Kým niekde atakuje 70-ročnú hranicu, inde nedosahuje ani 60 rokov. Vek odchodu do dôchodku v jednotlivých krajinách sa odvíja od pracovnej sily, fiškálnych nákladov na starnutie či priemernej, resp. očakávanej dĺžky života. Ako prví sa poberateľmi penzie stávajú zamestnanci vybraných ázijských štátov. Ich kolegovia zo západu odchádzajú do dôchodku o niekoľko rokov neskôr.
Líbya
Rebríčku štátov s najvyšším vekom odchodu do dôchodku dominujú rozvinuté krajiny. Medzi vedúcu skupinu sa dostalo iba zopár zástupcov z tzv. rozvojového sveta. Patrí k nim aj Líbya, kde sa viac ako 40 rokov odchádzalo do penzie po 65. narodeninách. Zmena legislatívy v roku 2022 zvýšila túto hranicu na 70 rokov. Platí pre ženy aj mužov s výnimkou pracovníkov z odvetví škodlivých pre zdravie, ktorí majú nárok na dôchodok od 60. roku života.
Taliansko
Z Európanov odchádzajú do penzie ako poslední občania južanských a škandinávskych krajín. Jedným z lídrov v EÚ sú Taliani, ktorí sa stávajú dôchodcami v 67. roku života. Podmienkou je platenie odvodov minimálne 20 rokov. Ak si platili odvody aspoň 41 rokov, na odchod do penzie majú nárok v 62. roku života.Foto: www.pixabay.com – wir_sind_klein
Grécko
V Grécku funguje podobný dôchodkový systém ako v Taliansku. Gréci nadobúdajú štatút dôchodcov vo veku 67 rokov, pričom nárok na plnú výšku penzie získavajú po platení odvodov aspoň 15 rokov. Ak platili odvody minimálne 40 rokov, do dôchodku môžu odísť už po dovŕšení 62 rokov. Aj v tomto prípade majú nárok na plnú výšku penzie.
Dánsko, Island, Nórsko
Vo veku 67 rokov začínajú poberať dôchodok aj občania trojice severských štátov. Uvedená hranica je platná v Dánsku, na Islande aj v Nórsku. Dáni budú pravdepodobne odchádzať do penzie neskôr. Ak sa ich priemerná dĺžka života bude od roku 2030 predlžovať, vek odchodu do dôchodku sa môže raz za 5 rokov zvýšiť až o 1 rok. Nórsky dôchodkový systém umožňuje odísť do penzie v 62 rokoch. Podmienkou je platenie odvodov v dostatočnej výške a dĺžke.
USA
Americký dôchodkový systém patrí k najzložitejším na svete. Jeho pilierom je dobrovoľné sporenie v dôchodkových programoch, ktoré Američanom s vysokým počtom odpracovaných rokov zaistí vysoký dôchodok napriek nízkej štátnej penzii. Úplný vek odchodu do penzie pre občanov narodených po roku 1960 je 67 rokov. Schválenie štátnej penzie v plnej výške je podmienené platením poistenia minimálne 35 rokov. Ak sa zamestnanec rozhodne odísť do dôchodku až vo veku 70 rokov, výška jeho penzie sa zvýši o štvrtinu.Foto: www.pixabay.com – pasja1000
Izrael
Ďalším štátom, kde sa do penzie odchádza v 67 rokoch, je Izrael. Táto hranica je platná len pre mužov. Ženy sa v súčasnosti stávajú dôchodkyňami v 62. roku života. Ich situácia sa má postupne meniť. Do roku 2032 sa veková hranica odchodu žien do dôchodku postupne zvýši na 65 rokov.
Čína
Smerom na východ od Izraela sa vek odchodu do dôchodku znižuje. Vo viacerých ázijských štátoch dosahuje 60 rokov u mužov a menej ako 60 rokov u žien, čo dané krajiny radí medzi štáty s najnižším vekom odchodu do penzie. Takýmto prípadom je aj Čína, kde muži poberajú dôchodok od 60 rokov a ženy od 55, resp. od 50 rokov v prípade pracovníčok v továrňach.
Indonézia
Indonézia zatiaľ stále patrí medzi štáty s najnižším dôchodkovým vekom. Ten sa bude postupne zvyšovať na hranicu 65 rokov. Občania Indonézie v súčasnosti poberajú penziu od 58 rokov. Každé 3 roky sa veková hranica zvýši o 1 rok, kým nedosiahne 65 rokov. Posledné zvýšenie prebehlo v roku 2022. 65-ročná hranica má byť dosiahnutá v roku 2043.
Turecko
Veková hranica odchodu do dôchodku sa postupne zvyšuje na úroveň 65 rokov aj v Turecku. Krajina polmesiaca je od tejto méty stále ďaleko. Dosiahnuť ju má v priebehu nasledujúcich 2 dekád. Tureckí muži aktuálne odchádzajú do penzie v šesťdesiatke. Ženy začínajú poberať dôchodok o 2 roky skôr.
Bangladéš
Bangladéš patrí medzi posledné štáty, kde sa do penzie odchádza pred šesťdesiatkou. Tamojší občania majú nárok na plnú výšku penzie už od 59 rokov. Takýto stav platí v jednej z najviac preľudnených krajín sveta bez zmeny niekoľko rokov.Foto: www.pixabay.com – fotomatik
K štátom s najnižším vekom odchodu do dôchodku patria aj zástupcovia afrického kontinentu Egypt, Kamerun a Namíbia. Z ázijských štátov sa sem radí aj Irak, Irán a Srí Lanka. V Južnej Amerike odchádzajú do penzie medzi prvými Venezuelčania. Venezuelské ženy poberajú penziu už v 55 rokoch, o 5 rokov skôr ako ich muži.
Ako je to s vekom odchodu do dôchodku na Slovensku?
Závisí to od počtu vychovených detí a od dátumu narodenia, pretože postupne sa tento vek zvyšuje. Ak ste sa narodili v roku 1960 a máte tento rok 64 rokov, už ste v dôchodku rok, dostali ste sa do neho vo veku 63 rokov. Ak ste sa narodili v roku 1962, odchod do dôchodku môžete očakávať vo veku 63 rokov a 4 mesiace. Ak máte 2 deti, zníži sa vám to o rok, čiže by ste sa mali dostať do dôchodku už tento rok. Pre ľudí narodených v roku 1966 bude dôchodok vo veku 64 rokov.
Foto na titulke: www.pixabay.com – pasja1000
Zdroj: https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/dochodkove-poistenie/vseobecne-informacie/dochodkovy-vek