Slovenská rodina si chce splniť sen: Predplaťte si u nich dovolenku a pomôžte im získať apartmán v Španielsku

0
Slovenská rodina si chce splniť sen: Predplaťte si u nich dovolenku a pomôžte im získať apartmán v Španielsku

Mať apartmán v Španielsku – je to sen alebo realita aj pre bežnú slovenskú rodinu? Patrícia a Michal Hrehušovci dostali skvelý nápad, ako zrealizovať svoj sen. Chcete vedieť, čo urobili pre to, aby zafinancovali bývanie v zahraničí?

O napĺňaní odvážneho sna sme sa zhovárali s Patríciou Hrehušovou.

Skúste sa nám v krátkosti predstaviť – povedzte nám niečo o svojej rodine a čomu sa s manželom venujete.

Spolu s manželom máme firmu I Can Academy, vyrábame motivačné produkty (možno poznáte náš Motivačný diár alebo diár Srdce ženy). Manžel sa v poslednej dobe sústredí viac na online produkty a koučing. A ja som popri materskej začala robiť ešte konzultácie upratovania podľa KonMari metódy. Máme dve malé dcérky, 4-ročnú a skoro 2-ročnú.

Tento rok ste prišli s nápadom, ako si splniť svoj sen – zaobstarať si s pomocou ostatných ľudí apartmán v Španielsku. Čo tomu predchádzalo? Ako ste si vyhliadli tento apartmán?

Ten nápad prišiel veľmi nečakane a spontánne. V podstate sme sa s manželom vybrali na 6 týždňov túto jar do Španielska. Chceli sme ísť do Valencie, ale napokon sme zistili, že jedna naša známa nám vie pomôcť prenajať si byt v mestečku Los Alcázares hodinu od Alicante. Páčilo sa nám ísť cez niekoho, koho poznáme. Kľúče od bytu nám potom dala jedna Slovenka, ktorá tam žije už rok. Napokon sme sa aj často stretávali a rozprávali sa.

Napadlo nás, že by sme si mohli ísť pozrieť nejaký byt, len tak nezáväzne. Bolo príjemné vedieť, že by sa mal oňho kto starať – tá Slovenka – už naša kamoška. Hneď prvý byt nás nadchol, pripomínal nám niečím náš dom na Slovensku. Boli sme potom pozrieť ešte deväť nehnuteľností, ale stále nás to vracalo k tej prvej.

Čím vás Španielsko ako krajina zaujalo? Hovoríte týmto jazykom?

Španielsko máme radi, ich kultúru, životný štýl. My sa tam cítime veľmi dobre. Ľudia sa neponáhľajú, je tam taká prímorská pohoda. Po španielsky hovorím ja, kedysi som vedela krásne plynule. Teraz som sa do toho opäť dostávala.

Kde sa apartmán nachádza, čím vás toto miesto oslovilo a aký veľký je apartmán?

Apartmán sa nachádza v meste Los Alcázares, hodinu cesty od Alicante. Toto mesto už patrí do regiónu Murcia (tri mestá vedľa je región Valencia). Zaujalo nás, že sa nachádza pri lagúne Mar Menor. Je to stále Stredozemné more, ale z väčšej časti uzavreté pevninou. Lagúna je oveľa teplejšia, bez vĺn a ideálna pre naše malé deti. A keď chceme ísť na otvorené Stredozemné more, je to 15 minút autom.

Prečítajte si: Dve akčné ženy v Španielsku alebo ako sa nedať nachytať turistickými pascami

Zároveň to nie je nejaké veľké letovisko. Nie je tam toľko atrakcií a iných činností. A práve to sa nám páčilo. Užívať si tie bežné každodennosti života. Ísť len tak na ihrisko. Pláž je najväčšie pieskovisko. Prechádzať sa. A potom výlet na maják alebo je veľkým zážitkom pozrieť si plameniaky. Prišlo nám, že sa nám tam darilo spomaliť. Len tak plynúť. Manžela napadlo, že by sme apartmán nazvali Enjoy the Little – nech si užívame tie malé veci v živote.

Apartmán má 3 spálne, každá po 2 postele, takže sa v ňom pohodlne ubytuje aj 6 hostí. Dve kúpeľne. Obývačku. Kuchyňu. Balkón. Parkovacie miesto v garáži. A spoločný bazén, ktorý sa zdieľa spolu s ďalšími desiatimi bytmi v malej pomerne novej bytovke.

Ako plánujete získať financie? Čo ponúkate ľuďom, ktorí vám prispejú?

Napadlo nám časť financií vyzbierať tým, že si u nás ľudia dopredu zaplatia dovolenku a my im za to dáme kredit. Takže za teraz investovaných 500 eur, budú mať dovolenku za 1000 eur. Toto bude ale len menšia časť financií.

Ďalšiu časť chceme nazbierať z vlastných zdrojov, predajom zlata, ktoré máme investične, premýšľame predať i jedno z našich áut. Ja som vytriedila a predala veľmi veľa vecí z nášho domu. Chceme získať hypotéku. Požičať si niečo od blízkych.

Zriadili sme si nový účet, na ktorý tieto peniaze zbierame, nech v tom máme poriadok.

V akom štádiu je váš sen? Koľko financií vám ešte chýba a koľko máte času?

Sme v polovici a máme pred sebou už len posledný mesiac. Na konci júla musí byť už všetko splatené, inak nám prepadne záloha.

Stretli ste sa aj s tým, že vám chcel niekto prispieť len tak, zadarmo?

Áno. :) Veľmi milo ma to prekvapilo, že nám jedna kamarátka poslala 102 eur. A zase ďalšia len tak 60 eur, lebo kedysi bola v podobnej situácii. Ono sa to nezdá, ale i takáto suma 100 eur je neuveriteľne podporná.

Ako to budete realizovať, keď sa vám podarí vyzbierať dostatočná suma? Za akú dlhú dobu sa dá postupne ubytovať 100 ľudí v apartmáne?

Toto bol spočiatku náš nápad. Trochu bláznivý, priznávam. Ale ten v nás otvoril kreativitu a vôbec tú predstavu, že by to bolo možné. Avšak nejdeme úplne touto cestou. Momentálne máme 11 ľudí, ktorí si u nás predplatili dovolenku a ďalší štyria ju plánujú zaplatiť v júli. Títo ľudia, ak vedeli a chceli, nám už predbežne povedali, ktorý termín by chceli. Máme ešte veľa voľných termínov aj na budúce leto. Alebo i na mesiace mimo sezóny, kedy to vychádza naozaj veľmi lacno. Ideálne by sme chceli vyzbierať, čo najviac, ale nie až 100 ľudí. Aby nemuseli dlho čakať na dovolenku.

Skúste dať tri rady ženám, ktoré sa rozhodujú vydať sa na cestu za svojím snom.

Zásadné je spraviť rozhodnutie. To záväzné rozhodnutie vám ukáže ďalšie kroky, ktoré máte podniknúť.

Dôverujte si. Ciele sú na to, aby sme rástli. Cesta je najdôležitejšia, to, čo sa na nej naučíme. Nie cieľ samotný. Pre to, i keby nám to teraz nevyšlo, už teraz som sa neskutočne veľa naučila a porástla som. A za to som vďačná.

Opýtajte sa seba, čo ak by nebola iná možnosť, len toto spraviť? Ako by som konala?

Ak vás tento projekt zaujal, môžete ho podporiť tu: https://www.enjoythelittleapartment.com/

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu