Rozumiete mladým? 20 slangov zo slovníka mladej generácie

0
Rozumiete mladým? 20 slangov zo slovníka mladej generácie

Slang je bežnou súčasťou komunikácie mladších ročníkov. Obľúbené slangové výrazy používa aj súčasná mladá generácia. Pod vplyvom západnej kultúry komunikuje aj prostredníctvom mnohých amerikanizmov. Takáto komunikácia sa stáva výzvou pre starších ľudí, ktorí chcú porozumieť svojim nasledovníkom.

1. Vajb

Pojem vajb (vibe) u nás nie je žiadnou novinkou. Mladí ním označujú vibráciu, ktorá na nich pôsobí z nejakej skladby, miesta alebo situácie. Slang odzrkadľuje náladu, ktorú pri počúvaní skladby alebo návšteve miesta pociťujú, či už ide o pozitívny alebo negatívny vajb.Foto: www.pixabay.com – PourquoiPas

2. Hajp

Umelci a influenceri, ktorí majú poriadny hajp (hype), sa nemôžu sťažovať na nedostatok pozornosti. Sledovateľom sa ich tvorba páči natoľko, že ich zdieľaním a komentovaním na sociálnych sieťach či podporou na živých podujatiach vyhajpujú až na vrchol popularity.

3. Hejter

Čím viac hajpu, tým viac hejtu (hate). Nenávistné komentáre neprajníkov, ktorí šíria hejt prevažne na internete, sú bežnou reakciou hejterov na verejné vystupovanie známych osobností.

4. Pofeliť

S hejterom pofeliť určite nepôjdeme. Felí sa iba s priateľmi (fellas), s ktorými chceme ísť von, nakupovať, posedieť pri káve alebo sa otvorene porozprávať. Ide o bežné kamarátske stretnutie, akurát pozvanie naň prebieha neformálnym slangovým jazykom.

5. Čilovať

Felenie je príležitosťou na dobrý čil (chill). Dopriať si relax v kruhu priateľov je v dobe smartfónov a sociálnych sietí dôležitejšie ako kedykoľvek v minulosti. Čilovať môžeme aj sami pri čítaní knihy, pri pozeraní filmu alebo na prechádzke. Hlavne vypnúť, spomaliť a načerpať nové sily.Foto: www.pixabay.com – Mattecho

6. Hustliť

Dobrý čil nám dodá sily do ďalšej práce. Ak sa namotivujeme a budeme poriadne hustliť, zarobíme balík peňazí. V pouličnom slovníku sa tento výraz sprofanoval ako zarábanie na ulici. Mnohí hustleri sa však živia legálnym predajom.

7. Duchciť

Hustler sa zameriava na zisk a zarábanie peňazí, kvôli ktorým maká vo vysokom nasadení. Cieľavedome a s vysokým nasadením pristupuje k práci aj ten, kto duchcí. Slang obľúbený najmä na západnom Slovensku vystihuje tých, ktorí sa ženú, naháňajú iných a bez oddychu si idú za svojím.

8. Zmotať sa

Za každým duchcením je nejaká namotávka. Zmotať sa môžeme na obľúbenú aktivitu alebo finančný cieľ. Namotaní bývame aj vtedy, keď nás očarí nejaká osoba a často na ňu myslíme a túžime byť s ňou. Ničím ojedinelým nie je ani namotanie sa na pútavý seriál.

9. Swag

Úspešní hustleri ochotní poriadne duchciť si môžu dovoliť kvalitné značkové oblečenie. Ak spoja kvalitu s dobrým vkusom a oblečú si originálne trendy kúsky, ktoré zvýraznia ich osobnosť, budú mať skvelý swag. Týmto slangom sa medzi mladými väčšinou označuje cool imidž.

10. Flexing

Ak sa k dobrému swagu pridá excentrická povaha a nafúknuté ego, často to končí flexingom. Frajerina v podobe predvádzania sa a vystatovania s drahými materiálnymi vecami sa medzi mladými stáva trendom, ktorý ich má motivovať k honbe za bohatstvom.

11. Kilo

Šperky a oblečenie za pár kíl na poriadny flexing nestačia. Swag za kilo odľahčí peňaženku „len“ o stovku (100 €). Iný rozmer to nadobúda, ak za kilo kúpime jednu bundu alebo jeden pár tenisiek.Foto: www.pixabay.com – Alexas_Fotos

12. Liter

Swag za pár litrov už pozornosť upúta. Robiť za liter (1000 €) neznie v dnešnej dobe lákavo, no nechať liter v obchode alebo v bare pôsobí dojmom bohatstva.

13. Flausiť

Význam slangu flausiť sa postupne mení. Pôvodne išlo o obdobu pojmu flexiť, no neskôr sa z chválenia – flausenia stalo synonymum viacerých slangov, napr. čilovania alebo felenia.

14. Čeknúť

Ak nechceme, aby nám neunikla nejaká novinka na internete, mali by sme to ísť rýchlo čeknúť. Výraz odvodený od slova check sa používa pri kontrole mailov, prezeraní zliav v obchode či sledovaní nových filmov, videoklipov alebo príspevkov na sociálnych sieťach.Foto: www.pixabay.com – Erik_Lucatero

15. Virál

Pozornosť na sociálnych sieťach získavajú najmä virálne príspevky. Virálom sa stávajú fotky, videá alebo statusy, ktoré sa medzi užívateľmi šíria extrémne rýchlo a za pár hodín majú tisícky zhliadnutí a interakcií.

16. Troll

Virálne videá a príspevky sú často terčom trollov. Nejde o klasických hejterov. Cieľom internetového trolla je zámerne provokovať a vyvolávať konflikty, ktoré rozhádajú užívateľov a často vyostria diskusiu do urážlivej konfrontácie.

17. Yapping

Pod príspevkami na sociálnych sieťach sa objavuje aj pojem yapping. Stretávame sa s ním pod statusmi a videami s dlhými príhovormi, ktoré publikum nudia, iritujú alebo otravujú. Užívatelia na takéto príspevky reagujú výrazom yapping, vo voľnom slangovom preklade „neštekaj“.

18. Diss

Komunikácia na sociálnych sieťach môže vyústiť až do dissu. Pôvodne išlo o pojem, ktorý využívali raperi pri slovných prestrelkách. V súčasnosti sa za diss považuje akýkoľvek verbálny útok, ktorým sa chce účastník sporu dostať druhému pod kožu.

19. Hrot

Dissy často ukončia skladby alebo príspevky označované ako hrot. V slangovom slovníku ide o synonymum pojmov maximum, vrchol alebo 100 %. V prenesenom význame označuje niečo najlepšie, čo sa nedá prekonať.

20. Strop

Rovnaký význam ako hrot má v slangovom slovníku strop. Používa sa tiež pri vyjadrení vysokej kvality, prvotriednej úrovne. Niekedy sa za strop označuje aj maximálny výkon v súvislosti s pochybnosťami, či bude niekedy prekonaný.Foto: www.pixabay.com – TheDigitalArtist

Foto na titulke: www.pixabay.com – Surprising_Snapshots

žiadne príspevky na zobrazenie