10 zaujímavostí o športe, ktoré nepozná ani ten najväčší športový fanúšik

0
10 zaujímavostí o športe, ktoré nepozná ani ten najväčší športový fanúšik
Šport, zdroj: Pexels.com

Šport už dávno nie je iba súbor pravidiel, stratégií a taktiky. Je to oblasť, ktorá v sebe ukrýva množstvo emócií, tvrdej driny a disciplíny. Šport poskytuje útočisko profesionálom, takisto ako aj rekreačným športovcom. Považujeme ho za súčasť našich životov, priestor na odreagovanie a spôsob, ako si vybudovať lepšiu kondíciu.

Pripravili sme si pre vás 10 zaujímavostí o športe, ktoré azda nepozná ani ten najvernejší športový fanúšik. 

1. Najvyšší basketbalový hráč

Najvyšším profesionálnym basketbalovým hráčom v histórii basketbalu je Rumun Gheorghe Mureșan, ktorý meria 231 centimetrov. Hral v NBA za Washington Bullets a New Jersey Nets.

2. Šport sa hral aj na mesiaci

V roku 1971 sa astronauti Apolla 14 rozhodli prvýkrát športovať vo vesmíre, a to rovno na mesiaci. Alan Shephard začal odpaľovať golfové loptičky a Edgar Mitchell si so sebou na palubu zabalil oštep, ktorý vrhol po pristátí na mesiac.

3. Michael Phelps a jeho neskutočný medailový úspech

Americký plavec Michael Phelps pridal do svojej zbierky 5 olympijských medailí počas Olympijských hier v Riu v roku 2016. Celkovo tak počas svojej kariéry získal až 28 medailí, z toho až 23 zlatých. Pre porovnanie, 28 medailí je aj presný počet, ktorý dokázali získať všetci slovenskí olympionici počas celej histórie samostatného Slovenska dokopy.

zdroj: Freepik.com
zdroj: Freepik.com

4. Zlaté medaile nie sú zo zlata

Aj napriek ich farbe, Olympijské medaile nie sú vyrobené zo zlata. Pravdou je, že pri ich výrobe sa využíva zlato iba minimálne. Každá medaila obsahuje približne 2% zlata. Na výrobu sa používa práve striebro, ktoré vykazuje odolnejšie vlastnosti ako spomínané zlato.

5. Najdlhší tenisový zápas

Verili by ste tomu, že najdlhší tenisový zápas v histórii všetkých zápasov trval až 11 hodín a 5 minút? Podarilo sa to dvom športovcom, ktorými sú John Isner a Nicolasa Mahuta. Práve Isner v tomto zápase vyhral v neuveriteľne napínavom pomere 70:68.

6. Najvyššie položený basketbalový kurt

Dubaj je miesto plné prekvapení a jedným z nich je aj to, že je ponúka najvyššie položené basketbalové ihrisko na svete. Nájdete ho v Burj Al Arab vo výške 210 metrov nad zemou. Kto by nemal chuť si zašportovať v jednom z najmodernejších mrakodrapov sveta?

Tenis, zdroj: Pixabay.com
Tenis, zdroj: Pixabay.com

7. Najrýchlejšie tenisové podanie

Viete akú rýchlosť po odrazení dosiahne tenisová loptička? Údery austrálskeho tenistu, Samuela Grotha, sú jednoznačne tie najrýchlejšie. Dokázal to aj v roku 2012, kedy svojím podaním prekonal rekord o najrýchlejšie podanú loptičku, ktorá dosiahla rýchlosť až 263 kilometrov za hodinu.

8. Jedinečný dôvod, pre ktorý vznikol volejbal

Komu by sa chcelo naháňať za loptou, ktorú následne musíte aj tak odraziť na druhú stranu či do iného smeru? Touto otázkou sa zapodieval aj Wiliam Morgan, muž, ktorý vymyslel volejbal. Jeho jedinou víziou bolo vytvoriť šport, v ktorom by hráči nemuseli utekať. Pôvodná verzia volejbalu tak bola statická, a hráči na loptu čakali, namiesto toho, aby sa za ňou presúvali.

9. Ani USA nie sú 100%-ní

Pomysleli by ste, že existuje šport, v ktorom by USA na olympiáde ešte neuspelo? Verte tomu, že existuje a hneď tri! Spojené štáty americké ešte nikdy nepremenili svoje športové úsilie v olympijskú medailu v bedmintone, hádzanej ani stolnom tenise.

Atletika, zdroj: Pixabay.com
Atletika, zdroj: Pixabay.com

10. Thajské šarkany

Ak sa raz ocitnete v Thajsku a budete mať chuť si zasúťažiť, môžete si zvoliť aj hru so šarkanmi. V Thajsku ide o uznávaný šport, ktorému venovali celú ligu. Zaspomínajte na svoje detstvo! :)

„Atlét nemôže bežať s peniazmi vo svojom vrecku. Musí bežať s nádejou vo svojom srdci a snami vo svojej hlave.“- Emil zátopek

 

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie