Smutná správa pre Slovensko: Vo veku 62 rokov zomrel Vladimír Krčméry

0
Smutná správa pre Slovensko: Vo veku 62 rokov zomrel Vladimír Krčméry

Slovensko prišlo o uznávaného odborníka.

Podľa informácií TV JOJ zomrel v utorok (20.12.) profesor Vladimír Krčméry. Mal obojstranný zápal pľúc. Informáciu o úmrtí potvrdili od seba dva nezávislé zdroje.

Vladimír Krčméry bol uznávaný epidemiológ a infektológ. Zúčastnil sa mnohých zahraničných humanitárnych misií v rozvojových krajinách. Na Slovensku bol ako prvý zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19. Patril medzi hlavné tváre očkovacej kampane.

Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.

… sa narodil 23. júla 1960 v Bratislave. Bol slovenský lekár, vedec – odborník na tropickú medicínu, infektológiu, onkológiu, univerzitný profesor, zakladateľ zdravotníckych, sociálnych zariadení a zahraničných humanitárnych misií v rozvojových krajinách. Je zakladateľom súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave (VŠZaSP), kde v rokoch 2002 – 2013 pôsobil aj ako rektor.

NR SR: Udeľovanie štátnej ceny J. M. Hurbana

Lekár Vladimír Krčméry a predseda parlamentu Boris Kollár počas slávnostného udeľovania štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu. Bratislava, 1. september 2020. Foto: archívne, SITA/Kancelária NR SR.

Rozdal svoje srdce druhým

Profesor Krčméry bol podľa prezidentky Zuzany Čaputovej mužom viery a svojimi postojmi inšpiroval mnohých k lekárskej službe v chudobných krajinách či k pomoci najslabším. „Počas pandémie koronavírusu to bol práve on, kto výrazne prispel svojimi skúsenosťami a autoritou k tomu, že sme dokázali tento boj zvládnuť,“ ocenila hlava štátu. „Bol vždy plný optimizmu a nádeje a takého si ho budem pamätať. Česť jeho pamiatke,“ dodala prezidentka.

PREMIÉR: Prijal odborníkov na COVID 19
Premiér Eduard Heger a infektológ Vladimír Krčméry, foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

Správu o úmrtí profesora Krčméryho s veľkým zármutkom prijal aj premiér Eduard Heger (OĽaNO). „Bol to človek, ktorý rozdal svoje srdce druhým. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť čo i len myšlienkami. Takým, na ktorých svet zabudol – najchudobnejším z chudobných,“ napísal v statuse na sociálnej sieti. Počas pandémie Krčméry podľa Hegera stál v prvej línii zdravotníkov, odhodlaný ju poraziť. „Zvládli sme to, pán profesor. Odpočívaj v pokoji môj drahý priateľ!,“ dodal.

Neúnavný dobrák

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) opísal Krčméryho ako neúnavného dobráka, ktorý nedokázal obsedieť bez toho, aby neustále pomáhal ľuďom.

„Keď trpeli v Afrike, išiel za nimi tam. Keď HIV deti v Kambodži, išiel tam. Keď zúfalí ľudia po zemetrasení na Haiti, bol hneď tam. V zime na hranici s Ukrajinou, posledné mesiace na hranici v Kútoch. Medzitým desiatky iných projektov pre núdznych na Slovensku aj vo svete. Vždy bez ohľadu na seba a najmä svoje chatrné zdravie,“ uviedol Matovič v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Podľa vlastných slov mu však dve veci nestihol povedať. „Ľutujem, že kvôli jeho nezištnej pomoci v covidovom konzíliu, kam som ho povolal do služby, sa toľko zla na neho osopilo. A druhé – Ďakujem, že keď ako 36 ročný najmladší profesor medicíny na Slovensku našej rodine pomohol so súrnym vyšetrením ocina a tak som ho prvýkrát spoznal,“ priblížil Matovič s tým, že zomrel úžasný človek, doslova Svätý muž. „Verím, že už dnes si v nebi,“ dodal.

Zasvätil svoj život službe ľuďom

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že zomrel jeho priateľ, náš profesor Vladimír Krčméry. „Uznávaný epidemiológ a infektológ, ktorý zasvätil svoj život službe ľuďom po celom svete. Počas pandémie COVID-19 stál blízko pri nás, povzbudzoval, pomáhal všetkým nám,“ napísal na sociálnej sieti Facebook.

Podľa poslankyne Jany Bittó Cigánikovej (SaS) bol profesor Krčméry v našich končinách neobyčajným úkazom. „V srdci mi ostáva spomienka na neho, jeho prácu a nehasnúci optimizmus. Odpočívajte v pokoji, pán profesor!,“ píše na sociálnej sieti Facebook.

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík mal rád Krčméryho napínavé príbehy zo záchranných misií. „Odpočívajte v pokoji, budete chýbať,“ uviedol na sociálnej sieti Facebook.

OPRAVA*COVID 19: Aktuálna epidemiologická situácia
Zľava: Exminister zdravotníctva Marek Krajčí a infektológ Vladimír Krčméry, foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) poďakoval profesorovi Krčmérymu za všetko, čo pre ľudí urobil. „V celosvetovej pandémii COVID-19 ste bojovali za životy ľudí na Slovensku a robili ste všetko pre to, aby ste ich ochránili pred vírusom. Boli ste súčasťou Konzília odborníkov na ministerstve zdravotníctva, ktoré nastavovalo pravidlá v boji s novým vírusom,“ uviedol Mikulec.

Krčmérymu poďakoval aj za to, že ako skúsený odborník motivoval ľudí očkovať sa, a tým ochránil ich životy a zabránil ďalším úmrtiam. Pripomenul tiež, že vo svojej nezištnej pomoci pomáhal aj v súčasnom boji s nelegálnou migráciu, kedy bol vytrval k dispozícii občanom s nelegálnym pobytom na území Slovenska, monitoroval ich zdravotný stav a pomáhali im.

„Vážený pán profesor, pomohli ste počas svojej cesty životom mnohým, je mi nesmierne ľúto, že Vaša pozemská púť sa skončila. Navždy zostanete v našich srdciach. Ďakujeme za všetko. Odpočívajte v pokoji,“ dodal Mikulec.

Zdroj: SITA, webnoviny.sk

žiadne príspevky na zobrazenie