Saša Pevalová: Chceli sme v jeden deň obsiahnuť viaceré zaujímavé témy, tak vzniklo Umenie byť Ženou

0
Saša Pevalová: Chceli sme v jeden deň obsiahnuť viaceré zaujímavé témy, tak vzniklo Umenie byť Ženou

Alexandru Pevalovú pravdepodobne poznáte ako organizátorku veľkého podujatia Umenie byť Ženou. Ako vznikol tento nápad? Vedeli ste, sa stala sa mamou vo veľmi mladom veku? Saška nám v rozhovore ešte prezradila:

  • čo je najťažšie na organizovanie takého veľkého podujatia,
  • aká bola rekordná účasť,
  • aké bolo ich prvé online podujatie počas koronakrízy,
  • aké je byť mamou v mladom veku a aké je to v 35-tke,
  • aké podujatie plánuje pre mamičky.

Ženy ťa poznajú najmä vďaka konferencii Umenie byť Ženou, ktorú pravidelne organizuješ. Čo bolo tvojou hlavnou motiváciou na spustenie projektu?

Úplne prvý impulz na začiatku bol, že mne samej chýbalo podujatie pre ženy, kde by som vedela načerpať veľký zdroj inšpirácie. Zaujímala som sa o osobný rozvoj, o vzťahy, ale aj o praktické veci. Veľmi rada sa učím a zaujímajú ma rôzne oblasti, ako mať celkovo naplnený život.

Čo to však v praxi znamená? Veľa času a aj peňazí. Nechcela som tráviť každý víkend na inom seminári/ workshope/prednáške, a preto som sa s mojou veľmi dobrou kamarátkou rozhodla usporiadať podujatie, kde v jeden deň obsiahneme zaujímavé témy. Tak vzniklo Umenie byť Ženou.

Čo je najnáročnejšie pri organizovaní takýchto veľkých podujatí?

Ak robíš to, čo miluješ, a dáva to zmysel, tak nič nie je náročné. Osobne sa organizácii podujatí venujem už 20 rokov a za tú dobu viem, že potrebuješ myslieť naozaj na všetko. Veľké podujatia sa pripravujú často rok dopredu, aby mala žena z podujatia skvelý zážitok a užila si ten deň naplno.

Kde všade sa tieto konferencie konali a akú si mala účasť?

Na prvom ročníku pred 8 rokmi bolo 300 žien, na ďalších už 650-700, to je maximálna kapacita v Bratislave. Okrem toho Umenie byť Ženou organizujeme v Košiciach a v Prahe. Program zostavujeme tak, aby zaujal, aby si každá žena našla to svoje. To je dôvod, prečo máme väčšinou „vypredané“. Atmosféra je vždy úžasná, jedinečná, mňa samú nabíja na ďalšie mesiace.

Podľa čoho si vyberala spíkerky a témy? Ktorý spíker ti utkvel najviac v pamäti?

Vyberáme spolu s Marcelkou a často aj Adela (pozn. redakcie Vinczeová) má svoje návrhy. Je to podľa toho, čo s nami práve rezonuje, a hlavne, čo ženy práve potrebujú. Každý spíker bol jedinečný. Ja si v rámci jedného ročníka neviem vybrať, kto bol naj. Zaujímavé je aj to, že po konferencii si povieme, že WAW, to bolo super, čo lepšie ešte môžeme vymyslieť. A ďalší ročník zase niečo vymyslíme a je to opäť WAW.

Aktuálne už oslovujeme prednášajúcich na 30.4.2022 a už teraz sa veľmi tešíme, aký bude skvelý program.

Ako ťa zasiahla koronakríza, keď si nemohla organizovať Umenie byť Ženou ako podujatie naživo? Ako ti vyšla jeho online verzia?

Bolo to zaujímavé, konferencia sa uskutočnila až na tretí pokus (úsmev). Čo pre nás znamenalo trojnásobne viac času, energie, financií. Pretože pri každom jednom termíne sme akoby začínali odznova.

Miestami to bolo naozaj veľmi frustrujúce, najmä na jeseň, keď sa pravidlá menili každý týždeň a niekedy aj každý deň. Ten, kto sa venuje organizácii podujatí, vie, aké je náročné pre organizátorov takto zo dňa na deň reagovať. Mali sme vypredanú konferenciu, čo znamená 600 žien, potvrdených partnerov a museli sme reagovať. Napríklad sme všetky ženy telefonicky kontaktovali, a to aj viackrát. Pružne sme reagovali na všetky situácie, ktoré nastali.

Nakoniec sa konferencia Umenie byť Ženou uskutočnila v online priestore. Už sme to nechceli prekladať na ďalší termín, možno na ďalší rok. Zobrali sme to ako príležitosť, nehľadali sme prekážky, ale výhody. Napríklad sme mali prednášajúcu z Londýna, inú z Kanárskych ostrovov. Pre ženy bol najväčšou výhodou archív, mohli si tak pozrieť všetky prednášky. Sme veľmi vďačné ženám, ktoré nás podporili aj v online verzii a užili si to s nami.

Prečítajte si aj: Odborníci na komunikáciu tvrdia, že táto otázka pochová každý rozhovor

Prišla si aj s formátom Umenie byť Rodičom. Prečo? Cítila si, že tu niečo také chýba?

Umenie byť Rodičom aktuálne pripravujeme. Uskutoční sa 11. septembra v Bratislave naživo a bude aj stream do online priestoru.

Keď som sa prvýkrát stala mamou, neexistoval ešte internet, neboli mobilné telefóny, všetko, čo ma zaujímalo ohľadne rodičovstva, som sa dozvedela len od mojej maminy a babky.
Keď som sa stala o 19 rokov neskôr druhýkrát mamou, začala som vnímať, aký tlak je na ženy ako mamy a aký neskutočný pretlak informácií existuje. Mamy často nestíhajú všetko čítať, počúvať, nasávať a to bol dôvod. Priniesť hodnotné informácie v jeden deň pre mamy. Pozrite si náš web, opäť je pred nami skvelý ročník.

Aj tvoj osobný príbeh je zaujímavý. Nie je tajomstvom, že si prvé dieťa mala ešte pred prahom dospelosti. Čo ti to dalo?

Veľmi veľa. Vďaka tomu viem, že je možné všetko na svete, i keď na tej pomyslenej štartovacej čiare to tak nemusí vyzerať. Každý je tvorcom vlastného šťastia a života.
S mojím starším synom máme krásny vzťah a vďaka tomu, že prišiel tak skoro, som teraz už babkou, a to je úžasné.

Si mamou aj druhého dieťaťa, ktoré si mala oveľa neskôr. Ako si si vychutnávala materstvo v 35-tke?

Od začiatku si druhé materstvo veľmi vychutnávam. Bolo to vedomé rozhodnutie mať dieťa a v 35-tke som mala už väčšinu tých klasických snov splnených – skvelý vzťah, vlastné prosperujúce podnikanie, rodinný dom… S mojím synom, teraz už o chvíľu 7-ročným, si užívame každý deň.

Stíhaš si popri týchto aktivitách ešte nájsť čas na záľuby? Pri akej činnosti si vieš oddýchnuť alebo sa odreagovať?

Áno, a pokladám to za veľmi dôležité v živote nájsť si čas na to, čo máme radi. Ja osobne mám rada rozhovory s mojím mužom, kávičku s kamoškou, prechádzky, moje kvety v záhrade, dobrú knihu.

Máte chuť sa vzdelávať? Pozrite si naše webináre.

Aké máš plány do budúcnosti?

Chcem naďalej alebo ešte viac podporovať ženy na ceste životom a prijímaní sa také, aké sú. V poslednej dobe sa veľa žien na mňa obracia, ohľadom podnikania, preto myslím, že v budúcnosti sa budem zameriavať práve na túto tému.

Máš nejaký sen, ktorý by si ešte chcela dosiahnuť?

Precestovať svet.

Skús nám dať tri rady pre ženy, ktoré by si chceli splniť svoj sen.

  • ZAČNI
  • BUĎ AUTENTICKÁ
  • BUĎ sebecká, nepočúvaj rady ľudí, ktorá to nikdy neskúsili. Naozaj všetko je možné, je to možné pre teba. PRÁVE TERAZ.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu