Rodičia, dávajte pozor na deti! Internetom sa šíri nebezpečná výzva

0
Rodičia, dávajte pozor na deti! Internetom sa šíri nebezpečná výzva
Zdroj: Pixabay.com

Na vážny problém ubezpečila aj polícia na svojom facebookovom profile. Na internete sa totižto šíri výzva, ktorá môže vážne ublížiť a žiaľ aj zabiť deti. Tie si vôbec nemusia uvedomiť, čo dokáže spôsobiť takáto hlúpa „zábava“.

Dobrovoľná intoxikácia

„Mládež čelí nebezpečnej internetovej výzve. Upozornili nás na to kolegovia z protidrogovej centrály národnej kriminálnej agentúry. Výzva nabáda deti a mladistvých k dobrovoľnej intoxikácii voľne predajnými liekmi,“ píše sa v stanovisku polície.

Výzva mala prvýkrát vzniknúť v roku 2015 vo Veľkej Británii. Mala rovnaký priebeh, pričom to u detí spôsobilo vážne zdravotné problémy. „To viedlo neraz k vážnym zdravotným problémom. Účinok voľne predajných liekov prichádza neskôr, čo vedie k nezvratnému poškodeniu zdravia, ako je napríklad trvalé poškodenie pečene,“ dodáva polícia. Aby toho nebolo málo, osoby, ktoré sa tohto „experimentu“ zúčastnia, to musia aj natočiť a video následne zdieľať na sociálnych sieťach.

Zdroj: Pixabay.com

12 otrávených

Kým si kladiete otázku, čo za človeka mohol vymyslieť takúto výzvu, dávajte pozor na svoje deti. Majte prehľad o tom, čo sledujú a robia na sociálnych sieťach. Taktiež sa o tom s nimi otvorene rozprávajte a rázne im vysvetlite, že takéto niečo môže mať fatálne následky. Polícia v súvislosti s tým informuje, že v Bratislave za uplynulý mesiac došlo k 12 otravám mladistvých. Pravdepodobne to súvisí so spomínanou výzvou.

Majte prehľad

Deťom by ste mali dôverovať, ale nie je na škodu ich aj preverovať. Najmä v takýchto prípadoch. Aby ste vedeli, čo sledujú v online priestore, môžete použiť viacero softvérov. Dalo by sa povedať, že pre rodičov to je úplný „must-have“.

Prostredníctvom takýchto technológií bude môcť sledovať polohu zariadenia, ktoré má vaše dieťa, nastaviť mu strávený čas na internete a taktiež nahliadnuť do jeho histórie. Okrem toho môžete aj určiť, na ktoré stránky nebude mať prístup a ktoré aplikácie sa (ne)smú sťahovať.

Zdroj: Pixabay.com

Počúvajte ich

Ak vaše dieťa vyvedie niečo zlé alebo sa mu kompletne zmenilo správanie, snažte sa nájsť príčinu. Karhanie nepomôže, v mnohých prípadoch sa za tým skrýva väčší problém.

Podľa National Health Service (NHS) môžu tieto veci výrazne ovplyvniť správanie dieťaťa:

Veľké životné zmeny – buďte k deťom úprimní. Už len to, keď sa im narodí súrodenec, vie byť veľká zmena. Uistite ich, že ich stále budete ľúbiť rovnako a nemusia o vašu lásku súperiť, či upozorňovať na seba zvláštnym spôsobom.

Ťažké časy – deti si všímajú všetko a veľmi dobre si pamätajú ťažké rodinné situácie. Či už ide o hádky, rozvody alebo niečo horšie…dávajte si na to pozor.

Vaše správanie – je dôležité uvedomiť si, ako sami často riešime problémy. NHS to vysvetlila na veľmi jednoduchom príklade – keď raz dáte dieťaťu niečo, aby bolo na chvíľu ticho, extrémne rýchlo si na to zvykne a bude to očakávať vždy.

Nedostatok pozornosti – presne toto je jeden z dôvodov, prečo deti často vyvedú. Chcú, aby ste si ich všimli. Venujete sa dosť svojim deťom? Máte na ne čas? Dávate im poriadne množstvo lásky? Neodmietajte ich a neodstrkujte, keď vás potrebujú. Buďte tu pre ne.

žiadne príspevky na zobrazenie