Sprievodkyňa Nadia: Chcem, aby ste sa pri potulkách mestom cítili ako s priateľom a užili si každý moment

0
Sprievodkyňa Nadia: Chcem, aby ste sa pri potulkách mestom cítili ako s priateľom a užili si každý moment

„Niekedy musíte čakať až pol hodinu a ani sa neospravedlnia, lebo to považujú za normálne,“ hovorí o Španieloch Nadia Císarová, ktorá už 20 rokov žije v Španielsku a okrem sprevádzania turistov sa venuje fotografovaniu. Na instagrame ju nájdete pod profilom @milujembarcelonu.

V rozhovore nám prezradila:

  • v čom jej Barcelona učarovala,
  • ako sa naučila po španielsky,
  • aký úsmevný zážitok zažila pri sprevádzaní,
  • dve najväčšie vášne Španielov,
  • aké jej jej obľúbené miesto v Barcelone a na čo si dať pozor.

Vyštudovali ste cestovný ruch a roky ste pôsobili ako delegátka. Ktoré krajiny ste takto navštívili?

Mojou prvou krajinou bolo Grécko, kde som aj neskôr zostala žiť 4 roky, potom som navštívila Taliansko, Maroko, Jordánskom, Saudskú Arábiu a, samozrejme, Španielsko, kde som aj zostala.

Na dlhšiu dobu sa stala vaším domovom Barcelona. Ako dlho tam už žijete? Prečo ste si vybrali práve toto mesto?

Španielsko má vždy priťahovalo a to, že som začala žiť v Barcelone, nebola náhoda. O Barcelone sa rozpráva, že je magická a učaruje vám tak, že sa nebudete chcieť vrátiť, alebo vám zostane navždy v srdci. Žijem v Barcelone od januára 2001 čiže už vyše dvadsať rokov, a stále mám čo v Barcelone obdivovať. Barcelona je jedným z najnavštevovanejších miest v Európe.

Bolo niečo, na čo ste si ťažšie zvykali?

Na meškanie. Takmer nikto nechodí načas. Niekedy musíte čakať až pol hodinu a ani sa neospravedlnia, lebo to považujú za normálne.

Taktiež sa mi ťažko zvykalo na „vrúcne“ privítania s cudzími ľuďmi. Aj keď vás nepoznajú, podajú vám ruku, potľapkajú po chrbte a dajú dva bozky na líce a objímu vás. Ale už som si zvykla a už to robím aj ja, ale len so Španielmi (úsmev).

Nie je tajomstvom, že rada fotografujete. Čo fotíte najradšej?

Najradšej fotím ľudí. Mojím projektom bol takzvaný The butterfly effect. Vždy, keď sa tvorí fotografia, každá jedna, verte mi, mení v menšej či väčšej miere životy desiatok či dokonca tisícov ľudí – fotografa, modela/ku, ľudí, ktorí fotografiu pozorujú, tešia sa z nej a žijú ju. Každá z fotografií, ktorú si práve pozriete, vyvolá záplavu emócií a u každého je tá emócia iná.

Vďaka fotografiám zažijete veľa krátkych príbehov. Spoznáte moju konkrétnu víziu Snehulienky a jej nevlastnej matky, Audrey Hepburnovej, šamana, so mnou pocestujete po celom svete a
objavíte nové kultúry a emócie. To je sila, ktorú skrýva fotografia.

Foto: Nadia Cisarova

Sprevádzate turistov po Barcelone. Sú to len slovenskí turisti alebo aj zahraniční?

Zamerala som sa na slovenský a český trh, lebo to nie je len o sprevádzaní. Chcem, aby ste sa pri potulkách mestom cítili ako s priateľom a užili si každý moment. Pretože chcem, aby ste milovali Barcelonu tak ako ja. Je to rozprávkové mesto, ak sa naň viete pozrieť tými správnymi očami.

Máte zo sprevádzania aj nejaký úsmevný zážitok?

Mala som klientov rodinku s asi 6-ročným dievčatkom, ktoré sa sťažovalo, že jej učiteľka dala trojku z kreslenia. O pár minút na to sme sa dostavili pred Katedru Architektúry, kde má Picasso dve nástenné maľby. Po vysvetlení, kto to bol Picasso, dievčatko zvolalo: „Však aj ja tak kreslím a mne dali trojku!“ Tak sme jej s rodičmi poradili, nech nabudúce povie učiteľke, že jej vzorom je Picasso (úsmev).

Barcelona je veľké mesto. Koľko taká bežná prehliadka mesta trvá?

Na poriadnu a dôkladnú prehliadku so vstupmi do niektorých múzeí a pamiatok treba najmenej 3-4 dni. Základný okruh, ktorý nájdete v mojej ponuke, trvá približne 4 hodiny. Zahŕňa Sagradu Familiu, Gaudiho domy Casa Milá, Casa Batlló, gotickú štvrť, famóznu ulicu La Rambla s najkrajším trhom v meste La Boqueria a v prístave sochu Kryštofa Kolumbusa.

Samozrejme, každý klient si môže zostaviť tour podľa svojich predstáv. Mala som už skupinu, ktorá uprednostnovala dobré jedlo a nákupy pred pamiatkami. Taktiež som mala skupinku, ktorým stačilo si sadnúť k pivku alebo k proseccu pred monumentom a vychutnať si daný moment.

Je nejaké miesto, o ktorom sa bežne nedočítame v sprievodcoch, ale patrí medzi vaše obľúbené?

Delta de Llobregat. Je to chránená oblasť hneď za Barcelonou a mnohí z vás ju môžu vidieť z lietadla, keď budete pristávať v Barcelone. Láka milovníkov prírody a teší ornitologických pozorovateľov z celého sveta. Žijú tu všetky druhy vodných vtákov alebo hľadajú úkryt počas migrácie. Ignorujú jedno z najdôležitejších infraštruktúr v krajine, a to je letisko. V oblasti možno nájsť aj viac ako dvadsať rôznych druhov orchideí.

Hovoríte po španielsky a ponúkate aj jazykové kurzy. Ako ste sa naučili po španielsky vy?

Zo začiatku to bolo z pesničiek, ale keď som prišla do Španielska, po vstupnom teste ma vhupli do tretieho nivelu, takže som španielčinu zvládla za rok a pol. No viete, rýchlejšie sa naučíte, keď ste v danej krajine. Dávam súkromné hodiny prispôsobené ku každému klientovi.

Rozumiete aj ľuďom so silným dialektom, napríklad z Andalúzie?

Milujem andalúzsky akcent. Andalúzsky prízvuk vždy prináša radosť. Andalúzčania majú veselosť a radosť zo života v krvi. Ak do vašej skupiny priateľov zavíta obyvateľ Andalúzie, tak viete, že zažijete tie najlepšie momenty. Pár rád ako pochopiť andaluzčinu:

1. Predpokladajme, že ak sú písmená S takmer vždy na konci, je to preto, že sú zbytočné. Nestrácajte energiu ich vyslovovaním.
2. Odstráňte písmená, aj keď nie sú na konci, to je najkratšia cesta. Načo povedať: „Už si odišiel?“ Te has ido ya? keď môžete povedať «Tas ío ya?» To isté so slovíčkami (todo – všetko), (nada – nič), (para – pre). Ako vidíte – s nimi sa nudiť nebudete. Aj tá najsmutnejšia správa podaná v andalúzčine sa vám bude zdať vtipná.

Ponúkate aj iné služby, v čom všetkom viete návštevníkom Barcelony poradiť?

Vydala som dva e-booky – jedna kniha je Sprievodca Barcelonou, kde si čitateľ prečíta rady, ako sa pohybovať po Barcelone a nájde tam mapku odporúčaných hotelov, apartmánov, reštaurácií a pekárni. Medzi nimi nájdu aj bezlepkové a vegetariánske. Taktiež rady o tom, kedy a kam sa dá ísť do múzea zadarmo.

Druhá kniha je Veľký sprievodca sťahovania sa nielen do Barcelony. V tejto knihe vysvetľujem, čo všetko treba vybaviť pred odjazdom a prijazdom do Španielska. Aké doklady potrebujete čomu sa vyhnúť , ako nebyť oklamaný pri výbere bytu, atď. V budúcnosti už pripravujem knižku pre tých najmenších, aby si užili Barcelonu aj ony.

Aké je vaše najobľúbenejšie španielske jedlo a pitie?

Jednoznačne najobľúbenejšie pitie je Vermuth. Španieli ho milujú a pije sa pri každej príležitosti, hlavne v nedeľu pred jedlom. Je to taký rituál ísť si sadnúť pred obedom s priateľmi a vychutnať si predobednú pohodu. Obľúbené jedlo je jednoznačne čierna ryža – arroz negro, čo je vlastne čierna paella zo sépie a atrament.

Ako by ste opísali mentalitu Španielov?

Španielskou mentalitou sa dá niekoľkými slovami vysvetliť jedno populárne španielske príslovie: „Život sa robí pre potešenie, nie pre utrpenie.“ To môže vysvetliť vášeň tohto národa pre jedlo a lásku – dve z najvýznamnejších fyzických pôžitkov. A to vedie k ďalšiemu zvyku Španielov – mať siestu a odložiť veľa vecí na neskôr, viesť pohodový spôsob života. Na jednej strane sú to veľmi temperamentní ľudia s impulzívnymi pohybmi, na druhej strane v Španielsku môžete často počuť slovo „mañana“, čo znamená zajtra – že radi odkladajú veci na ďalší deň, a nemusí to znamenať presne zajtra.

Španieli sú veľmi spoločenskí a priateľskí, rýchlo nadväzujú kontakty, od prvého stretnutia sa bozkávajú a objímajú a okamžite prechádzajú na „tykanie“. Na tykanie som si zvykla aj ja, tak keď idem na Slovensko, musím prepnúť čip a dávať si pozor, aby som netykala každému.

Čo je také najväčšie faux pas, ktorého sa môže cudzinec v Španielsku dopustiť?

Vyhýbajte sa citlivým témam, ako je občianska vojna, katalánske referendum, Franco, ETA a tiež politika, náboženstvo a peniaze vo všeobecnosti. Nechoďte po meste bez košele, v plavkách, v horšom prípade bosí.
Nie je dobré nevedieť, kde, kedy a čo budete jesť. Toto je veľká chyba. Jedlo bude možno jednou z najlepších spomienok, ktoré si zo Španielska odnesiete, takže by ste nemali robiť chyby!

Hlavne sa vyhýbajte miestam, ktoré sú zamerané výhradne na turistov, sú to tie, ktoré nemajú jedálny lístok v angličtine, podávajú jedlá v nezvyklých časoch, nie sú to lokálne jedlá, atď. Hlavne sa vyhnite reštauráciam na La Rambla, lepšie je ísť sa najesť do tržnice La Boqueria.

Ak tomu budete venovať trochu pozornosti, dobré reštaurácie okamžite spoznáte! Navyše sa vyhnete drahému plateniu, keďže turisti sú často klamaní cenami.

Máte nejaký nesplnený cestovateľský sen?

Rada by som ešte preskúmala severské krajiny. Nikdy ma neťahala Ázia ani Amerika. Takže skôr by som si ešte dôkladnejšie pobrázdila po Európe.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Naďalej sprevádzať – milujem túto prácu a veľmi ma baví.

žiadne príspevky na zobrazenie