Rozhodujúcim podporovateľom ruskej vojny proti Ukrajine je Čína. Komuniké schválilo 32 lídrov NATO

0
Rozhodujúcim podporovateľom ruskej vojny proti Ukrajine je Čína. Komuniké schválilo 32 lídrov NATO

11.7.2024 (SITA.sk) – Za „rozhodujúceho podporovateľa“ ruskej vojny proti Ukrajine označila Severoatlantická aliancia Čínu. Konštatuje to záverečné komuniké, ktoré v stredu schválilo 32 lídrov NATO na samite vo Washingtone.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy Jens Stoltenberg uviedol, že Peking Moskve poskytuje vybavenie, mikroelektroniku a nástroje, ktoré „umožňujú Rusku vyrábať rakety, bomby, lietadlá a zbrane, ktoré používa na útoky na Ukrajinu“. Konštatoval, že je to prvýkrát, keď to všetci členovia NATO jasne uviedli v schválenom dokumente.

Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone hneď v stredu uviedlo, že Čína krízu na Ukrajine nevytvorila, ani nie je jej účastníkom. „Čína neposkytuje zbrane stranám konfliktu a prísne kontroluje vývoz tovaru s dvojakým použitím, čo medzinárodné spoločenstvo oceňuje,“ povedal hovorca veľvyslanectva Liou Pcheng-jü.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júli 2024 (fotografie)

Viac k témam: Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone, Generálny tajomník NATO, rusko-čínske vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Rozhodujúcim podporovateľom ruskej vojny proti Ukrajine je Čína. Komuniké schválilo 32 lídrov NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie