NAČÍTAVAM

Type to search

BLOG INŠPIRÁCIE MAGAZÍN

Slávne ženy: Rosa Parks bola zatknutá za to, že neuvoľnila miesto v autobuse belochovi

REDAKCIA
Share
rosa parks

Rosa Parks cestovala v autobuse, ktorý premával v mestečku Montgomery v Alabame. Písal sa rok 1955. Vodič autobusu požiadal, aby vstala a poskytla svoje miesto bielemu mužovi. Parks, čierna krajčírka, odmietla, čím vyvolali celé hnutie za občianske práva v Amerike.

Narodila sa v roku 1913 v Tuskegee v štáte Alabame a mala írskych, indiánskych a černošských predkov, ale kvôli “pravidlu jednej kvapky krvi” (One drop rule) bola považovaná za Afroameričanku. 

Rosa Parks

Vo veku 11 rokov sa jej rodina presťahovala do Montgomery a Rose navštevovala Alabamskú štátnu učiteľskú školu pre černochov, až kým nemusela odísť, aby sa postarala o svoju chorú babičku.

Neskôr si vzala Raymonda Parksa, holiča z Montgomery a stala sa členkou africko-americkej komunity v Montgomery. V roku 1943 vstúpila do hnutia za práva černochov NAACP, kde sa stala sekretárkou.

Rasistické pravidlá boli bežné

V roku 1955 sa Alabama stále riadila segregačnými a rasistickými zákonmi. Obmedzenia sa týkali návštev reštaurácií, kín, škôl, ako aj používania prostriedkov hromadnej dopravy. Cestovanie mestskými autobusmi sa riadilo určitými pravidlami. Len bieli občania mali povolené sedieť vpredu – čierni muži a ženy, a taktiež občania farebnej pleti, museli sedieť vzadu. Ak si beloch nemal kde sadnúť, museli mu uvoľniť celý rad sedadiel.

rosa parks

Rosa Louise McCauley Parks, foto: Universal History Archive/Getty Images

“Chcela by som, aby si ma pamätali ako človeka, ktorý chcel byť slobodný… Aby aj ostatní ľudia mohli byť slobodní.”

Incident v autobuse

Prvého decembra, keď cestovala Rosa Parks autobusom, v “bielej” časti už nezostali žiadne miesta, takže vodič autobusu povedal štyrom “čiernym” cestujúcim, aby vstali a bielemu mužovi poskytli celý rad na sedenie. Traja poslúchli, ale Rosa Parks nie. Parks bola následne zatknutá a jej činy vyvolali po celej Amerike vlnu protestov.

Reakcia bola na vtedajšie pomery dosť prekvapujúca. Došlo k bojkotu mestskej autobusovej dopravy, ktorý trval viac ako rok, a na ktorom sa zúčastnila väčšina čierneho obyvateľstva mesta. Solidaritu s protestami preukázali aj čierni taxikári, ktorí po celý čas vozili čiernych pracujúcich do práce za symbolickú cenu niekoľkých centov.

rosa parks autobus

Autobus, v ktorom Rosa Parks nechcela uvoľniť miesto, Courtesy National Trust for Historic Preservation

Súd jej dal za pravdu

V júni 1956 Federálny súd rozhodol, že politika rasovej segregácie nie je v súlade s ústavou USA. Zástupcovia mesta Montgomery podali okamžite odvolanie, a rasová diskriminácia bola samotnom meste ešte zosilnená. V novembri 1956 však Najvyšší súd prehlásil segregáciu v autobusoch mesta Montgomery za ilegálnu a protiústavnú.

Jedným z iniciátorov tohto bojkotu, známeho ako Montgomery Bus Boycott, bol vtedy ešte pomerne neznámy baptistický farár Martin Luther King. Tento protest viedol k zrušeniu segregácie v mestských autobusoch, najmä je však považovaný za zrod afroamerického hnutia za občianske práva v USA.

Rosa a jej manžel po tomto proteste stratili zamestnanie a po mnohých hrozbách sa jej muž nervovo zrútil. Parksovci sa potom odsťahovali do Detroitu, zostali však aj tam aktívni v hnutí za občianske práva.

Zomrela 24. októbra 2005 vo veku 92 rokov. Získala rôzne národné vyznamenania, medzi ktoré patrí aj Spingarnova medaila NAACP, prezidentská medaila slobody, zlatá medaila kongresu a po jej smrti odhalili aj jej sochu v Národnej sále Kapitolu USA. Tým sa stala prvou ženou, ktorá sa ocitla v Kapitole. Kalifornia a Missouri si pripomínajú Deň Rosy Parksovej na jej narodeniny 4. februára.

socha

Socha Rosy Parks v Capitole, foto: Adelle M. Banks

Zdroje: marieclaire.com.au, wikipedia.org

Foto: rosaparksfacts.com

REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X