Spojené štáty sa po piatich rokoch opäť pripojili k UNESCO

0
Spojené štáty sa po piatich rokoch opäť pripojili k UNESCO

12.7.2023 (SITA.sk) – Spojené štáty sa v utorok po päťročnej absencii opäť formálne pripojili k Organizácii Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). USA sú tak teraz 194. členom UNESCO.

Protest voči organizácii

Administratíva bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa sa v roku 2017 rozhodla opustiť UNESCO. Dôvodom boli jej údajné protiizraelské tendencie, konkrétne rezolúcie UNESCO, ktoré Washington aj Jeruzalem považovali za protiizraelské.

Spojené štáty prestali posielať svoje príspevky do UNESCO už v roku 2011, ako protest voči rozhodnutiu organizácie poskytnúť plné členstvo Palestíne.

Opätovné pripojenie

Bidenova administratíva však minulý mesiac oznámila, že požiada o opätovné pripojenie k organizácii zohrávajúcej významnú úlohu pri stanovovaní medzinárodných štandardov pre vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie a technológií.

„Je to vynikajúca správa pre UNESCO. Dynamika, ktorú sme v ostatných rokoch opäť získali, bude teraz ďalej rásť. Naše iniciatívy budú silnejšie na celom svete,“ povedala generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulay.

Bidenova administratíva zároveň požiadala o 150 miliónov dolárov vo federálnom rozpočte na rok 2024, aby mohla pokryť poplatky a nedoplatky súvisiace s členstvom v UNESCO.

Zdroj: SITA.sk – Spojené štáty sa po piatich rokoch opäť pripojili k UNESCO © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie