Špecializovaný trestný súd vytýčil začiatok súdneho procesu v kauze Mýtnik na október

0
Špecializovaný trestný súd vytýčil začiatok súdneho procesu v kauze Mýtnik na október

9.7.2022 (Webnoviny.sk) – Špecializovaný trestný súd vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na 10. októbra začiatok súdneho procesu v kauze známej ako Mýtnik.

Obžalobe v tomto prípade konkrétne čelia podnikateľ Jozef B. a jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K., bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan G., podnikateľ Miroslav S. a právnik Martin B. Súd konkrétne v tejto veci vytýčil spolu 11 pojednávaní v termínoch od októbra do decembra.

Šesť osôb a päť skutkov

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte vo februári v kauze Mýtnik obžalobu na šesť osôb pre päť skutkov.

V jednom prípade ide o porušovanie povinnosti pri správne cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, v ďalšom skutku ide o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti, v zostávajúcich troch skutkov ide o zločin prijímania úplatku.

Predmet obžaloby

Predmetom obžaloby je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne.

Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít.

S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

Obvinení v akcii Mýtnik

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef B., Miroslav V., Michal S., ďalej bývalý prezident finančnej správy František I, jeho nasledovníčka Lenka Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K.

Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR alebo ministerstve financií alebo ovplyvňovaní legislatívnych procesov.

Viac k témam: Akcia „Mýtnik II“, Akcia „Mýtnik III“, Akcia „Mýtnik“, Mýtnik
Zdroj: Webnoviny.sk – Špecializovaný trestný súd vytýčil začiatok súdneho procesu v kauze Mýtnik na október © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu