PS navrhuje 100 dní pokoja, žiada o zdržanie sa politických útokov či o polarizáciu spoločnosti

0
PS navrhuje 100 dní pokoja, žiada o zdržanie sa politických útokov či o polarizáciu spoločnosti

16.5.2024 (SITA.sk) – Progresívne Slovensko navrhuje 100 dní pokoja. Žiadajú, aby sa všetci zdržali akýchkoľvek politických útokov či krokov a návrhov v oblastiach, ktoré najviac polarizujú spoločnosť.

Uviedol to predseda PS Michal Šimečka s tým, že v mene PS praje predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD) a jeho blízkym veľa sily a čo najskoršie zotavenie.

Ocenil gesto Čaputovej a Pellegriniho

Ako Šimečka vyhlásil, nebol to len útok na slovenského premiéra, ale aj útok na celú demokraciu a Slovensko ako také.

„Niečo také hrozné sa nikdy nemalo stať,” dodal predseda PS, ktorý súčasne ocenil štvrtkové gesto a výzvu na zmierenie od prezidentky Zuzany Čaputovej a novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho.

„Zo všetkého najviac potrebujeme ukončiť špirálu vzájomných útokov a obviňovania sa a musíme k tomu prispieť všetci,” dodal Šimečka s tým, že PS po včerajšej udalosti skončili kampaň do Európskeho parlamentu a iné politické aktivity a sústredia sa na podporu politickým partnerom na upokojenie situácie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Treba hovoriť o politickej kultúre

Súčasne informoval, že PS prijíma pozvanie Pellegriniho a Čaputovej na stretnutie lídrov politických strán v parlamente. Progresívici súčasne odmietli hádzanie viny za útok na opozíciu alebo na médiá.

„Tento barbarský čin osamelého vlka, strelca, nijakým spôsobom nesúvisí s nenásilnými protestami,” uviedol Šimečka a pripomenul, že právo zhromažďovať sa je jedným z demokratických princípov.

„Spoločne odsúďme každý nenávistný prejav a poďme sa dohodnúť, ako politické strany, že ich nebudeme tolerovať ani šíriť,” vyhlásil predseda PS s tým, že je potrebné hovoriť o politickej kultúre a opäť sa dohodnúť na základných pravidlách, ktoré budú všetci rešpektovať a budú založené na vecnom a odbornom dialógu, a to aj napriek rozdielnym názorom.

„Silne cítim, že takto to ďalej nejde a je potrebné konať rýchlo,” uzavrel Šimečka.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na premiéra Roberta Fica (fotografie)

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rokovanie Bezpečnostnej rady SR a vlády SR (fotografie)

Viac k témam: Predseda vlády, Prezidentka SR, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk – PS navrhuje 100 dní pokoja, žiada o zdržanie sa politických útokov či o polarizáciu spoločnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie