Šťastie alebo drina? Od čoho závisí úspech?

0
Šťastie alebo drina? Od čoho závisí úspech?

Absolútny úspech je šťastie. Relatívny úspech je tvrdá práca. V roku 1997 navrhol Warren Buffett, slávny investor a miliardár, myšlienkový experiment.

„Predstavte si, že 24 hodín predtým, ako sa narodíte, príde k vám džin.“

„Džin hovorí, že môžete určiť pravidlá spoločnosti, do ktorej sa chystáte vstúpiť, a môžete navrhnúť čokoľvek, čo chcete. Dostanete sa k navrhovaniu sociálnych pravidiel, ekonomických pravidiel, vládnych pravidiel. A tieto pravidlá prevládnu po celý váš život, celý život vašich detí a celý život vašich vnúčat.“

„Ale je tu háčik,“ povedal.

„Neviete, či sa narodíte v Spojených štátoch alebo v Afganistane, či budete bohatý alebo chudobný, muž alebo žena, slabý alebo silný. Všetko, čo viete, je to, že dostanete jednu guľu s 5,8 miliardami guličiek. A jedna z nich ste vy.“

„Inými slovami,“ pokračuje Buffett, „budete sa podieľať na tom, čomu hovorím ovariálna lotéria. A to je to najdôležitejšie, čo sa vám vo vašom živote stane. Bude to určovať oveľa viac ako to, do akej školy chodíte, ako tvrdo pracujete, všetky druhy vecí.“

Šťastie má podiel na úspechu

Buffett je už dlho zástancom šťastia v úspechu. Vo svojom výročnom liste za rok 2014 napísal: „Máme šťastie, že sme sa s Charliem [mojím obchodným partnerom] narodili v Spojených štátoch a sme navždy vďační za skvelé výhody, ktoré nám táto náhoda pri narodení priniesla.“

Warren Buffett s Barackom Obamom, zdroj: wikipedia.org

Ak sa to vysvetlí týmto spôsobom, zdá sa ťažké popierať dôležitosť šťastia a náhody v živote. Tieto faktory skutočne zohrávajú rozhodujúcu úlohu. Ale uvažujme o druhom príbehu.

Prečítajte si, aké zvyky majú inteligentní ľudia. Máte niektorý z nich?

Príbeh Projekt 523

V roku 1969, počas štrnásteho roku vojny vo Vietname, bol za vedúceho tajnej výskumnej skupiny v Pekingu vymenovaná čínska vedkyňa Tu Youyou. Jednotka bola známa iba podľa svojho kódového názvu: Projekt 523.

Čína bola spojencom s Vietnamom a projekt 523 bol vytvorený s cieľom vyvinúť lieky proti malárii, ktoré by sa mohli podávať vojakom. Táto choroba sa stala obrovským problémom. Rovnako ako mnoho vietnamských vojakov umieralo v džungli na maláriu, ako umierali v bitke.

Tu Youyou začala svoju prácu hľadaním kľúčov všade tam, kde ich mohla nájsť. Čítala príručky o starých ľudových liekoch. Prezerala staré texty, ktoré boli staré stovky alebo tisíce rokov. Cestovala do odľahlých oblastí a hľadala rastliny, ktoré by mohli obsahovať liek.

Po mesiacoch práce jej tím zhromaždil viac ako 600 rastlín a vytvoril zoznam takmer 2 000 možných nápravných opatrení. Tu pomaly a metodicky Tu Youyou zúžila zoznam potenciálnych liekov na 380 a testovala ich jeden po druhom na laboratórnych myšiach.

„Bola to najnáročnejšia fáza projektu,“ uviedla. „Bola to veľmi namáhavá a únavná práca, najmä keď ste čelili jednému neúspechu za druhým.“

Stovky testov a väčšina zbytočných

Uskutočnili sa stovky testov. Väčšina z nich nepriniesla nič. Ale jeden test – výťažok zo závodu na sladké paliny známeho ako qinghao – sa zdal sľubný. Tu bola touto možnosťou nadšená, ale napriek jej najlepšiemu úsiliu by rastlina produkovala antimalarický účinok len niekedy. Vždy to nefungovalo.

Jej tím pracoval už dva roky, ale rozhodla sa, že musia začať znova od začiatku. Tu si prečítala každý test a znovu si prečítala každú knihu a hľadala stopu o tom, čo zmeškala. Potom, magicky, narazila na jednu vetu v Príručke predpisov pre mimoriadne situácie, starovekom čínskom texte napísanom pred viac ako 1 500 rokmi.

Príčinu bolo teplo. Ak by bola teplota počas extrakčného procesu príliš vysoká, došlo by k zničeniu účinnej látky v závode na výrobu sladkéj paliny. Tu prepracovala experiment s použitím rozpúšťadiel s nižšou teplotou varu a nakoniec mala antimalarickú medikáciu, ktorá pôsobila v 100 percent času.

Bol to obrovský prielom, ale skutočná práca sa práve začala.

vynalezkyna
Tu Youyou and jej učiteľ v roku 1951. Wenxue City/Wikimedia Commons

Sila tvrdej práce

S osvedčenými liekmi v ruke nastal čas na ľudské pokusy. Bohužiaľ, v tom čase v Číne neexistovali žiadne centrá, ktoré by skúšali nové drogy. A kvôli utajeniu projektu bolo vylúčené ísť do zariadenia mimo krajiny.

Dostali sa do slepej uličky.

Dobrovoľníčka na testovanie

Tu sa dobrovoľne prihlásila ako prvý človek, ktorý vyskúša lieky. V jednom z najodvážnejších krokov v histórii lekárskej vedy sa ona a ďalší dvaja členovia projektu 523 nakazili maláriou a dostali prvé dávky svojej novej drogy. Fungovalo to!

Aj napriek jej objavu prelomových liekov a ochote dať na oltár vedy aj svoj život sa jej však nepodarilo zdieľať svoje zistenia s okolitým svetom. Čínska vláda mala prísne pravidlá, ktoré blokovali zverejňovanie akýchkoľvek vedeckých informácií.

Tu pokračovala vo svojom výskume a nakoniec sa naučila chemickú štruktúru lieku – zlúčeniny, ktorá je oficiálne známa ako artemisinín – a vyvíjala už druhý antimalarický liek.

Až do roku 1978, takmer desať rokov po tom, čo s výskumom začala, a tri roky po skončení vojny vo Vietname, bola jej práca konečne povolená ísť do sveta. V roku 2000 Svetová zdravotnícka organizácia odporučila jej liečbu ako obranu proti malárii.

Dnes sa liečba artemisinínom pacientom s maláriou podávala viac ako miliardu krát. Verí sa, že zachránila milióny životov. Tu Youyou je prvou čínskou občankou, ktorá získala Nobelovu cenu, a prvou čínskou osobou, ktorá získala cenu Lasker za významné príspevky do lekárskej vedy.

Prečítajte si aj článok: Aký by mal byť úspešný manažér? Google 10 rokov skúmal vlastnosti zamestnancov

Šťastie alebo tvrdá práca?

Tu Youyou nemala šťastie. Nemala postgraduálne vzdelanie, nemala skúsenosti so zahraničným výskumom ani žiadne členstvo v žiadnej z čínskych národných akadémií – ale jej čin jej priniesol prezývku „Profesorka troch nocí“.

Bola neskutočne tvrdá pracovníčka. Vytrvalá. Pilná. Systematická. Celé desaťročia sa nevzdala a vďaka tomu pomohla zachrániť milióny životov. Jej príbeh je skvelým príkladom toho, ako dôležitá môže byť tvrdá práca pri dosahovaní úspechu.

Pred chvíľou sa zdalo byť rozumné, že Ovariálna lotéria určila väčšinu vášho úspechu v živote, ale myšlienka, že záleží aj na vašom úsilí, je rovnako rozumná. Keď tvrdo pracujete, zvyčajne získate lepšie výsledky, ako by ste dosiahli pri menšom úsilí. Aj keď nemôžeme poprieť dôležitosť šťastia, zdá sa, že tvrdá práca život človeka skutočne zmení.

Čo to je? Čo určuje úspech? Tvrdá práca alebo šťastie? Úsilie alebo náhodnosť? Myslím si, že všetci chápeme, že obidve faktory zohrávajú svoju úlohu, ale ako dostať lepšiu odpoveď?

Absolútny úspech vs. relatívny úspech

Jedným zo spôsobov, ako odpovedať na túto otázku, je povedať: Šťastie záleží viac na absolútnom zmysle a tvrdá práca záleží viac v relatívnom zmysle.

pixabay.com


Absolútny pohľad posudzuje vašu úroveň úspechu v porovnaní so všetkými ostatnými. Čo robí niekoho najlepším na svete v konkrétnej oblasti? Pri pohľade na túto úroveň je úspech takmer vždy výsledkom šťastia. Aj keď urobíte správne počiatočné rozhodnutie – napríklad keď sa Bill Gates rozhodne založiť počítačovú spoločnosť – nedokážete pochopiť všetky faktory, ktoré spôsobujú výsledky na svetovej úrovni.

Vo všeobecnosti platí, že čím je úspech väčší, tým sú extrémnejšie a nepravdepodobnejšie okolnosti, ktoré ho spôsobili.

Je to často kombinácia správnych génov, správnych spojení, správneho načasovania a tisíce ďalších vplyvov, ktoré nikto nie je dosť múdry na to, aby predpovedal.

Potom je tu relatívny pohľad, ktorý posudzuje vašu úroveň úspechu v porovnaní s tými, ktorí sú vám podobní. Čo milióny ľudí, ktorí dostali podobné vzdelanie, vyrastali v podobných štvrtiach alebo sa narodili s podobnou úrovňou genetického talentu? Títo ľudia nedosahujú rovnaké výsledky. Čím viac sa porovnávanie stáva lokálnejším, tým väčší úspech určuje tvrdá práca. Ak sa porovnáte s tými, ktorí zažili podobnú mieru šťastia, rozdiel je vo vašich zvykoch, výberoch a vôli.

Za absolútnym úspechom stojí šťastie. Za relatívnym úspechom sú vaše voľby a návyky.

Z tejto definície prirodzene vyplýva dôležitý pohľad: Keď sa výsledky stávajú výnimočnými, úloha šťastia sa zvyšuje. To znamená, že keď sa stanete najúspešnejším v nejakej oblasti, môžeme šťastiu pripísať väčšiu časť vášho úspechu.

Ako napísal Nassim Taleb v knihe Fooled by Randomness, „Mierny úspech možno vysvetliť zručnosťami a prácou. Divoký úspech možno pripísať rozptylu.“

Zdroj: jamesclear.com

žiadne príspevky na zobrazenie