku júna, ktoré primali prezidenta Emmanuela Macrona vyhlásiť predčasné voľby. Centrista Macron vyzýva voličov, aby sa postavili proti krajnej pravici. Hrozí mu však, že sa napokon bude deliť o moc s premiérom, ktorý je proti veľkej časti jeho politiky.

Volebná účasť vo voľbách bola v nedeľu mimoriadne vysoká. Tri hodiny pred zatvorením volebných miestností bola účasť 59 percent, čo je o 20 percentuálnych bodov viac ako v rovnakom čase počas parlamentných volieb v roku 2022.

O politickej budúcnosti Francúzska rozhodne druhé kolo volieb, ktoré sa uskutoční 7. júla.

Viac k témam: Predčasné parlamentné voľby vo Francúzsku
Zdroj: SITA.sk – Prvé kolo predčasných volieb vo Francúzsku podľa prvých odhadov vyhrala Marine Le Penová © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie