Šikovné spôsoby, ako ochránite svoje súkromie na internete

0

Počítač na vašom stole, prenosný notebook, ba aj smartfón vo vašom vrecku sú pripojené na sieť, ktorá môže predstavovať nebezpečenstvo. Technika nás síce spája so skvelými vecami, ale pri prehliadaní internetu sa ukrýva zlo, ktoré nevidíme. Krádež identity je pritom len jedným z množstva problémov, ktoré môže spôsobiť nechránené súkromie na internete.

Cudzí ľudia už dokážu monitorovať váš domov prostredníctvom počítača, dostať sa do vašej siete a použiť ju proti vám, či sledovať každý váš krok – online aj offline. Pre skúseného hackera nie je žiadny problém získať kontrolu nad vaším internetbankingom alebo súkromným  mailom. Aj preto by ste mali zaviesť niekoľko pravidiel, vďaka ktorým ochránite vašu činnosť online.

Obmedzte Google

Znie to nepredstaviteľne, no skutočne by sme Google mali používať čo najmenej. Až 75 % najvyhľadávanejších webstránok sveta (je ich najmenej milión) je ušitých na mieru podľa sledovania vyhľadávaní v Google.

Google sleduje čo hľadáme, čo nájdeme, aj akú stránku nakoniec navštívime. Analyzuje, koľko času na nej strávime, aj akým spôsobom ju prehliadame. Aj keď vám na tom v danom momente nezáleží, táto informácia zostáva uchovaná nadlho a nikdy sa nestratí. Google ročne odovzdáva na marketingové účely históriu vyhľadávania viac ako 100 000 ľudí. Tieto informácie sú zneužívané počas rozvodových konaní či súdnych sporoch o deťoch – jednoducho sa k nim dostane každý, kto vie ako na to.

Riešením je teda používať vyhľadávač, ktorý nezbiera vaše dáta. Veľmi rýchlo prídete aj na to, že vám vyhodnotí iné výsledky, ako napríklad Google, ktorý používa iný algoritmus. Takýmto vyhľadávačom je napríklad DuckDuckGo, ale môžete sa poobzerať aj po ďalších.

Používajte bezpečný prehliadač – chráni vaše súkromie na internete

Okrem najznámejších prehliadačov existujú aj také, ktoré zabezpečia anonymitu počas celého času online. Je ním napríklad Tor. Pri pripojení vytvára až niekoľko výstupov, vďaka čomu je nemožné vystopovať vašu aktivitu. Webové stránky nevedia kto alebo kde ste, pripojenia sa lámu a znovu obnovujú, čo vás dokonale kryje. Takýto prehliadač je pomalší, je však naozaj šikovnou vecičkou.

súkromie na internete
Foto: pexels.com/Kaboompics .com

Nezabúdajte na aktualizácie

Kedykoľvek sa počítač, prehliadač či program aktualizuje, zvyčajne to prispieva aj k zvýšeniu súkromia a stabilite systému. Ak pravidelne ignorujete aktualizácie vašich zariadení, stávajú sa zraniteľnými. V softvéroch sa vytvárajú diery, do ktorých ľahko preniknú hackeri.

Antivírus má skvelý účinok, ak je schopný bojovať proti najnovším vírusom. Starý a neaktuálny antivírus je viac-menej zbytočný.

Prečítajte si, ako lepšie chrániť svoje heslá

Zapnite si firewall

Každý operačný systém má firewall. Väčšinou je jeho nastavenie predvolené, teda by mal byť zapnutý. Ak si tým však nie ste istí, určite si to skontrolujte. Firewall by mal byť aktívny, a to bez výnimky zariadenia či siete.

Starajte sa o úložisko vášho softvéru

Je to podobné ako s aktualizáciami. Vo vašom zariadení by sa nemali nachádzať programy, ktoré sú staré a nepoužívané. Tie môžu potichu „sliediť“, znižovať výkon PC, prípadne aj zaviniť krádež identity. Všetci takéto programy máme, ani o tom nevieme – je ľahké ich stiahnuť, a potom časom upadnú do zabudnutia. Neporiadok v programoch však uľahčuje vniknutie škodlivých softvérov.

Majte kontrolu nad programami v zariadení, a ak nejaký nepoužívate, zahoďte ho do koša.

Mažte svoju históriu prehliadania

Ideálne je mať prehliadač, ktorý túto prácu urobí za vás. Ak ste však pri práci použili napríklad Google Chrome, zakaždým vymažte históriu. Mnohí totiž históriu nevymažeme aj niekoľko mesiacov, vďaka čomu o nás na internete vzniká dlhé vlákno informácií.

žiadne príspevky na zobrazenie