Redakčný výber Akčných žien

0
Redakčný výber Akčných žien

Popolcovou stredou sa začalo 40-dňové predveľkonočné obdobie pôstu. Čo dôležité nás najbližšie dni čaká a kam sa môžete vybrať? Prinášame aj tipy na francúzske filmy a zaujímavé divadelné predstavenie. A s deťmi môžete podniknúť napríklad výlet do jaskyne.

1. Najbližší víkend nás už čakajú prezidentské voľby. Prvé kolo prezidentských volieb sa bude konať v sobotu 16. marca 2019. Prezidentom sa môže stať každý občan SR, ktorý je voliteľný aj za poslanca parlamentu a dosiahol vek 40 rokov. Kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov NR SR alebo občania, ktorí majú právo voliť, a to na základe petície podpísanej najmenej 15 000 občanmi. Funkčné obdobie prezidenta je 5 rokov. Pôvodne kandidovali pätnásti, ale dvaja sa svojej kandidatúry vzdali. Aktuálne kandidujú trinásti, z toho dve ženy, Zuzana Čaputová a Bohumila Tauchmannová.

2. Bude dlhšia dovolenka pre mladých? Poslanec koaličnej strany SNS Tibor Jančula navrhol zvýšiť základnú výmeru dovolenky na dobu najmenej päť týždňov zo súčasných štyroch týždňov, respektíve 20 dní. Do parlamentu predložil novelu Zákonníka práce. Jančula chce novelou odstrániť zavedenú pravidlo nároku zamestnancov na dĺžku dovolenky len na základe kritéria veku, ktorá môže byť v určitých prípadoch diskriminačná. Preto navrhuje zvýšiť dĺžku základnej výmery dovolenky pre zamestnancov, ktorí nedovŕšili 33 rokov veku.

3. Tip na výlet – Ochtinská aragonitová jaskyňa v Košickom kraji, 26 kilometrov od Rožňavy. Nachádza sa v Revúckej vrchovine na strednom Slovensku je doslova svetovou raritou a unikátnym prírodným javom podzemného krasu. Upúta najmä rôznorodosťou a bohatosťou aragonitovej výplne a zvláštnym vývojom podzemných priestorov. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jaskyňa je prístupná cez štôlňu dlhú 145 m, ktorá ústí do jaskynných priestorov v nadmorskej výške 642 m. Z celkovej dĺžky 300 m je od roku 1972 verejnosti sprístupnených 230 m. Trvanie prehliadky je 30 minút.

4. V KC Dunaj sa uskutoční festival Showcrates, ktorý vzchádza zo vzdelávacieho programu Sokratovho inštitútu. Dňa 13. marca prinesie odpovede na otázky, ako: Čo všetko obnáša vstúpenie do politiky pre aktivistky a aktivistov? Aké sú najčastejšie chyby občianskych aktivistov a aktivistiek a ako im predchádzať? Ako myslieť kriticky a pritom sa nezblázniť? Ako sa žije v brazílskych favelách? Štúdium na Sokratovom inštitúte inšpiruje, vzdeláva a sieťuje aktívnych ľudí. Pomáha im premeniť aj tie najodvážnejšie filantropické nápady na skutočnosť. Prvého marca sa spustilo prihlasovanie do jeho 7. ročníka. Vstupné je dobrovoľné.

wow debris company
predstavenie WOW – dancelife.sk

5. Tip na divadloDebris company – WOW. Dejiny sveta a človeka sú dejinami otrasov. Pády, pohromy nesmerujú ku koncu dejín, ale naopak, k jeho pohybom a zmenám. Loď pláva po rozbúrenom mori, potopí sa, ale znova sa vynorí. To, čo sa nám zdalo najskôr ako cesta, sa teraz ukazuje ako scestie. Podstata bytia sa čoraz viac a viac vzďaľuje od skutočného poznania. Život sa popiera samým sebou. Konzumná spoločnosť, obdiv samého seba a svojej moci, súťaživosť a neustále premeny dospeli v 21. storočí do: WOW! Predstavenie sa uskutoční v A4 – priestore súčasnej kultúry a nie je vhodné pre epileptikov.

6. Nenechajte si ujsť Týždeň francúzskeho filmu. Prehliadka súčasného francúzskeho filmu Crème de la Crème už po šiestykrát v spolupráci Francúzskeho inštitútu na Slovensku so spoločnosťou Film Europe. Tento rok od 6. do 12. marca v rámci Mesiaca frankofónie. Môžete si pozrieť napríklad premiéry filmov Bécassine!, Bojovníčky slnka, Dilili v Paríži, Je mi fajn, s.r.o., Kniha obrazov, Modlitba, Verní neverní, Yao, z komédií napríklad Kým nás svadba nerozdelí a Niekto to rád zahalené, z detektívkok Môj syn, Pán bezchybný a Prípad SK1. Bude sa premietať aj príbeh o slávnom maliarovi s názvom Gauguin.

macko usko
Foto sashe.sk/banditorka

7. Tip na handmade – háčkované hračky pre deti od Banditorka. Zaujal nás macko, ktorý pripomína legendárneho Macka Uška. Je vyrobený z kvalitnej zo 100% priadze, ktorá je stálo farebná. Výplň je z dutého vlákna. Oči majú poistku proti vypadnutiu. Farbu hračky vie výrobkyňa upraviť podľa želania. Hryzátko je z dreva vhodného pre malé rúčky dieťatka (hladké, upravené drevo bez farbív a náterov). Hryzátko je možné čistiť a hračka sa môže prať. Cena je 20 EUR.

Môžete si prečítať aj minulotýždňové novinky, mnohé sú ešte aktuálne

8. Tip na výstavu Z akadémie o prírody v SNG. Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860–1890. Výstava organizovaná Západočeskou galériou v Plzni a Slovenskou národnou galériou je jedným z prvých pokusov zamerať sa na tvorbu osobností výtvarnej scény, ktoré sa pohybovali medzi dunajskou monarchiou a centrami výtvarného umenia. K výstave bol vytvorený aj interaktívny exponát nainštalovaný priamo v expozícii, obsahujúci viac než 120 malieb a kresieb z výstavy a z katalógu. Návštevníci si budú môcť na dotykovom displeji vyhľadať diela podľa motívu, nálady či atmosféry a následne ich skúmať vo vysokom rozlíšení.

9. Speváčka Jennifer Lopez sa zasnúbila s priateľom, bývalým hráčom baseballu, Alexom Rodriguezom. Pár začal randiť pred dvomi rokmi, vo februári 2017. Pre 49-ročnú speváčku ide už o šieste zasnúbenie. Uvidí sa však, či sa Alex nakoniec dočká aj svadby. Tie mala latino diva „iba“ trikrát – jej bývalými manželmi boli čašník Ojani Noa, tanečník Cris Judd a spevák Marc Anthony, ktorý je zároveň otcom jej dvojičiek.

10. Tip na outfit od Stylist Alexandra

 

Koláž Stylist Alexandra

Foto: www.peakpx.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu