Čo majú spoločné slovenské líderky alebo 7 tajomstiev úspechu

0
Čo majú spoločné slovenské líderky alebo 7 tajomstiev úspechu
pixabay.com

Šiestim slovenským vrcholovým manažérkam sme položili jednoduchú otázku: aká je podľa vás dobrá líderka? A dostali sme konkrétne odpovede na základe ich niekoľkoročných skúseností vo vedení firiem či veľkých tímov ľudí.

Čo ich teda spája a na čom sa zhodnú? Bez čoho sa podľa nich nezaobíde v súčasnosti dobrá líderka? Dozviete sa v nasledujúcich bodoch, ale aj na blížiacej sa konferencii Bratislava Business Week, kde si jednotlivé dámy a ich pohľad na tému Leadership budete môcť vypočuť naživo. Keď sme si nedávno pripomenuli Medzinárodný deň žien, chceli by sme vás inšpirovať. Takže dobrá líderka by mala…

1. …rozumieť svojej práci

“Dobrá líderka musí mať v prvom rade strategické myslenie. Musí vidieť nielen smerovanie svojej firmy, ale i oblasti, v ktorej sa pohybuje. Musí vidieť za roh, výhľadovo do 3 až 5 rokov. A tak, aby všetky rozhodnutia, ktoré urobí dnes, boli v súlade s tým, kam chce doviesť svoju firmu,” jednoznačne otvára túto tému Andrea Gontkovičová.

Riaditeľka pre inovácie a komerčný vývoj v spoločnosti Philip Morris pre Česko, Slovensko a Maďarsko už pred pár rokmi pochopila, že v 21. storočí nikto nemusí fajčiť tradičné cigarety a na trh uviedla menej rizikovú alternatívu pre dospelých fajčiarov. No nielen ona, ale aj jej kolegyne manažérky, veľmi dobre vedia, že za tým všetkým je mnoho úsilia a najmä potreba rozumieť svojej práci.

Andrea Gontkovičová
Andrea Gontkovičová

To je kľúčové aj pre personálnu riaditeľku Slovnaftu Alžbetu Grácovú. V spoločnosti je už 15. rok, ale prvých dvanásť rokov viedla právne oddelenie. “To si vyžadovalo úplne iné zmýšľanie a nastavenie. Pri prechode na líderskú pozíciu v HR oblasti som potrebovala čas, aby som porozumela práci, ktorá ma čaká, aj práci svojich podriadených. Musela som vedieť, s čím sa každodenne boria, aby som rozumela ich prípadným problémom, inak by som ich nevedela viesť. Komfortne som sa začala v tejto pozícii cítiť až po čase a vnímali to tak aj moji nadriadení a podriadení kolegovia, ktorí mi s radosťou dávali spätnú väzbu, že mi to v tejto pozícii pristane.”

Správna líderka by podľa nej mala byť viditeľná, mať priamy kontakt s ľuďmi a stále otvorené dvere, aby ľudia pochopili, že je jednou z nich. A zároveň byť rešpektovaná v práci, ktorú (dobre) vykonáva.

2. …obklopovať sa šikovnými a odlišnými ľuďmi

Veľmi podobný názor zdieľa ja Barbora Paulovič Deckerová, riaditeľka a Partner Ecosystem spoločnosti IBM. “Dobrý líder sa nezaobíde bez tvrdej práce počas dlhých pracovných dní a nocí. Zároveň vie inšpirovať a zjednotiť iných pre spoločný cieľ. Má integritu a vytvára podmienky pre sebarealizáciu, individuálny rast a pracovnú tímovú pohodu.” A presne – na ľuďoch v tíme alebo tých, ktorými ste obklopený, veľmi záleží.

Prečítajte si aj článok o tom, ktoré úspešné ženy boli pozvané na Ples v Opere

Barbora Paulovič Deckerová
Barbora Paulovič Deckerová

Nielen múdre knihy o HR hovoria, že “vy rozhodnete o tom, koho pustíte do autobusu a kto sa s vami vezie”, ale aj z praxe vrcholových manažériek vyplýva, že je dobré obklopovať sa šikovnými, často aj šikovnejšími ľuďmi, ako ste vy sami. Potvrdilo sa to aj v praxi zakladateľky spoločnosti Pelikan.sk, Táni Ondrejkovej.

Párkrát sa jej tiež podarilo presvedčiť šikovných ľudí, ktorí boli na odchode z firmy a viedol ich niekto iný, aby zostali s prísľubom, že veci, ktoré sa im nepáčia, spoločne zmenia. A tak sa aj stalo, tí ľudia zostali a spoločne posúvajú firmu ďalej.

Tak to má šéfka spoločnosti Curaprox, Lucia Pašková. “Keď vidím, že sa navzájom podržia a sú súdržní. Keď vidím, ako rozmýšľajú v rámci win-win modelu alebo zvažujú aj riziká iného tímu pri nastavovaní pravidiel pre seba. Takže ani nie sama na seba, ako na líderku, ale skôr na nich som hrdá.”

