Slavomíra Raškovič a jej svet zážitkovej gastronómie pod Tatrami

0
Slavomíra Raškovič a jej svet zážitkovej gastronómie pod Tatrami
raskovic

Slavomíra Raškovič pochádza spod Tatier, z Batizoviec, kde momentálne aj pôsobí. Vyštudovala žurnalistiku v Nitre a neskôr žila v Bratislave. Pracovala v Informačnej kancelárii Európskeho parlamentu ako manažérka komunít sociálnych sietí a v PR agentúre, kde sa venovala energetickým témam. Z tejto novinársko-komunikačnej oblasti sa však dostala na celkom inú dráhu, a to do odvetvia gastronómie, somelierstva a vína.

Vždy ste inklinovali ku gastronómii a dobrému vínu? Kde sa zrodila vaša vášeň?

Víno ma vždy zaujímalo. Fascinovalo ma, že je to nápoj, o ktorom vedia znalci krásne rozprávať. Chcela som o tom vedieť viac, a tak som si kúpila maličkú encyklopédiu s jednoduchým názvom „víno“, aby som sa vo víne v rámci všeobecného rozhľadu trocha zorientovala. Odvtedy som so štúdiom neprestala, hoci už som si vybudovala oveľa širšiu knižnicu o víne a získala medzinárodný titul DipWSET. K jedlu som mala vždy pozitívny vzťah a po návrate z Nitry a Bratislavy mi rodina ponúkla možnosť urobiť niečo s priestormi zrekonštruovaného storočného mlyna. Prišli sme sem aj s mojím dnes už manželom a naskočili sme do rozbehnutého vlaku, nakoľko interiér mlyna bol už na 70% hotový a začali sme pracovať s tým, čo sme mali. Na začiatku sme sa absolútne nestresovali s tým, že o gastronómii nič nevieme, rozhodli sme sa, že sa všetko naučíme, a tak aj bolo, hoci to nebolo vždy jednoduché.

Reštaurácia Gašperov mlyn je podľa denníka TREND zaradená medzi 10 najlepších reštaurácií na Slovensku. To je skutočný úspech! Priblížte nám trochu viac, ako Gašperov mlyn funguje a čo to tá „zážitková gastronómia“ vlastne je?

Zážitková gastronómia je o tom, že do reštaurácie hosť neprichádza v prvom rade uspokojiť základnú potrebu hladu, ale najmä prichádza okúsiť nové chute, ochutnať zaujímavé, netypické suroviny či spoznať známe ingrediencie v celkom inej podobe, na akú sme z bežnej kuchyne zvyknutí. V Gašperovom mlyne nemáme jedálny lístok, ale pre hostí pripravujeme degustačné menu, ktoré má spravidla deväť chodov. Možno sa zdá, že je to priveľa, ale porcie sú prispôsobené tak, aby hostia odchádzali dobre najedení, ale aby sa cítili príjemne. Zaujímavé je, že hostia menu nepoznajú vopred, namiesto toho nám vopred povedia, či nemajú nejaké alergie alebo aké suroviny nejedia, a tým sa pri tvorbe menu vyhneme.

Ako je to s rezerváciami? Môžu ku vám ľudia prísť na kávičku, malé občerstvenie či večeru kedykoľvek? Alebo je potrebné sa dopredu ohlásiť?

Do Gašperovho mlyna je potrebné urobiť rezerváciu vždy minimálne jeden deň pred plánovanou návštevou. Je to práve preto, že príprava deväťchodového degustačného menu je pomerne zložitá, a samozrejme chceme, aby bolo všetko čerstvé. Sme otvorení podľa rezervácií a vždy máme pripravené jedlo len pre taký počet osôb, koľko očakávame. Aj vďaka tomu sa nám darí udržiavať ekologický koncept reštaurácie, neprodukujeme takmer žiadny potravinový odpad a vieme s potravinami zaobchádzať s maximálnou šetrnosťou a úctou.

Prečítajte si aj rozhovor so Sašou Machanovou, majiteľkou kaviarne Charovné miesto

https://www.instagram.com/p/BwQGzXyAWmj/

A prečo práve názov „Gašperov mlyn“?

Nápad zrekonštruovať storočný mlyn v Batizovciach a dať mu druhý dych dostal môj otec, Michal Gašper. V našej širšej rodine sú takmer všetko dcéry, a tak je predpoklad, že priezvisko Gašper sa pomaly stratí. Chcela som, aby sa priezvisko zachovalo do budúcna, a tak sme sa s manželom rozhodli, že reštaurácia sa bude volať Gašperov mlyn. Aby keď sa budú o sto rokov ľudia prechádzať okolo mlyna, aby si spomenuli na človeka, ktorý sa volal Gašper a zveľadil toto krásne miesto.

Vieme, že v Batizovciach sa nachádza tiež druhá, sesterská reštaurácia Moment – bistro & ubytovanie. Prečo ste sa rozhodli otvoriť ďalšiu prevádzku? Je podobná Gašperovmu mlynu alebo môžu návštevníci očakávať niečo úplne iné?

Pri bistre Moment sme sa rozhodli kompenzovať to, čo hosťom Gašperov mlyn nemôže dať. Nie každý deň má hosť chuť na degustačné menu, ktoré má, samozrejme, vyššiu cenu – bistro Moment ponúka možnosť dobre sa najesť hoci aj každý deň a bez potreby predošlej rezervácie. Miniatúrna kapacita Gašperovho mlyna dovoľuje posedenie iba pre 15 osôb, v Momente máme až 36 stoličiek. Gašperov mlyn tiež nie je „baby friendly“, nakoľko degustačná večera trvá približne 3 hodiny, a z toho deti veru nie sú nadšené. V Momente máme krásny detský kútik, takže detičky sú tu vítané. Na druhej strane, to dobré, čo v Gašperovom mlyne máme, sme preniesli aj do Momentu, a to je predovšetkým varenie len z čerstvých surovín (tiež tu nemáme jedálny lístok, iba dennú ponuku jedál), príjemné prostredie, usmievavá obsluha a pri stole stretnete aj našich šikovných kuchárov, rovnako, ako v Mlyne.

Gašperov Mlyn
Gašperov Mlyn

Starať sa o takéto reštaurácie pôsobí veľmi lákavo, až ideálne. Aké však boli Vaše začiatky? Stretol sa Váš koncept s okamžitým ohlasom alebo ste sa pri jeho rozbiehaní aj potrápili?

Všetky začiatky sú ťažké, a rovnako to bolo tak aj u nás. Už prvou výzvou bolo vybaviť všetky povolenia potrebné pre chod reštaurácie. Urobili sme si výučný list v odbore kuchár, aby sme mohli reštaurácie riadiť aj z legislatívneho hľadiska. Učili sme sa pracovať s ľuďmi, riešiť problémy a požiadavky zamestnancov. Do toho sme skúšali, čo by mohlo v zážitkovej gastronómii fungovať, aký systém nastaviť, aký sortiment naskladniť a podobne. Veľakrát sme sa učili metódou pokus-omyl.

Vždy sme sa však snažili načúvať našim hosťom a najmä dať im pocit, že sú u nás vítaní, že sme radi, že k nám prišli a že robíme všetko pre to, aby sa u nás cítili dobre, hoci sa učíme za pochodu. Myslím, že vďaka tomu si nás hostia obľúbili a navštevovali nás stále viac, za čo sme im vďační.

https://www.instagram.com/p/Biv-SxSAKV7/

Je o vás známe, že ste veľká milovníčka vína. Avšak nielen milovníčka, ale i skutočná znalkyňa. Pôsobíte ako profesionálna somelierka, čo mnohých prekvapuje, pretože ste žena, a navyše taká mladá. Ako ste sa k tejto profesii dostali?

Keď som absolvovala svoj prvý základný someliersky kurz v roku 2014, dostala sa ku mne informácia, že Asociácia somelierov Slovenskej republiky organizuje someliersku súťaž. V propozíciách sa písalo, že súťaž je vhodná aj pre začínajúcich somelierov, a tak som sa prihlásila, som súťaživý typ :) Tam som stretla slovenskú someliersku špičku, nadviazala nové priateľstvá a absolútne sa do tejto profesie zamilovala! Odvtedy som sa zúčastnila na viacerých súťažiach, pričom môj najväčší doterajší úspech bol 3. miesto na Majstrovstvách somelierov Slovenska v roku 2016.

Stať sa profesionálnou a uznávanou somelierkou je teda vcelku náročné. Aká je vaša osobná skúsenosť? Stretávate sa so ženami – somelierkami bežne, alebo je to skôr „mužská záležitosť“?

Keď som začínala, naozaj nebolo somelierok až tak veľa. Dnes ich je oveľa viac a ich počet stále stúpa, čo je podľa mňa skvelé. Víno už dávno nie je mužskou záležitosťou – pri svojej práci sa stretávam so somelierkami, vinárkami, predajkyňami vína, distribútorkami, enologičkami, ktoré sú skutočné odborníčky vo svojej oblasti. Je úžasné, že ženy pôsobiace v oblasti vína veľmi držia spolu! :) Ale treba povedať, že muži v oblasti vína sú skvelí – nikdy som sa z ich strany nestretla s nejakou diskrimináciou alebo niečím podobným.

reštaurácia Moment
reštaurácia Moment

Mnohé naše čitateľky milujú víno. Máte pre nás nejaké odporúčanie alebo tip v súvislosti s vínom, aby sme pri jeho objednávaní alebo pití predišli nejakej trápnej alebo nevhodnej situácii?

Vždy si všimnem, ak niekto drží vínový pohár nesprávne, a teda za jeho telo. Správne by sa mal držať za stopku, a platí to pri všetkých pohároch so stopkou. Takéto držanie je nielen elegantné, ale tiež naznačuje, že dáma / pán aj pozná pravidlá etikety. Inak si myslím, že človek sa ťažko pri pití vína dostane do trápnej alebo nevhodnej situácie – možno ak to preženie s konzumáciou. Alebo sa snaží spoločnosť ohúriť znalosťami, ktoré v skutočnosti nie sú kompletné alebo nie sú založené na pravde.

Čo je okrem vašej práce vašou záľubou? Čomu sa venujete, keď máte chvíľu pre seba?

Musím priznať, že moja práca a štúdium vína mi zaberá väčšinu času – asi to znamená, že moja práca je zároveň moje hobby. Rada však píšem články o víne do gastronomických časopisov, milujem cestovanie, štúdium cudzích jazykov a čas strávený s mojou rodinou a priateľmi.

žiadne príspevky na zobrazenie