Ste nostalgický? Viete, že premýšľanie o minulosti môže byť pre vás dobré?

0
Ste nostalgický? Viete, že premýšľanie o minulosti môže byť pre vás dobré?
pixabay.com

Je nostalgia zameraná na prítomnosť alebo minulosť? Je dokázané, že môže zlepšiť našu pohodu. Môže spôsobiť, že sa ľudia budú cítiť pozitívnejšie naladení a budu mať lepšie vnímanie svojej budúcnosti.

Nedávno som išla na večeru so skupinou dávnych kamarátiek, s ktorými som dlhšie nebola v kontakte. Po zvyčajnom doháňaní toho, čo sme zameškali v uplynulých rokoch, sme rýchlo upadli do večera „nostalgizmu“.

Zdieľali sme pekné spomienky a v tú noc som sa vrátila domov s hrejivým pocitom šťastia a lásky. Podľa vedy som zažil presne to, čo s nami robí nostalgia – a prečo je to dobré.

Užívať si nostalgiu znamená, že budete mať „pocit potešenia a tiež mierny smútok, keď premýšľate o veciach, ktoré sa stali v minulosti.“

Štúdia z roku 2011 publikovaná v Journal of Personality and Social Psychology zistila, že účastníci ktorým vyvolali pocit nostalgie počúvaním obľúbenej hitovej piesne zo svojej minulosti „s väčšou pravdepodobnosťou ako kontrolná skupina povedali, že sa cítia „milovaní“ a že „život stojí za to žiť.“

Spomienky, ktoré potešia

Podľa vhodne nazvaného článku „Potešujúce spomienky,“ publikovaného v časopise Emotion, chladnejšie dni vyvolávajú viac nostalgie ako tie teplejšie a „účastníci, ktorí si spomenuli na nostalgickú (v porovnaní s obyčajnou autobiografickou) udalosťou, vnímali okolitú teplotu ako vyššiu.“

Inými slovami, spomienky môžu spôsobiť, že sa budete cítiť teplejšie, a to doslova.

Pôvodne kategorizovaná ako choroba, nostalgia pochádza z gréckych slov pre návrat domov (nostos) a bolesť (algos). Tento termín, ktorý vytvoril švajčiarsky lekár v roku 1688, sa používal na opis „trpiaceho z túžby.“

myslienky, myslenie, koucing
Foto: pixabay.com

Horkosladké esencie

Dnes, keď tento termín používame, zvyčajne máme na mysli prídanvné mená ako „uvedomelý, horkosladký, ale prevažne pozitívny“. Emócie, ktoré „pochádzajú z príjemných spomienok zmiešaných s túžbou.“

Psychológ Constantine Sedikides a jeho kolegovia v knihe „To Nostalgize: Mixing Memory with Affect and Desire“ opisujú tri funkcie, ktorým nostalgia slúži:

  • Nostalgia nás núti vnímať seba a budúcnosť pozitívnejšie.
  • Pomáha nám vidieť život ako zmysluplný.
  • Nostalgia zvyšuje naše sociálne prepojenie.

Nostalgia, ktorá môže zvýšiť našu pohodu, sa líši od jednoduchého spomínania, ktoré v nás môže niekedy vyvolať smútok. Premýšľanie o minulosti môže niekedy spustiť čo-keby a iné pocity ľútosti.

Nostalgia je spôsob nazerania do minulosti bez porovnávania.

Je nostalgia skúsenosťou orientovanou na minulosť alebo budúcnosť?

„Nostalgia, sentimentálna túžba po minulosti, je bežnou, univerzálnou a vysoko spoločenskou emocionálnou skúsenosťou,“ píšu Taylor FioRito a Clay Routledge vo svojom článku „Je nostalgia skúsenosťou orientovanou na minulosť alebo budúcnosť?“ publikovaného v Frontiers in Psychology v roku 2020.

7 malých vecí, vďaka ktorým môžete byť šťastnejší

zena, slnko, myslienky
Foto: unsplash.com/Julia Caesar

„Keď si ľudia vybavia spomienky, ktoré v nich vyvolávajú nostalgiu, prehodnocujú osobne zmysluplné životné udalosti zdieľané s blízkymi,“ vysvetľujú.

„Nostalgia zahŕňa premýšľanie o minulých skúsenostiach, ale motivuje afektívne stavy, správanie a ciele, ktoré zlepšujú budúci život ľudí.“

Keď premýšľame o zmysluplných životných udalostiach, ktoré spúšťajú našu nostalgickú reakciu, pomáha to dať nášmu životu zmysel. Vytvárame príbeh o tom, kto sme, kým sme boli, kým by sme sa chceli stať a kde sme boli, kde sme teraz a kam by sme chceli ísť.

Príbeh, ktorý si o sebe povieme, je životne dôležitý pre naše blaho.

Ako si poviete pozitívnejší príbeh?

Vybudujte si mentálnu banku plnú pozitívnych spomienok. V rozhovore pre New York Times z roku 2013 doktor Sedikides nazýva túto pamäťovú banku „nostalgickým úložiskom“.

Keď sa ponoríte do svojho nostalgického úložiska, neporovnávajte spomienku, ktorú si vybavujete, s ničím iným, a namiesto toho sa snažte sústrediť a vychutnávať si ju.

Pokračujte v napĺňaní svojho nostalgického úložiska po celý život. „Nenechám si ujsť príležitosť na vybudovanie si budúcich nostalgických spomienok,“ povedal Dr. Sedikides pre Times.

Inými slovami, je v poriadku hovoriť túžobne o veciach, ktoré sa práve včera stali. V skutočnosti je to pre vás dobré.

Autorka: Andrea Brandt, Ph.D

Zdroj: Psychologytoday.com

žiadne príspevky na zobrazenie