“A nielen, čo sa týka znalostí, ale aj veku. Mám manažérky rôznych vekových kategórií, pričom každá z nich prinesie do tímu niečo svoje, jedna nadhľad a tvorivosť mladého človeka, iné zase skúsenosť a zrelosť človeka, ktorý už všeličo zažil a vie do tímu priniesť rozvahu a veľmi nenútene odovzdať svoje skúsenosti ostatným kolegom,” dodáva Grácová.

Ešte dôležitejšia je však diverzifikácia v názoroch. “Nie je nič horšie, ako nájsť potvrdenie vlastných myšlienok v skupine ľudí podobnej vám. Čo je však omnoho ťažšie, ale prospešnejšie pre vec, je mať okolo seba rôznych ľudí, ktorých odlišné názory a pohľad na vec vás môžu obohatiť. Ja osobne som rada, keď ľudia okolo majú ten komfort povedať si vlastný názor,” hovorí Gontkovičová.

3. …rozvíjať emočnú inteligenciu

Dlhoročná prax a súčasné nastavenie ľudí veľmi jasne ukazuje aj to, že keď chcete byť dobrou líderkou, emočná inteligencia je veľmi dôležitá. “Bez nej sa nezaobíde žiaden líder, pretože už to slovo líder znamená, že niekoho vediete. Nezáleží na počte ľudí, ale sám líder sa nikam nedostane. Takže radšej prísť do cieľa spolu s nimi, ako dobehnúť sám,” vysvetľuje Gontkovičová.

A to si vyžaduje správny prístup k ľuďom, s ktorými pracujete, pokoru a empatiu. “Ak chcete, aby si vás ľudia vážili, musíte si predovšetkým vážiť vy ich a jednoznačne im to dať najavo – kľúčom je pokora a empatia. Arogancia lídrom nepristane,” tým sa riadi Ondrejková.

Tatiana Ondrejková

Rovnako to vidí aj šéfka reklamnej agentúry Creative Department Simona Bubánová, podľa ktorej každá líderka či líder začne mať problém vtedy, keď sa zamiluje. Do seba. Zároveň však sama priznáva, že aj pochybovanie a spytovanie si svedomia patrí k jej práci. Pretože priznanie si neistoty či chyby je znakom vyspelosti dobrého lídra.

“Mal by si vedieť otvorene priznať chybu, mal by vedieť ľudí pozorne počúvať a dať ľuďom priestor prejaviť sa, mal by si jednoznačne uvedomovať, kde sú jeho silné a slabé stránky a tiež by to mal vedieť o svojom tíme,” dodáva Ondrejková. Prax ukazuje, že je to vnímané skôr ako prejav ľudskosti.

4. …stále sa učiť nové veci

Učiť by sme sa mali všetci. Neplatí to však len pre lídrov, ale aj o ich podriadených a kolegoch. Jedným z nových prvkov, ktoré sa dnes čoraz viac uplatňujú je challengovanie ľudí, aby sa učili novým zručnostiam. Lebo aj to vytvára pestrosť a dobrej líderke je na prospech.

“Zapájame kolegov z rôznych oddelení a pracovných skupín do prípravy stratégií, opracovávame spolu navrhnuté postupy predtým, ako sa zavedú. Výsledkom nie je môj nápad, ale spoločné dielo. Snažím sa vytvárať kolegom príležitosť na napĺňanie ich ľudského aj profesionálneho potenciálu, aby stále rástli a zlepšovali sa. Ak sa máme posúvať, musíme na sebe stále makať,” hovorí Pašková a sama zhmotňuje svoje slová.

Lucia Pašková

Už viac ako tri roky chodí každý mesiac na školenia od Made in Czechoslovakia, ale prínos vidí aj v práci s neziskovkami. “Či už je to Nexteria, Slovenská debatná asociácia, Nadácia otvorenej spoločnosti, Pontis, Via Iuris alebo aj ľudia ako Zuzka Wienk, Paťa Černáková z Permakultúra SK či ľudia zo Živice. Páči sa mi nezaseknúť sa v jednej téme, ale rozvíjať sa v širšom spektre – učím sa aj od svojich biznis partnerov vo všetkých firmách, ktoré som založila.”

Slovenským líderkám sa jednoducho osvedčilo, keď ľuďom v tíme dajú sem-tam úlohu alebo projekt, ktorý nepoznajú, ale donúti ich to naučiť sa niečo nové. Lebo len praktické skúsenosti posúvajú.

