Stačí na dezinfikáciu rúška žehlička? Sedem tipov na dôkladné čistenie rúšok

1
Stačí na dezinfikáciu rúška žehlička? Sedem tipov na dôkladné čistenie rúšok
Foto: pixabay.com

Ak chcete v týchto týždňoch ísť von alebo do obchodu, musíte si nasadiť rúško. Pravdepodobne nemáte na každý deň iné rúško, a tak nastáva otázka, ako ho opakovane použiť.

Určite nechcete svoje rúško po každom použití vyhodiť a dokonca ho nemusíte ani po každom nosení prať. Málokto perie každý deň. A ani ich nemusíte za každým vyvárať.

Dokonca ani respirátory nemusíte mať len na jedno použitie, aj keď sa odporúča, že viac ako 8 hodín by ste ho nemali nosiť. Ak sa to rozráta, je to na osem hodinových prechádzok. Je možné ho však použiť ešte dlhšie? Pripravili sme pre vás tipy, ako zbaviť rúško baktérií a vírusov.

Pozor však na jednorázové papierové rúška. Nie je možné dezinfikovať, po použití je nevyhnutné ich vyhodiť a viac nepoužiť.

Respirátor

Mikrovlnka

Pri respirátore je možná dezinfekcia teplom, napríklad v mikrovlnke, ale týka sa to len respirátorov bez kovových častí. Všimnite si hlavne výstuž na nos. Pred vložením do mikrovlnky je potrebné respirátor navlhčiť a mikrovlnku zapnúť na najvyšší výkon po dobu 3-5 minút. Treba dávať pozor, aby nedošlo k vzplanutiu respirátora.

UV lampa

Rúško možete dezinfikovať aj UV žiarením pomocou UV lampy, tzv. horským slnkom. Vyžaduje sa to minimálne po dobu troch minút osvietiť z oboch strán.

Alkohol

Dezinfekcia alkoholom je možné vykonať pomocou rozprašovača. Na respirátor nastriekajte minimálne 70%-ný alkohol z oboch strán a nechajte vyschnúť.

Prečítajte si aj článok Panika nie je na mieste, obozretnosť áno. Berme si príklad z Talianska

rusko
Foto: pixabay.com

 

Textilné rúško

Ak máte bavlnené rúško, môžete ho používať opakovane. Rúško pri používaní zvlhne od dychu, tým ale stráca svoju funkčnosť. Vtedy je čas na výmenu rúška a jeho dezinfekciu. Ako si ho vysterilizovať doma?

Pranie v práčke

Známy spôsob dezinfekcie rúška je pranie. Rúška však nie je dobré prať s bežným oblečením – mohli by ste ho kontaminovať. Rúška perte samostatne, ideálne aspoň na teplote 60 stupňov. Hneď po vytiahnutí z práčky je dobré  mokré rúško prežehliť, až kým nebude úplne suché. Takéto rúško bude spoľahlivo sterilizované a bezpečné na ďalšie použitie.

Pranie s mydlom

Ak sa vám nechce kvôli jednému rúšku zapínať práčku, existuje jednoduchý spôsob ako rúško dezinfikovať bez prania v práčke. Preperte rúško vo vode s mydlom. Môžete použiť aj saponát na riad. Vírus je chránený tukovým obalom, bez ktorého neprežije. Práve saponáty a mydlá tento tukový obal rozpúšťajú. Následne ho ešte prežehlite žehličkou.

pracka
Foto: pixabay.com

Vyváranie

Aj keď sa často stretnete s radou, že najlepší spôsob dezinfekcie rúška je jeho vyvarenie, nie je to úplne najlepšia cesta. Vyvarenie rúška síce funguje ako dobrá dezinfekcia, ale príliš horúca voda ničí gumičky a vaše rúško tak bude mať krátku životnosť. Ak máte rúško s filtrom, najviac sa ničí pri sterilizácii v mikrovlnke alebo vyváraním.

Prečítajte si aj článok o tom, či vás textilné rúško dostatočne ochráni

Žehlenie

Ak sa vám rúško nechce prať ani prepierať, stačí, ak ho vydezinfikujete prežehlením na najvyššom stupni. Ideálne je, ak na dezinfekciu rúška používate naparovaciu žehličku na vysokej teplote s funkciou pary. Rúško prežehlite z oboch strán. ideálne je, ak máme aspoň 3 rúška a tie deň čo deň striedame.

Mikrovlnka

V mikrovlnke môžete sterilizovať aj bavlnené rúško. Opäť treba dať pozor na kovové časti. Pred vložením rúška do mikrovlnky ho dobre navlhčite aby vznikla para, ktorá dezinfikuje. Mikrovlnku potom zapnite na najvyšší výkon po dobu troch minút. Rúško celý čas sledujte, aby nedošlo k vzplanutiu.

UV svetlo

Aj pri látkových rúškach môžete použiť horské slnko a svietiť ním na rúško po dobu aspoň 3 minútu z každej strany.

Alkohol

Alkohol je výborný pomocník na dezinfekciu rúšok a respirátorov. Ak máte doma minimálne 70%-ný alkohol, nastriekajte ho pomocou rozprašovača na rúško z oboch strán a nechajte vyschnúť. Nebojte sa, zápach alkoholu rýchlo vyprchá.

Karanténa

Dobrým spôsobom na udržanie rúšok v čistote je nechať ich 3 dni v karanténe na suchom, teplom a čistom mieste. Karanténu je dobré dodržať aj po ich sterilizácii, či prepraní. To je vhodné v prípade, že máte aspoň tri rúška na výmenu.

Zdroj: www.boz.sk, foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár