Slováci na festivaloch platia bezhotovostne

0
Slováci na festivaloch platia bezhotovostne

Letná festivalová sezóna už klope na dvere a mnohí Slováci sa čoskoro vydajú do rôznych kútov našej krajiny za hudobnými, filmovými a gastronomickými zážitkami.

Tradičné festivalové aktivity sú však v súčasnosti ovplyvnené aj meniacimi sa potrebami mladších generácií. Tie požadujú možnosť bezhotovostnej platby, čo odráža ich túžbu po jednoduchšom a pohodlnejšom spôsobe života. Bez hotovosti tak chcú ísť na festival takmer dve tretiny Slovákov.

Festivalu sa toto leto plánuje zúčastniť takmer 64 % z nás. Hudobné festivaly majú najväčší úspech vo vekovej kategórii 18-26, kde sa na ne chystá viac než 41% opýtaných. Na druhom mieste v celkovej obľúbenosti sú mestské slávnosti s najväčšou popularitou (viac než 26%) vo vekovej kategórii 45-53. Na detské festivaly chodia radi rodičia vo veku 36-44 a je ich viac než 16%.

A ako je to na festivaloch s platbami?

Viac než 7 z 10 Slovákov považuje digitálne platby za najpohodlnejší spôsob platby. Často diskutované predplatené náramky zaradilo medzi svoje preferencie iba menej než 5 % Slovákov. Polovica respondentov následne preferuje vrátenie peňazí za zálohované poháre na svoju kreditnú kartu.

„Bezhotovostné platby sú rýchle, pohodlné a predovšetkým bezpečné. Bezpečnosť hrá na festivaloch veľkú úlohu. Zvyčajne sú tam davy ľudí a hotovosť sa môže veľmi ľahko stratiť alebo odcudziť,“  hovorí Ľubica Gubová, country manažérka Visa pre Slovensko, a dodáva: „Vo všeobecnosti si myslím, že radi prijímame praktické inovácie, ktoré nám zjednodušujú život. Napríklad v platbách telefónom alebo hodinkami sme na európskej špičke a festivalové prostredie nebude výnimkou.“

V prípade platieb prostredníctvom telefónu alebo inteligentných hodiniek poskytuje dodatočnú úroveň zabezpečenia aj tokenizácia. Tá umožňuje nahradiť číslo platobnej karty jedinečným tokenom. Tým sa z procesu platby odstránia citlivé údaje. V prípade straty telefónu alebo hodiniek sa vygeneruje nový token a službu tak nie je možné zneužiť.

Ak by na festivale existovala možnosť bezhotovostnej platby (len kartou, mobilom, alebo hodinkami), pozitívne by to ovplyvnilo účasť takmer 67% opýtaných.

Súťaž o najpohodlnejší spôsob platby na festivaloch vyhrala platobná karta s viac než 42%. Myšlienka návštevy festivalu bez hotovosti sa najviac pozdáva Slovákom vo vekovej kategórii 18-26 (takmer 80%) a v tesnom závese sú zástupcovia mileniálov (vek 27-35), ktorých je 76%. Táto zásadná zmena, ktorú odhalili výsledky prieskumu spoločnosti Visa, nie je len festivalovým trendom, ale celospoločenskou zmenou.

 

žiadne príspevky na zobrazenie