5. …nájsť balans medzi inšpirácia a praxou

Inšpirácie hľadáme vo svojom okolí všetci, aj vrcholové manažérky. Sú to príbehy, knihy, workshopy, školenia či prednášky? “Rada sa inšpirujem aj ja, ale 80 percent toho, čo viem, som sa naučila, keď som si to vyskúšala sama. Jednoducho som dostala úlohu a zrealizovala som ju, najväčší zisk pre mňa je, keď mám šancu robiť nové veci,” hovorí Grácová, a práve o nich bude hovoriť aj na konferencii Bratislava Business Week.

Ženy v biznise inšpirujú aj Simonu Bubánovú, ktorá sa rada poučí z toho, ako vedia riešiť neriešiteľné, ako motivujú
nemotivovateľných a ako dosahujú nedosiahnuteľné. Niekedy stačí na celoživotnú inšpiráciu aj jeden rozhovor na začiatku kariéry.

Simona Bubánová

“Pamätám si na rozhovor s generálnym manažérom na Slovensku, keď som nastupovala do firmy. Trval asi 35-40 minút, ale zanechal na mňa celoživotný dojem. Bolo to v roku 1997 a už vtedy som vedela, že raz budem chcieť byť tam, kde on, bolo to pre mňa zaujímavé a inšpiratívne,” dodáva Gontkovičová, ktorá preferuje balans medzi inšpiráciami, ktoré naberá z kníh a príbehov a praxou. Práve prienik medzi strategickým myslením, víziou a smerovaním verzus realita je podľa nej veľmi prospešný.

6. …myslieť na seba

“Myslím si, že dobrý líder by mal mať rád ľudí. Aby to mohol urobiť, musí mať najskôr rád sám seba. Ak chce vedieť odpúšťať, musí vedieť odpustiť aj sám sebe. Ak chce otvorenosť, musí sám byť rovný a priamy voči sebe aj ostatným. Nie som ani zďaleka bezchybná. O svojich chybách však viem a pomenovávam ich, ale zásadne sa nimi netrápim – radšej na nich pracujem,” vysvetľuje svoj postoj a nastavenie Lucia Pašková.

Najdôležitejšia je duševná pohoda ženy – na tom sa zhodli všetky líderky. “A to, aby si žena vážila samu seba takú, aká je, bez zbytočných ženských komplexov a porovnávania sa so supermodelkami,” dodáva so smiechom Ondrejková, “lebo potom je život oveľa jednoduchší. Žena je oveľa vyrovnanejšia aj v práci a samozrejme aj
vo vzťahu k partnerovi a deťom,” dodáva.

Všetky dobre preto vedia, že si treba nájsť čas pre seba. Pre niektoré je to obyčajný oddych, pre iné plávanie, spa, beh. V tom má jasno aj Barbora Paulovič Deckerová, ktorá potrebuje k svojmu životu pracovné výzvy, ale na to, aby bola vyrovnaná aj vypnúť mozog.

Aby žena všetko zvládala v práci, musí sa niekedy odstrihnúť. Lebo život máme len jeden a do neho treba vtesnať všetky aspekty, nielen prácu.

7. …venovať sa svojej rodine

Samé sa často stretávajú s tým, ako všetko stíhajú a aký majú recept na to byť dobrou v práci, spokojnou doma a vyrovnanou vnútri. “Ak by som ten recept mala, tak si ho dám patentovať. Jediné, čo mi napadá a čo som si poistila aj právne, je dobre sa vydať. Fakt to pomáha, všetko ostatné sa už potom dá zvládnuť ľahšie,” potvrdzuje žartom Bubánová a otvára tak tému dôležitosti rodiny a podpory od partnera.

S tým, že pre duševnú pohodu je kľúčový partner, súhlasí aj Ondrejková. “Ak ženu akýmkoľvek spôsobom spochybňuje, potom žena začne o sebe pochybovať a všetko ide dole vodou, nebude to fungovať poriadne ani doma, ani v práci.”

“Ja osobne si (okrem extrémnych prípadov) nenosím domov notebook, nerobím po večeroch, ani cez víkendy. Rodina musí vedieť, že som fyzicky, aj mentálne pri nich. Počúvam svoje deti, aj svojho manžela. Prvoradé totiž je, aby sme vždy zostali ženami, manželkami a matkami, až potom sme manažérky. Keď odídete z práce, po nejakom čase upadnete postupne do zabudnutia, ale rodina tam bude vždy,” uzatvára Grácová.

Alžbeta Grácová

A i keď je to posledný bod, v životoch slovenských líderiek je na prvom mieste rodina.

Prvá slovenská multikonferencia BRATISLAVA BUSINESS WEEK sa uskutoční už začiatkom apríla v bratislavskom Hiltone. Počas 4 konferenčných dní predstaví viac ako stovku spíkrov z rôznych biznis oblastí.

Potešili by ste sa vstupenkám na toto podujatie? Teraz môžete súťažiť o 3 x twin pass pre seba a kamarátku na našom Instagrame! 

https://www.instagram.com/p/BuwIqiBAHrA/

 

žiadne príspevky na zobrazenie