Prvý európsky 3D dom na prenájom už má nájomníkov

0
Prvý európsky 3D dom na prenájom už má nájomníkov

3D stavby sú podľa viacerých architektov budúcnosťou stavebníctva. Aj keď v súčasnej dobe ani zďaleka nedokážu konkurovať budovám realizovaným klasickými stavebnými postupmi, nové projekty ukazujú rýchly pokrok. Príkladom je 3D objekt z holandského mesta Eindhoven.

V Európe sa realizácia budov pomocou 3D tlače rozbieha pomalšie ako v Číne alebo v SAE. Prvé projekty však už stoja na svojom mieste. Časť z nich tvoria aj 3D domy, ktoré sú určené na bývanie. Povolenie na prenájom a následné obývanie však doposiaľ získal iba jeden z nich. Je ním šikovný bungalov v Eindhovene, ktorý má od konca apríla prvých obyvateľov.

Prvé povolenie na prenájom 3D domu v Európe

O získanie cenného prvenstva bojovali aj projekty z Talianska a z Francúzska. Do histórie sa však veľkými písmenami zapísal prvý z pätice objektov od spoločnosti Weber Beamix, ktorá má v pláne vybudovať menšiu obytnú štvrť z 3D stavieb. Napriek tomu, že realizácia takýchto domov trvá len niekoľko dní, s finálnymi úpravami najviac niekoľko týždňov, prví nájomníci sa kvôli zdržaniu pri prípravách do domu nasťahovali až 3 roky po predstavení projektu.

Dom si ako prví prenajali seniori z Amsterdamu

Vôbec prvými európskymi obyvateľmi, ktorí dostali možnosť bývať v takomto 3D dome, sa stali dôchodcovia z Amsterdamu. Ide o starší manželský pár, ktorý sa do „bunkra“, ako Elize LutzováHarrie Dekkers sami nový domov  nazvali, presťahoval na konci apríla. 3D dom si okamžite chválili, pričom najviac oceňovali pocit bezpečia a vysoký komfort, ktorý interiér poskytuje napriek surovým betónovým stenám.

Betónový „bunker“ s výmerou necelých 100 m²

Surovým kamenným vzhľadom pripomínajúcim bunker pôsobí dom iba zvonku. Vo vnútri je zariadený podobne ako ktorákoľvek iná domácnosť, takže nájomníci sa môžu tešiť z útulného prostredia poskytujúceho dostatočný priestor. Výmera príbytku je až 94 m², pričom priestor sa opticky rozširuje vďaka oválnym častiam stien obklopujúcim jednotlivé miestnosti vrátane 2 spální. Pri návrhu projektu sa totiž architekti inšpirovali skutočným balvanom, na ktorý sa 3D dom z istého uhla pohľadu podobá.

Mesačné nájomné za celý dom vychádza na 800 €

2 pohodlné spálne, priestranná kuchyňa a výmera 94 m² vyjde dôchodcovský pár na 800 € mesačne. Zohnať kvalitné nájomné bývanie v Eindhovene za takúto cenu je v súčasnosti priam nemožné. Viaceré byty aj rodinné domy s podobnou výmerou sa tam prenajímajú za takmer dvojnásobné ceny. To iba potvrdzuje, že 3D domy nešetria náklady len pri výstavbe, ale zároveň ponúkajú možnosť ušetriť aj v rámci nákladov na bývanie. K tomu patrí aj nižšia spotreba energií, ktorá môže pri dobre navrhnutom projekte znížiť výdavky za ich odber až o desiatky eur ročne.

V Eindhovene budú vytlačené ďalšie 3D domy

Osídlením prvého 3D domu v Eindhovene sa iniciatíva priaznivcov tejto revolučnej techniky výstavby nekončí, práve naopak. Na rade je tlač ďalších 4 domov, ktoré majú skompletizovať projekt spomínanej 3D štvrte Milestone. Tá sa má stať ukážkou toho, ako by mohli vyzerať obytné zóny z takýchto domov, ktoré by sa v prípade pozitívnej odozvy ich obyvateľov mohli začať budovať aj v ďalších mestách, nielen v tých holandských.

Realizácii 3D domov praje viacero faktorov. Okrem toho, že 3D tlačiareň je schopná vytlačiť celý objekt už za niekoľko dní, bývanie vyžaduje porovnateľne nižšie náklady. Plusom je aj tvarovateľnosť dizajnu, čo ocenia najmä nájomníci, ktorí chcú žiť v domácnostiach s neobvyklým vzhľadom. Navyše, realizácia vyžaduje minimálne zásahy ľudských robotníkov a počas jej priebehu sa produkuje menej odpadu, čo je takisto jedným z kľúčových faktorov, pre ktoré sa 3D tlač domov považuje za budúcnosť stavebníctva.

Ilustračné foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie