Startupy, ktoré vedú aj ženy, bodujú viac ako tie, ktoré tvoria iba muži

0
Startupy, ktoré vedú aj ženy, bodujú viac ako tie, ktoré tvoria iba muži
freepik.com

Štúdia zverejnená výskumným strediskom Kauffman Fellows Research Center dokazuje, že startupy, ktoré majú v tíme aspoň jednu ženu – zakladateľku, majú úspech. Uvádza sa to v článku portálu Bloomberg. Podniky s najmenej jednou zakladateľkou získali v priemere o 21% viac finančných prostriedkov od firiem s rizikovým kapitálom – v priemere je to o 5 miliónov dolárov viac, ako podniky s mužmi.

Najviac bodujú startupy s aspoň 1 ženou, ale čisto ženské startupy ignorujú

V štúdii sa skúmali údaje pre viac ako 90 000 spoločností podporovaných americkým kapitálom v rokoch 2001 až 2018. Zistilo sa, že v počiatočných cykloch investícií získali začínajúci podnikatelia so zmiešaným pohlavím približne rovnaké množstvo hotovosti ako tie so zakladateľmi mužmi. V treťom a štvrtom kole financovania však začínajúce podniky so zmiešaným pohlavím získali v priemere 23 miliónov dolárov na investíciu v porovnaní s 18 miliónmi dolárov pre čisto mužské tímy.

Zlá správa pre startupy je, že v súčasnosti má iba asi 22% startupov aspoň jednu zo zakladateľov ženu. Pokiaľ ide o financovanie, začínajúce podniky, ktoré založili výlučne ženy, sú stále držané nakrátko. Ak firma nemá aspoň jedného mužského zakladateľa, tento startup pravdepodobne získa oveľa menší výrez z koláča financií. Výskum zistil, že zo 130 miliárd dolárov investovaných do startupov v minulom roku, len 2,2% z nich smerovalo do tých, ktoré boli založených výlučne ženami.

freepik.com

Až 482 ženských startupov dostalo spolu oveľa menej peňazí ako jediný mužský

Zarážajúce je, že v roku 2018 dostali všetky firmy, ktoré založili ženy, finančné prostriedky vo výške 2,88 miliardy dolárov. Pre porovnanie – je to o 10 miliárd dolárov nižšie, ako dostala spoločnosť Juul, ktorá podniká v oblasti elektronických cigariet. Tú zafinancovali až vo výške 12,8 miliárd dolárov. Ukazuje to však, ako všetci investujú, keď spoločnosť upúta ich pozornosť.

V roku 2018 v USA to teda rozhodne nebol prípad firiem, na ktorých čele stáli ženy. V minulom roku bolo týchto 2,88 miliárd dolárov rozdelených medzi neuveriteľných 482 spoločností. Údaje poskytlo PitchBook a All Raise, organizácia podporujúcej ženy v startupoch. To je len 2,2% z celkových 130 miliárd dolárov investovaných do všetkých startupov v priebehu roka.

Prečítajte si aj článok so Soňou Ondrejkovou, ktorá radí, ako rozbehnúť biznis

Situácia sa zdanlivo zlepšila v roku 2018

Z pohľadu čistého dolára bol však rok 2018 krokom vpred. Spoločnosti vedené samostatnou zakladateľkou alebo kolektívom zakladajúcich žien v roku 2018 získali kapitál o takmer 1 miliardu dolárov vyšší ako v roku 2017 (2,88 miliárd dolárov oproti 1,9 miliardám dolárov).

Percentuálny podiel z celkového percenta koláča kapitálu, ktorý sa poskytol zakladateľkám, však klesol. V roku 2017 ženské startupy získali 2,5% a v roku 2018 len 2,2% z kapitálu.

Prečítajte si aj článok: Čo majú spoločné slovenské líderky?

freepik.com

Viac obchodov, ale menej peňazí pre ženy

„Rok 2018 bol dobrým trhom pre podniky a myslím si, že zakladateľky žien si užili niektoré z týchto trendov,“ hovorí Eva Ho, generálna partnerka spoločnosti Fika Ventures a vedúca tímu v All Raise. „Čísla ukazujú, že sa realizuje viac obchodov, ale zásadným problémom zostáva, že veľká časť dolárov ide iba k mužským zakladateľom firiem. Zopár tých, ktoré vidíme na ženskej strane, nestačí na boj proti niektorým z týchto obrovských kolosov.“

Ďalším faktom je, že spoločnosti založené ženami nezrealizovali ani jeden z 10 najlepších obchodov roka. Buď preto, že sa nezväčšili, alebo preto, že ich financovanie v roku 2018 nebolo dostatočne veľké na to, aby sa kvalifikovali. 

Zmena v Silicon Valley

Tieto čísla sa zlepšujú, keď sa organizácie ako All Raise pokúšajú podnietiť zmenu v Silicon Valley. Skupina, ktorá podporuje zakladateľky žien a investorov, bola založená v apríli 2018 so zakladajúcimi členkami špičkových investičných spoločností.

Tak prečo tá stagnácia? Súvisí to s témami, o ktorých sa diskutuje už roky: implicitná a explicitná zaujatosť medzi investormi, nedostatok žien pri prijímaní investičných rozhodnutí, predsudky voči menej agresívnemu štýlu žien, ktoré sú investormi, a ďalšie.

A napriek tomu v roku 2018 Silicon Valley dosadila 36 žien ako investičných partnerov do firiem s rizikovým kapitálom – najviac za jediný rok. „Údaje týkajúce sa tejto témy môžu byť trochu demotivujúce,“ hovorí Eva Ho, „ale v priemysle sa začína zmena.“

Zdroj: fortune.com, fastcompany.com

 

žiadne príspevky na zobrazenie