Silné slovenské ženy, ktoré prelomili bariéry

0
Silné slovenské ženy, ktoré prelomili bariéry

Ženy, na ktoré by sa v histórii slovenského kultúrneho a spoločenského života nemalo zabúdať, často čelili veľkým prekážkam. Napriek tomu sa dokázali presadiť v oblastiach, v ktorých mali len málo priestoru na svoj rozvoj a svojím odhodlaním a neústupnosťou zmenili svet okolo seba.

7 silných slovenských žien

Ľudmila Podjavorinská

Silné
Ľudmila Podjavorinská, zdroj: Wikimedia

Významná slovenská spisovateľka mala významný vplyv na postavenie žien v slovenskej literatúre a otvorila dvere aj ďalším spisovateľkám. Jej básnická prvotina Z vesny života bola v roku 1895 prvou knižne vydanou zbierkou od slovenskej poetky, čím dokázala, že aj ženy môžu byť rovnocennými autorkami v literárnom svete, ktorý bol dovtedy prevažne mužskou doménou. V čase, keď mali ženy veľmi obmedzené možnosti vzdelania a kultúrneho pôsobenia, sa jej podarilo stať sa uznávanou autorkou, ktorú čítali nielen deti, ale aj dospelí. Ukázala tak, že ženy môžu tvoriť, vzdelávať sa a formovať spoločnosť cez literatúru. Hoci sama nebola feministkou v dnešnom slova zmysle, svojou prácou dokázala, že ženy majú rozhodne čo povedať.

Božena Slančíková-Timrava

Jedna z najvýznamnejších slovenských spisovateliek a zároveň kritička spoločnosti svojej doby. Jej dielo bolo revolučné, pretože zobrazovalo realistické postavenie žien, ich vnútorné prežívanie a spoločenské obmedzenia, ktorým ženy bežne čelili. Ako prvá na Slovensku zobrazila reálny život žien bez idealizácie. Namiesto romantických príbehov priniesla ženy ako premýšľajúce a samostatné bytosti. Jej hrdinky boli bystré, kritické, ale zároveň zväzované očakávaniami spoločnosti. Otvorene písala o nerovnosti medzi mužmi a ženami, o obmedzených možnostiach žien a o tom, ako museli podriadiť svoj život manželstvu a rodine. Jej hrdinky často zažívali sklamanie z mužov, ktorí boli leniví a povrchní. Poukazovala na to, že ženy nie sú len „doplnkom“ mužov, ale majú vlastné myšlienky a ambície. Stala sa symbolom inteligentnej, nezávislej ženy.

Prečítajte si: Vedkyňa Sofia Trommlerová: U nás o sebe ani ženy nechcú povedať, že sú feministky

Mária Bellová

Pred viac ako 100 rokmi sa stala prvou slovenskou lekárkou, čím prelomila bariéry v medicíne, ktorá bola v tom čase prevažne doménou mužov. Jej prínos v medicíne a boj proti tuberkulóze ovplyvnili nielen zdravotníctvo, ale aj postavenie žien v spoločnosti. Napriek obmedzeným vzdelávacím príležitostiam pre ženy aj v tej dobe dokázala, že ženy môžu byť rovnocennými odborníčkami. Otvorila tak cestu ďalším ženám, ktoré sa rozhodli nasledovať jej príklad v lekárskej profesii.

Hana Gregorová

Silné
Hana Gregorová, zdroj: Wikimedia

Uznávaná slovenská novinárka, publicistka a spisovateľka sa celý život zasadzovala za práva žien, ich vzdelanie a rovnosť v spoločnosti. Je považovaná za jednu z prvých slovenských feministiek. V období medzi dvoma svetovými vojnami sa zúčastňovala na kultúrnych a politických aktivitách zameraných na zlepšenie postavenia žien a ich rovnoprávnosť v spoločnosti. Bola pevne presvedčená, že ženy by mali mať rovnaké príležitosti ako muži, a že ich vzdelanie, pracovné možnosti a spoločenská úloha nemôžu byť obmedzované len na manželstvo a materstvo.

Ako novinárka pravidelne písala do rôznych novín a časopisov, kde sa venovala kritike spoločenských a rodových noriem. Písala aj o politických a sociálnych otázkach, pričom sa neobávala otvorene kritizovať neúplnosť a nespravodlivosť voči ženám v tej dobe. Jej feministická aktivita a odvážne názory mali obrovský vplyv na ďalšie generácie slovenských žien a jej prínos nebol len v teoretických diskusiách, ale aj v konkrétnych organizovaných aktivitách a hnutiach. Usilovná a neúnavná práca priniesla reálne zmeny v životoch mnohých žien, ktoré sa postavili za svoje práva a začali sa angažovať v spoločnosti.

Ľudmila Šapošniková

Prvá slovenská pilotka, žena s hlavou v oblakoch, odštartovala svoju kariéru v roku 1930 a bola doslova atrakciou, keďže ženy v tej dobe nemali šancu lietať. Zúčastňovala sa takmer všetkých leteckých súťaží, no dlhodobo nemala žiadnych pasažierov, keďže bola žena a ľudia sa s ňou báli lietať. Prezliekla sa preto za muža a zobrala na vyhliadkový let prvého pasažiera. Po pristátí priznala, že je žena a odvtedy nemala o pasažierov núdzu. Ako ženská pilotka prekonala spoločenské očakávania a stala sa vzorom pre iné ženy, ktoré chceli rozbiť stereotypy a prijať nezvyčajné výzvy.

Alžbeta Gwerková-Göllnerová

Silná, vzdelaná a odvážna žena, ktorá sa zasadzovala za rovnoprávnosť žien, vzdelávanie a kultúrny rozvoj Slovenska. Literárna historička, prekladateľka, publicistka a aktivistka za ženské práva kritizovala postavenie žien v spoločnosti a požadovala pre ne rovnaké práva na vzdelanie a prácu. Vo svojej knihe Žena novej doby analyzovala, ako sa mení postavenie žien a aké sú ich možnosti emancipácie. Poukazovala na to, že ženy by nemali byť len matkami a manželkami, ale aj aktívnymi členkami spoločnosti. Študovala na Karlovej univerzite v Prahe, kde sa venovala literatúre a histórii a už len tým bola výnimočná, keďže vysoké vzdelanie bolo pre ženy stále neobvyklé. Po návrate na Slovensko učila na gymnáziu v Bratislave, kde podporovala mladé dievčatá vo vzdelávaní. Napriek rôznym režimom zostala verná svojim hodnotám a postavila sa proti fašizmu. Za čias Slovenského štátu pomáhala partizánom a bojovala proti nacizmu.

Prečítajte si: Alžbeta Brozmanová Gregorová: Ľudia by sa mali starať o svoje okolie a zaujímať sa jeden o druhého

Marta Kubišová

Silné
Marta Kubišová, zdroj: Wikimedia

Obľúbená česká speváčka a ikona československej hudby a kultúry sa narodila na Slovensku a v časoch totality sa jej neobyčajný hlas ozýval nielen z pódií. Angažovala sa aj v spoločenských a politických otázkach, vďaka čomu si počas svojej kariéry prešla mnohými ťažkými skúškami. Napriek všetkému sa dokázala postaviť voči režimu a presadiť sa ako silná žena, ktorá ovplyvnila kultúru a spoločnosť. Jej hlas nebol len symbolom kultúry, ale aj zmena v očiach režimu. V 70. rokoch, po Pražskej jarnej revolúcii a v období komunistického režimu, čelila cenzúre a zákazu činnosti. Režim jej zakázal vystupovať, a tiež bol vydaný zákaz vysielať jej piesne v rádiu alebo televízii. Bola považovaná za nebezpečnú osobnosť, pretože sa v jej piesňach nachádzali odkazy, ktoré mohli byť vnímané ako protištátne.

V roku 1977 verejne vystúpila na podporu Charty 77, ktorá bola výzvou na ochranu ľudských práv a slobôd v Československu. Postoj statočnej speváčky k spoločenským zmenám a odvaha vystupovať proti totalitnému režimu inšpirovali nielen ženy, ale aj celú generáciu, ktorá túžila po slobode a demokracii.

Ženy sú ako čajové sáčky. Nikdy nevieš, akÉ sú silné, kým ich nedáš do horúcej vody. – Eleanor Roosevelt

Silné ženy sú často neviditeľné

Sila žien v každodennom živote spočíva v ich neviditeľnej, no neskutočnej vytrvalosti a schopnosti čeliť každodenným výzvam.

Ženy zvládajú viacero rolí

Matky, manželky starajúce sa o rodinu, domácnosť a zároveň často aj o svoj kariérny rast. Dokážu skĺbiť pracovný a rodinný život s úsmevom, aj keď to nie vždy ide hladko.

Sú oporou pre rodinu a komunitu

Bez ohľadu na okolnosti držia ženy rodiny pohromade, podporujú svojich blízkych, starajú sa o deti a rodičov a vytvárajú duševnú pohodu svojim najbližším.

Prekonávajú každodenné ťažkosti

Či už ide o finančné problémy, zdravotné ťažkosti alebo emocionálne výzvy, ženy sa s nimi dokážu popasovať a vyrovnať s odhodlaním a trpezlivosťou.

Podporujú seba a ostatných

Mnohé ženy sa neustále vzdelávajú, zlepšujú svoje schopnosti a zručnosti, aby sa postarali nielen o rodinu, ale aj o svoju osobnú nezávislosť a kariéru.

Prispievajú k spoločenskej zmene

Aj keď nie všetky ženské činy sú pre verejnosť viditeľné, mnohé ženy stále pracujú na tom, aby zlepšili svoje komunity. Každodenne šíria lásku, podporu a starostlivosť, čím vytvárajú silný základ pre spoločenský vývoj. Ich prítomnosť a angažovanosť, aj keď nenápadná, majú hlboký a trvalý vplyv na zmenu k lepšiemu.

Žena je silná nielen vtedy, keď je zranená, ale aj vtedy, keď sa rozhodne zdvihnúť a ísť ďalej.

Zdroj titulná foto: Pexels_Brett Jordan

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu