Lucia Šimončič: Pri tvorbe šperkov ma inšpirovala Grace Kelly

0
Lucia Šimončič: Pri tvorbe šperkov ma inšpirovala Grace Kelly
Lucia Šimončič a jej šperky

Lucia Šimončič je módna návrhárka značky šperkov SKVOST. Porozprávala nám o tom, aké je to byť umelkyňou a podnikateľkou zároveň. Na záver dodala, aké rady by odporučila každému, kto je odhodlaný začať podnikať. 

Čo alebo kto je tvojou inšpiráciou pri tvorení šperkov SKVOST?

Veľakrát sú ňou výrazné osobnosti, ako napríklad Grace Kelly. Príde mi, že v dnešnom svete sa vytráca ženskosť a práve ona je príkladom sily jemnosti. Princezná vo svete Kardashianiek. Milujem ženy, ktoré tu zanechajú silný odkaz, a aj napriek tomu, že jej životný príbeh nebol ľahký, dokázala byť silná, ale aj ženská a nežná. Niekedy, keď tvorím, predstavím si, aký šperk by samotná Grace Kelly nosila. Ale inšpirácií mám pravdaže viac.

Ukážka šperkov SKVOST
Ukážka šperkov SKVOST

Ako pristupuješ k tvorbe šperku?

Ak navrhujem šperk, ktorý má slúžiť ako darček, rada sa veľa pýtam. Potrebujem vedieť aspoň niečo o človeku, pre ktorého šperk vytváram. Mojím cieľom je, aby obdarovaná osoba ten kúsok odo mňa najmä vynosila a neodložila ho do skrine. Chcem, aby si šperk spájala a nosila s pozitívnou emóciou.

Prečo si si vybrala práve šperky?

Študovala som textil a módne návrhárstvo. Som z rodiny výtvarníkov, a nejako som vždy vedela, že sa raz budem živiť umením. Chcela som začať niečo svoje, aby som mohla byť stále blízko svojich detí. Vždy keď deti zaspali, som mohla riešiť robotu. Našťastie sa to celé tak dobre rozbehlo, že ma moje podnikanie dokáže uživiť a môžem robiť to, čo milujem. Som vďačná za to, že mám šťastie.

podnikať som začala, aby som mohla zostať full-time mama.

Ako si dokážeš zorganizovať čas?

U mňa celé roky funguje len jedno jediné, a to je prísna disciplína. Vstávam každý deň okolo piatej a zarezávam. Som so sebou najspokojnejšia vtedy, keď sa mi podarí splniť všetko, čo som si na ten deň naplánovala. Dlho mi trvalo, kým som sa naučila zvoľniť tempo a niekedy povinnosti jednoducho presunúť do nasledovného dňa.

Britský veľvyslanec na uvedení kolekcie Her Majesty SKVOST
Britský veľvyslanec na uvedení kolekcie Her Majesty SKVOST

Čo by si odporučila svojmu mladšiemu ja?

Robiť vždy s ľuďmi, ktorí ti ľudsky sadnú. Vsadiť na intuíciu a veriť si. Aj napriek tomu, že tí konkrétni ľudia môžu byť najlepší vo svojom odbore, hodnotím to, ako sa mi s nimi pracuje. Ak mi niečo na našej spolupráci nesedí, vadí, ukončím ju a jednoducho hľadám ďalej. Nevypláca sa pracovať s nechuťou, len kvôli odporúčaniam. V podstate to ani neviem.

V tíme mám ľudí, ktorí sú pre mňa druhá rodina.

Podnikáš so svojím bratom. Aké je to viesť biznis s vlastnou rodinou?

Aj keď si rodinu nevyberáme, ja som mala na dvojča fakt šťastie. Na mojom bratovi milujem, že sme úplne rozdielni, a to nás práve posúva vpred. Na začiatku sme na tom museli popracovať, ale teraz sa vieme super zladiť. Spolu dokážeme podnikať triezvo. Máme medzi sebou jasné pravidlá a hranice. On rieši obchod, ja riešim dizajn. Navzájom si do toho nekecáme.

Ukážka šperkov GOLDEN AGE
Ukážka šperkov GOLDEN AGE

Ako vnímaš spoluprácu s Ferom Mikloškom?

S Ferom sa mi robilo super. Pre mňa osobne to je obrovská inšpirácia. Za tých 28 rokov, čo je na scéne sa posúva stále ďalej. Na Slovensku je skutočne výnimočným zjavom. Napriek tomu, že to dotiahol ďaleko, je to stále skvelý normálny chalan, ktorý sa nebojí chytiť ani metlu do ruky. Je majster detailu. Chce si byť všetkým istý a je pre to ochotný urobiť maximum. Keď treba, aj upratať showroom (úsmev). V tom je úžasný. Mám rada takto autentických ľudí, ako je on.

Čo by si odporučila mladým podnikateľkám?

Nevzdávajte sa, ani vtedy, keď zlyháte. Kapitán predsa nikdy neopúšťa potápajúcu sa loď. Začnite v malom, v blízkom kruhu svojich známych. Nepotrebujete milióny na to, aby ste začali podnikať. Môžete začať s málom a nemusí vás to stáť veľa peňazí. Ak sa to, čo robíte, bude páčiť ľuďom, postupne sa váš biznis rozbehne.

Fero Mikloško a Lucia Šimončič a ich GOLDEN AGE
Fero Mikloško a Lucia Šimončič a ich GOLDEN AGE

Ak robíte svoju prácu s láskou, ľudia to ocenia.

Ak robíte svoju prácu na 100% a ešte k tomu s láskou, ľudia to ocenia. Často bývam až dojatá z reakcií, ktoré dostávam. Je to pre mňa najcennejšia spätná väzba a zároveň energia do ďalšej tvorby.

Rozhovor prepísala Tamara Mrázová.

 

žiadne príspevky na zobrazenie