Stavebné trendy 2023: Akú strechu si vybrať?

0
Stavebné trendy 2023: Akú strechu si vybrať?
Krytina od Blachotrapez

Keď začínate stavať alebo renovovať svoj dom, zvolená strecha zohráva viac než len podpornú úlohu – môže znížiť náklady na energiu a výrazne zvýšiť príťažlivosť vášho domu.

Strecha udáva tón architektúry a môže tvoriť základ pre mnoho ďalších rozhodnutí v oblasti dizajnu. Je to príležitosť vytvoriť niečo jedinečné a vizuálne príťažlivé, čo možno preniesť do prvkov aj priamo v domácnosti.

Dnešné strechy, ktoré sa často považujú len za praktickú ochranu pred nepriaznivým počasím, obsahujú aj potrubia, elektrické vodiče, izoláciu a ventilačné a vykurovacie komponenty. Môžu ovplyvniť osvetlenie domu a znížiť jeho energetickú stopu. Niektoré typy striech dodávajú domu všestrannosť tým, že poskytujú priestor pre ďalšie miestnosti.

Ako si môžete vybrať z množstva dizajnov a tvarov na trhu – a byť si istí, že je to ten pravý, ktorý sa hodí k vášmu domovu? Tu je niekoľko nápadov na zamyslenie, ktoré môžu majiteľovi domu uľahčiť výber ideálneho typu strechy pre nový dom snov.

Ako si vybrať dizajn strechy pre váš nový domov?

So všetkými faktormi, ktoré treba mať na pamäti pri stavbe nového domu, predstavuje výber strechy svoje vlastné výzvy. Vo väčšine prípadov bude architektonický štýl vášho vysnívaného domu diktovať štýl strechy, s ktorým skončíte.

Ale v konečnom dôsledku je to váš vysnívaný dom a váš hlas, takže si so strechou podľa vlastného výberu môžete upraviť akýkoľvek dizajn, ktorý sa vám páči. Takže predtým, ako sa rozhodnete pre tieto plány – a možné zmeny – tu je krátky sprievodca, ktorý vám pomôže zoznámiť sa a identifikovať najlepší dizajn strechy pre váš vysnívaný dom.

Tradičná plechová škridlová krytina Diament plus od Blachotrapez

1. Zvážte oblasť, kde sa dom nachádza, a podnebie

Hlavným účelom strechy je chrániť dom pred silným vetrom, vodou, snehom a inými nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, preto premýšľajte o polohe domu a podnebí v tejto oblasti. Niektoré typy striech lepšie odolávajú teplu a nárazom, zatiaľ čo iné sú dobré pri spáde dažďa a snehu.

Typ strechy, ktorý na papieri vyzerá celkom veľkolepo, nemusí fungovať v častiach krajiny s hustým snežením alebo pásmi hurikánov. Vaša voľba by preto mala spĺňať požiadavky vašej klímy, aby bola zaistená spoľahlivá a dlhá ochrana.

2. Nastavte rozpočet

Je zrejmé, že pri každom veľkom projekte vždy figuruje rozpočet. Náklady – podobne ako klíma – sa líšia od jednej oblasti k druhej a závisia od veľkosti strechy, sklonu, architektonického návrhu domu, geografickej polohy, požiadaviek na kód a počtu svetlíkov, vikierov, komínov a vhodných materiálov. Plánujte minúť len 4 000 – 7 500 EUR (čo je priemer) alebo až 30 000 EUR len na strechu?

3. Určite ďalšie potreby, ktoré má vaša strecha zabezpečiť

Čo ešte plánujete pre vašu strechu? Využijete ju na extra obytný priestor na spanie, sklad či podkrovie? Hľadáte okrem estetiky a cenovej dostupnosti aj energetickú efektívnosť a odolnosť? Vaše potreby – tak ako ich definujete – budú v konečnom dôsledku diktovať výber typu strechy pre váš vysnívaný dom.

4. Tvar strechy a jeho klady a zápory

Od tvaru štítu z obyčajnej pultovej strechy až po sedlové, valbové, manzardové, potenciálni majitelia domov majú k dispozícii veľa možností tvarov strechy. Štýly strechy zdôrazňujú architektonický dizajn, jedinečnosť a funkčnosť domu.

Tu sú tradičné tvary striech, ktoré sa v dnešných domoch najčastejšie používajú – s ich výhodami a nevýhodami.

Pohľad zhora na krytinu od Blachotrapez

Plochá strecha

Plochá strecha je najjednoduchším typom strechy a spoznáte ju podľa jednej roviny bez sklonu. Výhoda je, že ju možno využiť na terasu, zimnú záhradu, alebo zelenú strechu. Nevýhodou je , že sú náchylnejšie na únik vody, preto sa neodporúčajú pre oblasti s veľkými zrážkami.

