Rusi plánujú prezidentské voľby aj na okupovaných územiach, hlasovanie bude podľa Ukrajiny neplatné

0
Rusi plánujú prezidentské voľby aj na okupovaných územiach, hlasovanie bude podľa Ukrajiny neplatné

11.12.2023 (SITA.sk) – Ruské volebné orgány v pondelok oznámili, že sa chystajú usporiadať prezidentské voľby aj v štyroch čiastočne okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré Moskva nelegálne anektovala vlani.

Predmetný výnos, ktorý prijal ústredný volebný výbor, sa týka Ruskom kontrolovaných častí Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Zaporižžskej oblasti, ako aj polostrova Krym, ktorý Rusko nelegálne anektovalo ešte v roku 2014.

Voľby budú v marci

Ruské prezidentské voľby sa budú konať 17. marca. Vodca Vladimir Putin už oznámil, že bude znova kandidovať a je v podstate jasné, že vyhrá ďalšie šesťročné funkčné obdobie.

Už v septembri Rusko usporiadalo voľby v anektovaných územiach do Moskvou kontrolovaných orgánov. Ukrajina a jej západní spojenci ich odsúdili ako podvod.

Reakcia Ukrajiny

Ukrajina odsúdila úmysel Moskvy usporiadať prezidentské voľby na anektovaných územiach.

Jej ministerstvo zahraničia upozornilo, že každé takéto hlasovanie v okupovaných regiónoch bude „neplatné“ a uviedlo, že všetci medzinárodní pozorovatelia vyslaní na monitorovanie ruských volieb budú „čeliť trestnej zodpovednosti“.

Rezort vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo zámery Ruska a uvalilo sankcie na zainteresované strany.

Viac k témam: Chersonská oblasť, donecká oblasť, Luhanská oblasť, okupované územia Ukrajiny, ruské prezidentské voľby
Zdroj: SITA.sk – Rusi plánujú prezidentské voľby aj na okupovaných územiach, hlasovanie bude podľa Ukrajiny neplatné © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu