NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÍ MUŽI MAGAZÍN ROZHOVORY

Róbert Bosák: Obklopujte sa iba mužmi, ktorí vás podporujú

REDAKCIA
Share

Róbert Bosák je všestranný mladý muž, ktorý je autorom knihy Srdce prírody, hudobník a nadšený turista. Čoskoro rozšíri tím Akčných žien a bude prispievať svojimi článkami, na čo sa veľmi tešíme. Chceli by sme ho vám, našim čitateľkám, trochu predstaviť.

Venujete sa viacerým aktivitám. Začnime s písaním – viem o vás, že ste autorom knihy Srdce prírody. O čom je táto kniha a čo stálo za vašim rozhodnutím napísať ju?

Na úvod chcem pozdraviť všetky čitateľky. Práve kvôli nim má význam písať, či už články alebo knihy. V prípade mojej knihy prišlo rozhodnutie napísať ju celkom spontánne. Pred pár rokmi som sa presťahoval z mesta na vidiek. Potreboval som trochu vypnúť, tak som začal tráviť množstvo času v prírode.

Práve to bolo spúšťačom inšpirácie. Pozoroval som, ako príroda nažíva v úplnej harmónii, dokáže spolupracovať, tvoriť akýsi jednotný celok, čo mi osobne v ľudskom svete chýba. Ako by tú prírodu poháňala nejaká sila, ktorá lieči, zjednocuje, upokojuje, prebúdza tvorivosť. Túto neviditeľnú silu som pomenoval Srdce prírody a začal uvažovať, ako by sa dala využiť v mojom živote, vo vzťahoch k ľuďom.

Ako mi môže pomôcť udržiavať rovnováhu napriek konfliktom, neúspechom, kritickým chvíľam. Pri hľadaní týchto odpovedí sa mi vynárali rôzne spomienky na situácie z minulosti, ktoré som pretvoril na príbehy. Keď tie príbehy pribúdali, povedal som si, že z toho spravím celok a vydám knihu, že aspoň po sebe niečo zanechám.

Išlo o samovydanie, čo nebýva jednoduchý proces. Čo bolo pri vydávaní knihy to najťažšie? Hľadať tlačiareň alebo dobrého editora?

Predtým som sa v tejto oblasti vôbec nepohyboval, takže spočiatku som absolútne nevedel, čo s napísaným rukopisom. Oslovil som pár vydavateľstiev, no tie ma ako neznámeho začínajúceho autora odmietli, po čom nasledovala najťažšia časť – noci strávené čítaním blogov, diskusných fór a článkov o tom, ako vydať knihu na vlastnú päsť. Potom chvíľu trvalo, kým som našiel ľudí, ktorí sa pustili do korekcie a grafickej úpravy. Tlač už, našťastie, išla celkom dobre.

Máte aj blog na portáli SME. Akým témam sa najčastejšie venujete?

Prvé dva blogy boli o športe, no po nich som sa zameral výlučne na cestovanie. Píšem rôzne tipy na výlety po Slovensku, občas niečo zo susedných štátov. Nech sa nezabúda, že aj doma a v blízkom okolí máme nádherné miesta.

O čom by ste chceli písať na Akčných ženách? Na čo sa môžu tešiť?

Jednou z mojich srdcoviek je interiérový dizajn, ktorý je nevyčerpateľnou témou. Trendy sa menia raketovým tempom, takže čitateľky sledujúce novinky zo sveta dizajnu si prídu na svoje. Vhod prídu aj praktické tipy, ako si zariadiť bývanie, ako kombinovať jednotlivé štýly a materiály. Pre dámy môžu byť zaujímavé aj témy o vzťahoch z pohľadu muža.

Venujete sa aj hudbe a na YouTube máte niekoľko videí pod menom Rektor. Ako ste sa k tomu dostali? O čom spievate/rapujete?

Vážnejšie som to začal brať na internáte. Spolubývajúci odchádzali piatok domov a ja som ostával v izbe sám. Nechcelo sa mi pozerať televíziu ani chodiť po baroch, tak som sa zatvoril do izby a tvoril. Zhruba po roku, bolo to ešte v máji 2009, som vyhľadal štúdio a nahral prvú skladbu. Odvtedy som vedel, že v tom chcem pokračovať.

Síce prišla niekoľkoročná odmlka, no za ten čas som aspoň nazbieral dostatok inšpirácie. Väčšina tém je motivačných. Písaním takýchto skladieb zároveň motivujem sám seba. K niektorým cieľom sa ide cez „krv a pot“, aspoň v mojom prípade, takže skladby o vytrvalosti, zdolávaní prekážok a budovaní sebadôvery sú pre mňa stále aktuálne.

Tvoríte aj hudbu aj text?

Len text. Hudbu robia iní autori. Internet ponúka otvorené možnosti, takže nie je problém osloviť aj producentov z Česka alebo Rakúska a vybrať si niečo z ich tvorby.

Rád cestujete. Čo je vašou obľúbenou destináciou?

Pri cestovaní si dobre oddýchnem, zároveň ma to aj veľa učí. Tento rok som vzhľadom na situáciu vo svete dovolenkoval v Tatrách, ktoré ma vždy niečím prekvapia. Z domácich destinácií mám veľmi rád aj Štiavnické vrchy. Z tých zahraničných ma najviac fascinovalo Slovinsko. Ljubljana je neskutočne útulná metropola. Vynechať nesmiem ani Ostravu a vôbec celé Sliezsko, kde to dýcha tvrdou industriálnou atmosférou obklopenou divokými horami.

Čo z vašich aktivít vás najviac baví? Čo robievate vo voľnom čase?

Momentálne to je turistika. Ísť na celodennú cyklotúru, prípadne vyjsť na nejaký vrch, pre takéto momenty sa oplatí žiť. Milujem aj cestovanie vlakom, aj to je pre mňa relax, len tak pozerať na míňajúcu sa krajinu. Silným zážitkom sú aj koncerty. V zime si rád pozriem rôzne dokumenty. Momentálne ma fascinuje neurológia a fungovanie ľudského mozgu, čo má obrovské dopady na ľudské správanie, tie priaznivé aj menej priaznivé.

Aké máte plány do budúcnosti?

Ak sa dá situácia ohľadom epidémie trochu do poriadku, rád by som spoznal Balkán. Už nejaký čas premýšľam aj nad cestou do Izraela. Po čase by som mal nahrať aj nové CD. Uvidím, čo bude ďalej s koncertovaním. Ešte je veľa miest, kde chcem vystupovať. Popritom ďalej podnikám a píšem články. To ma momentálne živí a zároveň aj baví.

Skúste nám dať tri rady pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za svojim snom.

  • Presne si zadefinujte, čo chcete dosiahnuť a kam má vaša cesta viesť. To vytvorí víziu, ktorú budete môcť nasledovať a krok za krokom sa približovať k cieľu.
  • Ženy majú skvelú intuíciu, takže pri dôležitých rozhodnutiach neignorujte svoje pocity.
  • Obklopujte sa iba mužmi, ktorí vás podporujú, prajú vám a nebude im prekážať, ak ich predbehnete. Muži, ktorým vadí váš úspech, nie sú oporným bodom a skôr vás budú brzdiť.

REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X