Pultová strecha

Pultová strecha má len jednu naklonenú rovinu so sklonom väčším ako 10%. Voda ňou lepšie odteká a stačí vám jeden odkvap. Ale ak je sklon strechy príliš veľký, môžu byť v dome nízke stropy. Taktiež tieto domy môžu mať problémy aj v oblastiach s vysokým vetrom.

Sedlová strecha

Vďaka svojmu obrátenému tvaru „V“ je sedlová strecha jednou z najobľúbenejších. Je typickou voľbou v chladných a daždivých oblastiach, lebo dobre odvádza vodu a sneh. Dá sa ozvláštniť napríklad vikierom. Môže mať však problém v oblastiach so silným vetrom. Priestor pod strechou sa dá využiť ako ďalšia miestnosť.

Valbová strecha

Valbovú strechu tvoria štyri šikmé plochy, ktoré vytvárajú podkrovie s väčším sklonom. Tento druh strechy sa často využíva na zastrešenie domov v tvare „L“. Odtok dažďovej vody je rozdelený do štyroch smerov. Výhodou je, že zabezpečuje väčšiu stabilitu a odolnosť oproti sedlovej streche. Je vhodná pre oblasti so silným vetrom a veľkými zrážkami. Na druhej strane je konštrukčne je zložitejšia, preto aj drahšia na výstavbu.

Typy striech

5. Zjednodušte dizajn

V posledných rokoch došlo k výraznému posunu smerom k plochejším, efektívnejším líniám striech, ako aj k zameraniu na energeticky účinné a environmentálne zodpovedné materiály.

Pokiaľ ide o výber typu strechy, môžete si vybrať napríklad z ocele, bridlice, betónu a terakotových škridiel, škridiel s bridlicovým efektom vyrobených z recyklovaných materiálov a plechov alebo z kovových škridiel, ktoré napodobňujú vzhľad betónu a terakoty.

Pri navrhovaní strechy používajte určitú zdržanlivosť. Majte na pamäti, že v jednoduchosti je krása. Môžete vytvoriť zaujímavú a atraktívnu strechu, ak pôjdete s tradičnejšími možnosťami.

6. Spojte strešný materiál so strechou

Tak ako existujú rôzne tvary striech, existuje aj mnoho strešných materiálov vrátane asfaltových kompozitných šindľov; kovové, hlinené alebo betónové dlaždice; bridlica; a drevené šindle a šindle.

Vaša voľba závisí od tvaru vašej strechy – strmšie a ploché strechy vyžadujú rôzne materiály. Napríklad na plochých strechách a strechách s veľmi nízkym sklonom nemôžete použiť šindle, škridly, dlaždice alebo iný kusový, nesúvislý strešný materiál. Na rovný povrch s minimálnymi presahmi je potrebné použiť rolovanú krytinu z plechu alebo kov, aby sa eliminovala alebo takmer vylúčila možnosť zatekania na plochom povrchu.

7. Výber farieb strechy

Vyberte si odtieň, ktorý doplní váš architektonický návrh. Farby ako uhoľná a sivá sa dobre hodia k súčasným domom v centre mesta alebo na predmestí, zatiaľ čo odtiene zelenej a krémovej sa hodia k starším alebo vidieckym domom.

Pri výbere farby zvážte aj okolité prostredie, klímu, vzhľad ulice a dizajn susedných domov.
Hľadáte inšpiráciu? Prejdite sa po predmestiach plných domov, ktoré sa vám páčia, a zistite, ktoré vonkajšie farby spolu dobre ladia. Tip: Ako zladiť fasádu s antracitovou strechou?

Pokiaľ ide o farby striech je najväčším zdrojom inšpirácie príroda. Trendom sú napríklad jemné modro-šedé tóny a tiež eukalyptové zelené, ktoré evokujú listnaté predmestia. Spomedzi strešných škridiel hrá prím metalíza, pričom napríklad firma Blachotrapez nedávno predstavila krásnu krytinu Enigma, ktorá je spojením klasiky a modernosti. Je to škridlová krytina s matnou povrchovou úpravou v čiernej a tehlovej farbe.

Enigma od Blachotrapez

8. Dajte si záležať na vlastnostiach strechy

35 percent vnútornej teploty domu sa získava alebo stráca cez strop, takže dôležitým faktorom pri výbere strešného materiálu je tepelný výkon.

Dobrou voľbou sú napríklad betón a terakota. Pri správnom použití môže hustota betónu a terakoty vyrovnať teplotu vášho domova pomalým absorbovaním tepelnej energie počas dňa a jej pomalým uvoľňovaním v noci.

Vrstva odrážajúca teplo tiež pomôže regulovať vnútornú teplotu a zníži potrebu využívania klimatizácie. Niektoré strechy obsahujú technológiu, ktorá odráža slnečné teplo a môže znížiť vašu ročnú spotrebu energie na chladenie až o 20 percent.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie