Schudnúť počas Vianoc? Naozaj sa to dá?

0
Schudnúť počas Vianoc? Naozaj sa to dá?
pixabay.com

Tradičné vône a chute Vianoc, ktoré prechádzajú všetkými zmyslami, by nemali chýbať v žiadnej domácnosti počas sviatočného obdobia. Každý má rád to svoje, pri čom spomína na chvíle z detstva, ktoré pretrvávajú až do dnes. Ako to celé zvládnuť, aby ručička na váhe nestúpla o viac čísiel hore?

So sviatkami prichádzajú stoly plné hojnosti. Tradičná kapustnica, vianočný zemiakový šalát a kopec zákuskov. Takto vyzerajú Vianoce vo väčšine domácností.

,,Mnoho ľudí si počas vianočných sviatkov nechce odopierať tradičné dobroty a do chudnutia sa púšťajú až s príchodom nového roka. Vzdať sa obľúbených jedál pritom nemusíme, niekedy naozaj stačí si ich upraviť trochu inak a zdravšie, napríklad s použitím menšieho množstva cukru či s pridaním podielu bielkovín. Takýmto spôsobom si vieme upraviť množstvo jedál,“ hovorí poradkyňa na ketodiétu, Martina Dvořáková. Celé vianočné „mlsanie“ si viete užiť v pohode, zdraví a s tým, že gombík na nohaviciach zapnete v prvý januárový deň bez problémov.

Vymeňte suroviny

Všetky suroviny sú nahraditeľné a nájdete ich ľahšiu či zdravšiu verziu. Vymeňte tradičné
zemiaky v šaláte za batáty. „Obsahujú nižšie množstvo cukru a nemajú taký vysoký glykemický index. To znamená, že po jedle nebudete tak unavení a vaše naliehavé chute na sladké sa stratia,“ hovorí Martina Dvořáková.

Klasickú majonézu viete nahradiť ,,light“ verziou, ktorá je ľahšie stráviteľná. Dokonca aj prípravu ryby si viete jednak zjednodušiť, ale aj kaloricky vyladiť. Miesto vystávania pri sporáku a vyprážaním kapra, môžete pripraviť pstruha na masle, ktorý je lahodný a zvyšok času strávite s rodinou pri tradičných vianočných filmoch.

Maškrtenie bez výčitiek

Jemná vanilka, aromatická škorica, horké kakao či sladká mandľa. Bez týchto chutí a vôní si Vianoce ani nevieme predstaviť. ,,Avšak preháňať to netreba ani s koláčmi. Určite ich netreba neustále kradnúť z podnosu, ale doprajte si ich radšej ako olovrant ku káve,“ upozorňuje odborníčka na ketodiétu. Niektoré gazdinky plánujú vianočné pečenie už začiatkom decembra.

Nezabúdajte na recepty, ktoré sú nenáročné na prípravu. Stále sa nájdu výnimky, ktoré sú rýchle, ľahké a zvládne ich aj menej zdatná cukrárka. Čerešničkou na torte sú tie recepty, ktorými neohrozíme svoju postavu počas hojnosti, ktoré si doprajeme cez sviatky. Chutné proteínové vanilkové rožky sú neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Sú sladké, no obsahujú minimum cukru a môžete si ich dopriať aj počas diétneho obdobia.

Vanilkové rožky

Na prípravu receptu potrebujeme tieto ingrediencie:

  • 100g mandľovej múky
    pixabay.com
  • 100g špaldovej hladkej múky
  • 100g masla
  • 1 vajce
  • 2 odmerky alebo 1 vrecúško KetoDiet proteínového nápoja príchuť vanilka
  • 3 lyžice brezového cukru/xylitol – môžeme vynechať
  • sušené sójové mlieko na obaľovanie miesto práškového cukru

Postup: Všetky ingrediencie zmiešame a vypracujeme cesto, ktoré necháme pár hodín odležať v chladničke. Z cesta tvarujeme rožteky. Môžeme si pomôcť aj silikónovou formičkou.

Pečieme v predhriatej rúre cca 8 min pri 160 °. Ešte horúce obaľujeme v sušenom sójovom mlieku.

V zdravom tele, zdravý duch

,,Svieža prechádzka nám aspoň čiastočne pomôže vykompenzovať všetky medovníčky či vanilkové rožky, ale je to vždy lepšie, ako nerobiť nič a ležať pred telkou. Niekedy je to len o maličkostiach a našich návykoch, pokojná prechádzka nikomu neuškodí a má vplyv aj na pozitívnu myseľ,“ dodáva Martina Dvořáková, odborníčka na ketodiétu.

,,Vo vzduchu sú stále otázniky“ ohľadom aktuálnej situácie a ako strávime blížiace sa sviatky. Ak sa však situácia zlepší na svoje si prídu aj priaznivci zimných športov. Ako inak spáliť prijaté kalórie, ako lyžovaním samozrejme, ak nám snehová nádielka dopraje.

Viac inšpirácie a tipov na vianočné pečenie na www.ketodiet.sk .

Foto: pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu