Česká vláda rozhodla o obnovení hraničných kontrol so Slovenskom

0
Česká vláda rozhodla o obnovení hraničných kontrol so Slovenskom

27.9.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 27. septembra 9:51

Česká vláda rozhodla o dočasnom obnovení kontrol na hraniciach so Slovenskom. Dôvodom sú nelegálni migranti, ktorých počty sa v posledných dňoch zvýšili.

„Predovšetkým chceme zaručiť bezpečnosť obyvateľov Českej republiky,“ povedal český minister vnútra Vít Rakušan a dodal, že v Zlínskom a Juhomoravskom kraji sa situácia začína dostávať spod kontroly.

Preventívne opatrenie

Obnovenie kontrol má platiť od štvrtka. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz. Od začiatku júna do začiatku minulého týždňa zadržala polícia v Česku takmer 9 500 migrantov. Za celý minulý rok ich bolo 1 330. Bezpečnostná situácia v ČR je však podľa predsedu vlády Petra Fialu stabilná.

Do Česka prichádzajú cudzinci najmä zo Sýrie, využívajúci Česko ako tranzitnú krajinu pri cestách do ďalších štátov Európskej únie. „Musíme urobiť toto preventívne opatrenie, aby sme si dokázali s touto situáciou dlhodobo poradiť a aby sme odradili nelegálnych migrantov od využívania tejto trasy,“ povedal český premiér.

Kontroly budú 10 dní

Ministerstvo vnútra SR uviedlo, že opatrenie potrvá 10 dní. Tlačovú správu poskytla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Uvedený krok kolegov z Česka má podľa rezortu vnútra vplyv aj na ostatné európske krajiny. Dôležitú úlohu v otázke migrantov totiž zohráva existencia schengenského priestoru.

„Faktom je, že Slovensko, Česko, ale aj ďalšie krajiny Európy trpia tzv. sekundárnou migráciou. Ľudia, ktorí prichádzajú, nechcú v daných krajinách zostať, sú pre nich len migračnou trasou. Čo sa týka hraníc s Maďarskom, v tejto chvíli platí dohoda hlavných hraničných splnomocnencov Slovenska a Maďarska, že sa bude vykonávať zvýšený počet hraničných hliadok na slovenskom aj maďarskom území,“ uzavrela Eliášová.

Viac k témam: Český premiér, Hraničné kontroly
Zdroj: Webnoviny.sk – Česká vláda rozhodla o obnovení hraničných kontrol so Slovenskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu