Rusko utrpelo ďalšiu ranu, G7 zákaže dovoz zlata z krajiny a podľa Johnsona sa musí vyhladovať Putinov režim

26.6.2022 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden v nedeľu vyhlásil, že Spojené štáty a ďalšie krajiny skupiny siedmich popredných ekonomík sveta G7 oznámia zákaz dovozu zlata z Ruska. Je to ďalší z krokov zameraných na ekonomickú izoláciu Ruska pre jeho inváziu na Ukrajinu. Formálne oznámenie sa očakáva v utorok.

Britský premiér Boris Johnson uviedol, že zákaz ruského zlata zo strany G7 „priamo zasiahne ruských oligarchov a udrie do srdca Putinovej vojnovej mašinérie“.

Putin financuje svoje ego

„Putin mrhá svojimi ubúdajúcimi zdrojmi na túto nezmyselnú a barbarskú vojnu. Financuje svoje ego na úkor ukrajinského aj ruského ľudu. Musíme vyhladovať Putinov režim od jeho financovania,“ vyjadril sa predseda britskej vlády.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V ostatných rokoch bolo zlato na vrchole exportu Ruska po energiách. Podľa Bieleho domu v roku 2020 dosiahlo Rusko takmer 19 miliárd dolárov alebo asi 5 percent svetového exportu zlata. Z ruského exportu zlata 90 percent smerovalo do krajín G7.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Začína sa samit G7

Z tohto exportu sa viac ako 90 percent, čiže takmer 17 miliárd dolárov, vyviezlo do Spojeného kráľovstva. Spojené štáty doviezli v roku 2019 zlato z Ruska za menej ako 200 miliónov dolárov a v rokoch 2020 a 2021 za menej ako 1 milión dolárov.

V nedeľu sa zámku Elmau v Nemecku začína samit G7. Lídri týchto krajín sa na ňom budú okrem iného venovať stratégiám na zabezpečenie dodávok energií a boju proti inflácii s cieľom zabrániť tomu, aby následky ruskej invázie na Ukrajinu rozbili globálnu koalíciu pracujúcu na potrestaní Moskvy.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko utrpelo ďalšiu ranu, G7 zákaže dovoz zlata z krajiny a podľa Johnsona sa musí vyhladovať Putinov režim © SITA Všetky práva vyhradené.