Situácia v nemocniciach Libanonu je alarmujúca. Ľudia trpia a potrebujú akútnu pomoc.

0
Situácia v nemocniciach Libanonu je alarmujúca. Ľudia trpia a potrebujú akútnu pomoc.
Dieťa v nemocnici Libanonu

Libanon, krajina, kde bohaté historické dedičstvo strieda utrpenie ľudí. Na jednej strane, Libanon prekvapuje turistov svojou krásou a pohostinnosťou domácich. Na strane druhej, sa v Libanone stretávame s narastajúcou chudobou, neutíchajúcim utrpením ľudu a zanedbanou infraštruktúrou.

Libanonské nemocnice čelia alarmujúcej situácii v dôsledku ekonomickej krízy, politickej nestability, a pretrvávajúcej pandémie COVID-19. Obyvatelia Libanonu bojujú s vážnymi problémami v oblasti zdravotnej starostlivosti, ako sú nedostatočné finančné prostriedky a nedostatok liekov potrebných na liečenie pacientov. 

Mali sme možnosť hovoriť s pracovníkmi a vedením jednej z nemocníc v Libanone, Notre Dame Des Secours, Centre Hospitalier Univeritairet. Situácia je skutočne alarmujúca a potrebujú pomoc.

Výpovede Libanončanov:

„Som unavená z toho, že som bremeno mojej rodiny. Moje dcéry, manžel, vnúčatá… všetci trpia kvôli mne. Toto je prvýkrát, čo som videla môjho manžela plakať. Nedokážeme zohnať dosť peňazí na moje liečby. Som unavená. Unavená z toho všetkého. Všetci okolo mňa sú unavení z toho, že nemôžem byť liečená tak, ako potrebujem. Aj keď som v mojej rodine chorá iba ja, cítim sa, akoby som nakazila všetkých okolo seba. Niet nikoho, kto by mi dal silu, iba Boh.“

Jedna z pacientiek
Jedna z pacientiek

„Som žena v domácnosti a opatrovateľka. Môj manžel trpí vážnym ochorením a je ochrnutý už 28 rokov. Moje dieťa malo 5 rokov, keď som bola prvýkrát diagnostikovaná. O 6 rokov neskôr sa rakovina vrátila a tentokrát bola v mojich pľúcach. O rok neskôr sa rozšírila aj do mojej štítnej žľazy. Potom testy ukázali, že rakovina sa mi dostala aj do kostí. Nemám stabilný príjem, sociálne zabezpečenie ani zdravotné poistenie, na ktoré by som sa mohla spoľahnúť.

„Moja cesta s rakovinou trvá už 5 rokov, počas ktorých sme čelili mnohým ťažkostiam. Emocionálne aj fyzicky sme sa zmenili. Finančne trpíme najviac. Museli sme predať naše najcennejšie veci, ako sú veci našich detí, aby sme mohli poskytnúť liečbu pre môjho manžela. V jednom momente sme dokonca museli predať aj niektorý nábytok z domu. Táto situácia nás ucelila a urobila nás vďačnými za to, čo máme. Ale dúfajme, že raz sa manžel uzdraví a budeme môcť získať všetko späť.“

Výpoveď libanonského doktora:

Vnímam, že okolnosti sú momentálne ťažké. Naša komunita to zvláda veľmi ťažko, nielen ekonomicky, ale aj sociálne. Viem, že keď diagnostikujeme nebezpečnú chorobu, ako je rakovina, potrebujeme testy, MRI, skeny biopsie alebo iné drahé procedúry. Viem, že to je otázka života a smrti pre mojich pacientov a že nemôžu pokryť všetky náklady na liečbu. Cena liekov je tiež dosť vysoká. Bez ohľadu na všetko, nájdeme sa spôsob, ako im pomôcť.

Môžeme im spoločne pomôcť. Zapojme sa do charitatívneho fondu pre chorých pacientov:

https://donio.sk/lieky-pre-chore-deti-z-libanonu

Doktori z nemocnice Libanonu
Doktori z nemocnice Libanonu

žiadne príspevky na zobrazenie