Schválená novela Trestného zákona približuje Slovensko k vyspelým európskym krajinám, tvrdí koaličná strana Hlas

0
Schválená novela Trestného zákona približuje Slovensko k vyspelým európskym krajinám, tvrdí koaličná strana Hlas

8.2.2024 (SITA.sk) – Koaličná strana Hlas-SD víta schválenie novely Trestného zákona, ktorá podľa nich približuje slovenské trestné právo k vyspelým európskym krajinám.

Dôraz na odškodnenie obetí

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku Hlasu, za najdôležitejší prínos novely považujú dôraz na odškodnenie obetí trestných činov a prevýchovnú úlohu justície. Novela zároveň podľa strany dáva oveľa väčší priestor nezávislým súdom na objektívne posúdenie každého individuálneho prípadu.

„Trestné činy proti životu a zdraviu musia byť prísnejšie trestané ako ekonomické a iné trestné činy,“ zdôraznil Hlas-SD.

Historicky najdlhšia parlamentná rozprava

Zároveň strana ocenila, že po troch mesiacoch historicky najdlhšej parlamentnej rozpravy o jednom zákone sa národná rada konečne môže venovať skutočným problémom ľudí. Pokiaľ ide o skrátenie premlčacích lehôt, to sa podľa koaličnej strany týka viacerých trestných činov a vychádza z trestných sadzieb za tieto činy.

„Ak by sa v niektorých konkrétnych prípadoch ukázalo, že skrátenie premlčacej lehoty má negatívny dopad na vyšetrovanie týchto skutkov, je strana Hlas pripravená prísť s úpravou príslušného ustanovenia Trestného zákona. Absolútne odmietame, že by novela Trestného zákona mala úmysel znemožniť vyšetrenie niektorých mimoriadne závažných trestných činov,“ dodala strana.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona
Zdroj: SITA.sk – Schválená novela Trestného zákona približuje Slovensko k vyspelým európskym krajinám, tvrdí koaličná strana Hlas © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu