Slávne ženy: Bhénazír Bhutto, prvá žena, ktorá sa stala premiérkou v moslimskej krajine

0
Slávne ženy: Bhénazír Bhutto, prvá žena, ktorá sa stala premiérkou v moslimskej krajine

Prvá premiérka v moslimskej krajine nazývaná aj „Pakistanská železná dáma“. Dvojnásobná premiérka Pakistanu a zároveň doposiaľ aj jediná. Drziteľka ceny in memoriam OSN za prínos k ochrane ľudských práv. Dcéra prezidenta a premiéra, ktorého popravili. Obeť samovražedného bombového atentátu. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto inšpiratívnej žene, ktorá otvorila dvere ženám do politiky v Pakistane, prečítajte si náš článok.

Bojovkyňa za ľudské práva

Bhénazír Bhutto sa narodila v roku 1953 v Pakistane a umrela v roku 2007 pri atentáte. Bhénazír bola dvojnásobnou premiérkou Pakistanu, čím išla v šlapajách svojho otca, ktorý bol prezidentom Pakistanu a neskôr aj premiérom.

Bhutto bola politická líderka, ktorá ako prvá žena stála v čele pakistanskej vláde. Premiérsky úrad zastávala v rokoch 1988-1990 a 1993-1996. Študovala politológiu, filozofiu a ekonómiu na Harvarde a Oxforde. Do Pakistanu sa vrátila až krátko predtým ako zvrhli vládu jej otca, ktorý založil politickú stranu – Pakistanská ľudová strana. Okrem prezývky „Pakistanská železná dáma si vyslúžila aj prezývku B.B. Vo svojej politickej kariére sa sústredila najmä na demokratickú sociálno-kapitalistickú sféru politiky. Tiež sa zameriavala na hospodársku politiku, priemyselný rozvoj a rast. Uprednostnila denacionalizáciu štátnych podnikov a tvrdo sa stavala proti odborovým zväzom a nepružným trhom práce.

Prečítaj si: Jane Austen – žena, ktorej talent v mužskom svete nič neznamenal

Po poprave svojho otca v roku 1977 nastúpila do čela strany a stala sa prvou ženou na čele politiky v moslimskej krajine. 11 rokov na to prvýkrát zložila sľub, ako premiérka Pakistanu. Po dvoch rokoch na čele pakistanskej vlády bola obvinená z korupcie a následne odvolaná. Okrem korupcie jej vládu ukončila stupňujúca sa nezamestnanosť. K moci sa vrátila v roku 1993, ale po troch rokoch ju zosadil ten istý muž ako aj po prvý raz. Od roku 1999 žila v exile v Dubaji spolu aj so svojimi dvomi dcérami a dvomi synmi, pretože v rodnom Pakistane jej bola odňatá sloboda za korupciu. Jej manžel si, ale trest odpykal. Z exilu naďalej bojovala za zavedenie demokracie v Pakistane.

Obeť samovražedného bombového atentátu

Do rodnej krajiny sa vrátila až v roku 2007. Počas jej návratu bol na ňu spáchaný atentát, ktorý prežila. No žiaľ, viac ako 130 jej stúpencov a členov bezpečnostného tímu zahynulo. Dva mesiace na to sa ďalší bombový atentát stal pre ňu osudným. Zahynula vo veku 54 rokov, pretože bojovala za ľudské práva svojej krajiny, za demokraciu.

Ocenená Organizáciou spojených národov

Rok po svojej smrti bola Bhénazír Bhutto ocenená OSN cenou in memoriam za jej prínos k ochrane ľudských páv. Prestísne ocenenie prevzal jej syn Bilavál Bhutto Zardárí. Pri prevzatí ceny prečítal vyhlásenie samotnej Bénazír Bhutto, ktoré napísala ešte predtým, ako sa stala obeťou atentátu. Vo vyhlásení uviedla, že jej rozhodnutie pre návrat z exilu do vlasti ju môže stáť život. No aj napriek tomuto riziku je pre ňu dôležité vrátiť sa v záujme budúcnosti Pakistanu a bojovať za demokraciu vo svojej rodnej krajine, pretože je to dôležité nielen pre Pakistan, ale pre celý svet.

Prečítaj si: Slávne ženy- Mária Montessori, prvá Talianka, ktorá vyštudovala medicínu

 

Zdroj foto: wikipedia commons

 

žiadne príspevky na zobrazenie