Slávne ženy- Mária Montessori, prvá Talianka, ktorá vyštudovala medicínu

0
Slávne ženy- Mária Montessori, prvá Talianka, ktorá vyštudovala medicínu

„Prosím, milé deti, vy všetky, ktoré môžete, budujte so mnou mier medzi ľuďmi na celom svete.“ – slová na náhrobnom kameni Márie Montessori.

Mária Montessori bola prvou ženou v Taliansku, ktorá vyštudovala medicínu. Meno Montessori sa celému svetu spája s metódou výchovy dieťaťa, ktorá v súčasnosti patrí medzi najpopulárnejšie pedagogické metódy.

Prvá talianska doktorka

Mária Montessori sa narodila v Taliansku v roku 1870 a umrela v Holandsku ako 81- ročná. Na univerzite vyštudovala matematiku, fyziku, prírodné vedy a neskôr, ako prvá Talianka vyštudovala aj medicínu. Vo veku 30 rokov sa znovu vrátila na univerzitu, aby študovala pedagogiku, antropológiu, hygienu, filozofiu výchovy a experimentálnu psychológiu.

Zároveň si urobila doktorát zo psychiatrie a stala sa expertkou na detské nervové choroby. Svojou prácou chcela zmierniť ľudské utrpenie. Vo svojej práci sa venovala najmä postihnutým deťom. Bola presvedčená, že každý človek aj ten postihnutý sa dokáže vzdelávať, len potrebuje správny prístup.

Prečítaj si:Slávne ženy – Matka Tereza, malá žena s veľkým srdcom

Zázračné deti Dr. Montessori

Edukácia nie je niečo, čo robí učiteľ, ale je to prirodzený proces, ktorý sa spontánne rozvíja v každej ľudskej bytosti. Dieťa sa na neučí počúvaním učiteľa, ale prostredníctvom aktívnej skúsenosti, v priebehu ktorej pôsobí na svoje okolie. Individuálna aktivita je faktorom, ktorý stimuluje a vytvára rozvoj.“ – Mária Montessori

Mária Montessori vytvorila centrum pre deti, ktoré nazvala Dom detí. Toto centrum navštevovali predovšetkým detičky, ktoré boli deštruktívne, apatické, mrzuté a neposlušné. Vďaka jej metódam výchovy sa, ale rýchlo upokojili a začali sa zaujímať o činnosti, ktoré im ponúkala. Postupne sa z nich stali priateľsky naladené malé stvorenia. Rozvíjala sa ich osobnosť, trpezlivosť, vytrvalosť, poriadkumilovnosť a sebadôvera. Stali sa z nich šťastné a spokojné deti. Ich zmenu nespôsobilo učenie, ale prostredie, v ktorom sa mohli slobodne rozvíjať a prejavovať svoje prirodzené charakteristiky. Onedlho do Domu detí začali prichádzať ľudia z celého sveta, aby sa na vlastné oči presvedčili o úspechoch „zázračných detí Dr. Montessori.“

Postupne bol jej spôsob výchovy zavedených na talianskych, švajčiarskych, anglických a argentínskych školách. Zároveň viedla rôzne prednášky a kurzy pre učiteľov, kde sa mohli učiť, ako pracovať s deťmi podľa jej metód výchovy. So svojim synom založila Medzinárodnú asociáciu Montessori (AMI), aby zachovala integritu svojej celoživotnej práce a zabezpečila tak jej pokračovanie aj po jej smrti. V súčasnosti úlohou AMI je organizovanie kurzov, prepojenie Montessori škôl po celom svete, šírenie Montessori myšlienok, kníh a učebných pomôcok.

Táto nadčasová žena bola vo svojom živote okrem iného aj horlivou bojovkyňou za práva žien, najmä za rovnaké finančné ohodnotenie pre ženy aj mužov. Dokonca sa stretla s Mahátma Gándhím, ktorého jej metódy natoľko zaujali, že ich zaviedol aj v Indii. Počas druhej svetovej vojny boli jej metódy zakázané a jej knihy boli verejne pálené. V súčasnosti sú jej metódy výchovy najobľúbenejšími postupmi a zároveň aj najpoužívanejšími na celom svete.

Prečítaj si: Slávne ženy: Bola Xantipa skutočne takou zlou manželkou filozofa Sokrata?

Príncípy Montessori výchovy

Základným heslom tejto alternatívnej metódy je: „Pomôž mi, aby som to zvládol sám.“ Cieľom Montessori filozofie je vychovať z detí sebavedomých, tvorivých, samostatných a slobodne uvažujúcich dospelých.

  1. Montessori tiež vytvorila 19 prikázaní pre rodičov, medzi ktoré patrí napríklad:
  • ak je dieťa často kritizované, naučí sa odsudzovať
  • ak je často chválené, naučí sa hodnotiť
  • ak vidí agresivitu, učí sa biť
  • ak sa mu často smejú, stane sa nesmelým
  • ak mu dávame za pravdu, učí sa mať sám k sebe dobrý vzťah
  • ak ho budeme často povzbudzovať získa sebadôveru
  • vždy dávajme deťom to najlepšie, čo je v nás samých

Zdroj foto: Wikimedia commons, Pexels

žiadne príspevky na zobrazenie